Iepazīst situāciju novadpētniecībā 4

Lai iepazītos ar pašreizējo situāciju novadpētniecības jomā, Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadība sadarbībā ar pārstāvjiem no Alūksnes muzeja veikusi visu novada neakreditēto muzeju un vēstures istabu apsekošanu.

Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte informē, ka pavisam tādu ir desmit: viens novadpētniecības centrs, divi muzeji un septiņas vēstures liecību istabas, kas iekārtotas pamatskolu vai pagasta bibliotēku telpās.

Iepazīšanās vizītēs galvenā uzmanība pievērsta juridiskajam statusam, krājumam un tā glabāšanai, kā arī darbam ar sabiedrību. “Salīdzinot ar akreditētajiem muzejiem, viņiem nav nekādu noteikumu, pēc kuriem noteikti būtu jāstrādā. To arī nemaz nevar prasīt, ņemot vērā, ka viss tapis ar pagasta iedzīvotāju iniciatīvu un viņu vēlmi apzināt vēsturi. Tajā pašā laikā ir elementāras lietas, kurām vajadzētu pievērst uzmanību, jo gandrīz katrā no šīm vietām ir kaut kas unikāls un ievērības cienīgs,” skaidro S.Eglīte. Kultūras un sporta nodaļas vadītāja atklāj, ka vairumā gadījumu nepieciešamie uzlabojumi esot līdzīgi.

“Krājumam, protams, ir jābūt atvērtam un pieejamam visiem, tomēr, ja nav cilvēka, kurš par to rūpējas un uzņemas atbildību, var gadīties visādi. Piemēram, kāds skolotājs var paņemt mācību stundām kādu materiālu un aizmirst to atgriezt atpakaļ. Var pazust kāda vērtīga lieta, bet neviens pat nezinās, ka tas noticis,” uzskata S.Eglīte. “No vienas puses tie ir it kā tādi sīkumi, bet no otras – runa ir par vēstures liecībām, kas ir vienreizējas un savā būtībā unikālas.”

Jautāta par pozitīvākajiem piemēriem, S.Eglīte atzīst, ka šīs lietas ir daudzmaz sakārtotas tajās vietās, kur izveidota atsevišķa štata vienība vadītājam. Tādi ir Pededzes un Zeltiņu pagastu muzeji, kā arī Jaunalūksnes pagasta novadpētniecības centrs, ko vada Jolanta Baldiņa.

Lai gan šīs trīs iestādes tiek saskatītas kā reālākās pretendentes uz akreditēta muzeja statusa iegūšanu tālākajā nākotnē, J.Baldiņa atzīst, ka šobrīd tam nav ne līdzekļu, ne atbilstoša tehniskā nodrošinājuma.
Kultūras un sporta nodaļas, kā arī Alūksnes muzeja pārstāvju vizīti J.Baldiņa uztver pozitīvi. “Patīkami, ka tiek izrādīta interese par mūsu darbu un sniegti ieteikumi tā uzlabošanā. Vienkārši ir lietas, kuras ikdienas steigā nemaz nepamani, bet ko cilvēks no malas tev pasaka piecās minūtēs un tu saproti – jā, kā gan tas agrāk neienāca prātā,” viņa saka.

Komentāri 4

?

Muzeja pārstāve, lai pati, sāk savus darbus pierādīt! Pagaidām viss, kas ko dara pagastos ir slikti. Kā saka uzbrukums labākā aizstāvība! Kad Alūksnes muzejā varēs redzēt novada vēsturi?

pirms 11 gadiem, 2010.05.07 17:42

vīzmiņņa

Būšu palīdze! Tu mani zini! Man ļoti patīk svešas mantas visu mūžu! Nevaru atturēties no svešām somām un naudas makiem.

pirms 11 gadiem, 2010.05.07 07:05

aci_pret_aci

bet varbūt alise pati aizej un aci pret aci ar Pomeranci parunā, nevis kā lielākā daļa šajā protālā tikai mazgā un noķengā citus nemaz nezinot reālo situāciju.....

pirms 11 gadiem, 2010.05.04 20:52

alise

Interesanti , vai kādreiz muzejā strādājusī Pomerance, kura iznesa datu bāzi un glabā pie sevis, beidzot to ir atgriezusi muzejā, kur tai būtu jābūt? Litaunieks laikam gribēja atpirkt, bet kā tad tur galu galā ir? Muzejam sen jau vajadzēja apzināties un sakārtot tur esošo informāciju, bet tā jau ir, ka pa blatam visādus pieņem strādāt, bet ne zināšanu, nedz vēlmes nav.

pirms 11 gadiem, 2010.05.04 13:08

Vietējās ziņas