Izaudzē zaļumus, ogas un augļus

Starp sociālās palīdzības centra “Alūksne” augļu kokiem un ogu krūmiem iekopts sakņu dārzs. Gurķi zied koši dzelteni, kuplo rabarberi, sīpolloki, redīsi un dilles, zaļo skābenes, piparmētras, kārdinoši sārtas saulē gozējas zemenes un ar savu krāšņumu priecē puķes.

Pašu izaudzētais garšo labāk
“Dārzu iekopjam un apkārtni veidojam pamazām. Tagad Ministru kabineta noteikumi dod iespēju izmantot pašu izaudzēto, tāpēc klientiem darbs dārzā var būt laba kustību terapija. Protams, neizaudzēsim vairumā kartupeļus un saknes, jo nav mums ne tik lielas zemes platības, ne arī tādu spēku. Bet savus gurķus, dilles un lokus nodrošināt varam,” saka centra direktore Rasma Muceniece.
Viņa atzīst, ka četru gadu laikā būs paveikts daudz gan dārza, gan apkārtnes labiekārtošanā. Šajā darbā īpaši jūtama ir centra klienta Elmāra Ilsjāna iniciatīva. Sākumā viņš kopa veco augļu dārzu, bet tagad ir iestādījis nelielu platību ar rabarberiem un zemenēm, ar ko īpaši lepojas. Jā, saldas un sulīgas ir saulē sasilušās gatavās zemenes, ar kurām mūs cienā Elmārs. To nav daudz, bet skābenes zupai izmanto tikai pašu audzētās.

Būs vēl vairāk zaļumu un puķu

E.Ilsjāns izaudzēja arī gurķu un puķu stādus. Tagad samtenes un citas puķes redzamas dobēs, baļķu solu iedobēs, kas ir kā garas puķu kastes. Ēkas fasādi rotā krūmrožu stādi un peonijas. No jauna tiks veidoti apstādījumi.“Vēl daudz ir jādara, lai varētu izaudzēt vairāk zaļumu un puķu,” saka E.Ilsjāns.

Šajā pavasarī iestādītas ābelītes un ķirši, arī upenes, kuru stādus sagādāja  SIA “Ievugravas” vadītājs Agris Veismanis. Ir paredzēts uzart vēl nelielu platību zaļumiem. R.Muceniece spriež, ka noteikti varētu audzēt vairāk zāļu tējas, arī skābenes un rabarberus. Ābolus un ogas var ēst gan svaigas, gan vārīt ķīseli un kompotu. Savukārt pašu izaudzētos ziedus klienti nes uz kapiem tuviniekiem un mirušajiem centra iemītniekiem. “Tagad arvien slimāki un nespējīgāki klienti nonāk mūsu centrā, tāpēc maz ir to, kuri iet laukā, bauda svaigu gaisu, priecājas par dārzu un sakopto apkārtni vai paši stāda, ravē un kopj. Tagad centrā ir apmēram 60 iemītnieku,” saka R.Muceniece.

Turpinot sakārtot apkārtni, aiz malkas šķūņa tika iestādīti pelēkie vītoli, bet stirnas stādus apgrauza. Tiesa, tagad aug atvases. Pavasarī dīķī tika iestādītas ūdensrozes, no kurām pagaidām redzamas tikai dažas lapas. Atpūtas vietas ierīkošanai vajadzīga melnzeme, lai nolīdzinātu nogāzi un iesētu zālīti.

Vietējās ziņas