Izdzīvot patstāvīgi var skolas, ja ir ap simts skolēniem 17

Alūksnes novada domes finanšu komitejas sēdē pagājušajā ceturtdienā diskutēja par nosacījumiem, kā tiek sadalīta valsts piešķirtā mērķdotācija novada pašvaldības izglītības iestādēm pedagogu darba samaksai šā gada septembrim, oktobrim, novembrim un decembrim.

Pašvaldības ekonomiste Evita Ņedaivodina atzina – tā kā valsts finansējums seko skolēnam, Alūksnes novadā arī šoruden bija skolas, kam pietrūka līdzekļu pedagogu atalgojumam. Atšķirībā no iepriekšējā perioda šoreiz puse trūkstošās daļas ņemta no iekšējā izglītības rezerves fonda līdzekļiem, kur ir uzkrājums, otra puse - no novada lielākajām skolām paredzētā finansējuma, proporcionāli to pārdalot. “Pēc finansējuma pārdales mūsu novada lielākās skolas saņem 94,7 procentus no iespējamā finansējuma, bet mazākās, kam tika piešķirti papildu līdzekļi, - līdz 105 procentiem,” teica E.Ņedaivodina.

Deputāts Andis Krēsliņš interesējās, cik liela būs pedagogu algu starpība Alūksnes novadā, salīdzinot lielākās un mazākās skolas, piemēram, Alūksnes pilsētas sākumskolu un Mārkalnes pamatskolu. E.Ņedaivodina norādīja: sākumskolā likmi varēja paaugstināt līdz 395 latiem, bet Mārkalnē tā ir valstī noteiktā minimālā samaksa par vienu darba likmi jeb 255 lati. Tomēr jāņem vērā arī tas, ka pilsētas sākumskolā klasē ir uz pusi vairāk skolēnu, ar ko pedagogam jāstrādā, nekā mazās skolās. “Ja mēs novadā nebūtu pārdalījuši finansējumu gan skolu direktoru, gan pedagogu atalgojumam, tad sešas novada skolas nevarētu izdzīvot. Ilzenes, Jaunannas, Jaunlaicenes, Malienas Mālupes un Mārkalnes pamatskolā nepietiktu līdzekļu pedagogu atalgojumam, bet Jaunannā, Jaunlaicenē, Malienā un Mālupē – arī skolas direktora atalgojumam. Visas skolas, kur ir ap simts skolēniem, izdzīvo pašas. Tiklīdz skolēnu skaits ir zem simts – rodas problēmas,” teica E.Ņedaivodina. Deputāts Laimonis Sīpols pauda bažas, ka no skolām, kur pedagogam ir mazs atalgojums, aizplūst kvalificētie skolotāji.

Komentāri 17

Nu jau atkal sevi parādam, kā mākam- uz citiem uzriet un nomelnot cilvēkus. Ar kādām tiesībām kropļojam domes ekonomistes uzvārdu? It kā izglītotiem cilvēkiem vajadzētu būt tiem, kas te izsakās...
Ar mazajām skolām tā nu ir, ka izdzīvošana tām ir kļuvusi grūta un ļoti žēl mazo skolu, kas laukos pildīja arī tādas kā kultūras centra funkcijas .

pirms 10 gadiem, 2010.10.31 07:28

ai, ai

to Mag.paed.
Laikam jau pati dali naudu, ja vari apgalvot par godīgumu...nu nav, nav godīga sadale, kārtējās Alūksnes dīvainības...

pirms 10 gadiem, 2010.10.29 11:52

***

Kāds tur pārpalikums,ja nauda ir uz bērnu galviņām,ne jau atkarīga no stundu skaita!Kaut viens iedziļinātos mērķdotāciju būtībā un samasas noteikumos.Ko var kasīties par jautājumiem,par ko lemj ministrijas nevis kāds te uz vietas.Te ir tikai atbalss par visu notiekošo!

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 14:44

Aicinu iedziļināties būtībā!
Mūsu novads ir priekšlaicīgi nolēmis samazināt minimālo bērnu skaitu klasē - 9 skolēni.
Ja citos novados tas ir 8. Līdz ar to - cik bērnu cieš no tā, ka jāmācās apvienotās klasēs - tikai novada dumjības pēc.Tāpēc arī pēkšņais naudas pārpalikums, jo labā roka nezin , ko kreisā dara un sajēgas nav ne domei ne vadītājai.

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 13:33

ne jau domes speciālisti atbildīgi par to, cik bērnu novadā piedzimis!!! Par to, mīļie ļautiņi, jāgādā mums visiem kopā..:))

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 09:29

nebūs laukos skolu,Latvija ,drīzumā beigs pastāvēt...

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 07:00

to ņedai-bog
Žetons.
Mani interesē viens - vai domes speci ir painteresējušies un paskaitījuši, cik novadā šogad jaundzimušo? Vai sajēdz, ka pa visu novadu knapi nokomplektēs sākumskolu, ka tur pat vidusskolai skolēnu nesanāk, par lauku skolām nerunājot. Pēc septiņiem gadiem (ne jau Tibetā, bet tepat Alūksnē) varēs sākt visu novada skolu likvidāciju ( kas vēl līdz tam būs davilkušas dzīvību).

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 03:57

***

Tāpēc jau rodas tāda situācija,ka klases ir (pustukšas), bet naudas uz bērnu skaita nepietiek!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 19:40

Mk noteikumi nosaka minimālo klašu piepildījumu - 8 skolēni.
Mūsu novadā nez kāpēc - 9.
Gulbenes novadā, piemēram, joprojām - 8.
Kuru vainot nelikumībās un muļķībā?

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 15:21

Mag.paed.

Skolu finansēšanu nosaka MK noteikumi. Un slavenais "nauda seko skolēnam". Nemeklējiet nu vainīgos. Nauda ir sadalīta godīgi, ko atzīst arī pašas skolas, tā ka nav te ko cepties cilvēkiem kuriem no tā nav nekādas sajēgas!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 08:59

Izskaidrojumu par skolu, pedag.finansēšanu jau nu gan prasiet Izglītības pārvaldes vadītājai, nevis pieminētajai domes darbiniecei!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 08:52

kauns

Cik tad ir to vietnieku?
Mazajām skolām nav kā tādu.
Turklāt apgalvojums, ka mazo skolu direktoriem nesanāk algas ir ļoti pazemojošs. Šie cilvēki strādā bez vietniekiem,lietvežiem pilda visus inspekciju žurnālus, dara saimniecisko darbu un mācību pārzina darbu...Turklāt par velti vēl vada pirmsskolas grupas, kas skolēnu skaitā neietilpst.Ja algas pēc MK nesanāk, tad novadam būtu jādomā , lai sanāk un vismaz publiski šādus paziņojumus nav jābārsta.
Kur liksiet visus lauku bērnus?Vadāsiet ar milzu autobusiem katru dienu? Starp citu, vai visi ļaudis grib mācīt savus bērnus Alūksnē?
Lauku skolas ir Latvijas nacionālā bagātība, kas tiek iznīcināta kopā ar citām vērtībām mūsu valstī. Bai būsiet šī nozieguma līdzdalībnieki?

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 08:35

pārdoma

Kur tad paliek kvalificētu speciālistu piesaiste, vai ar šādu algu politiku mazajās skolās kāds jaunais skolotājs gribēs strādāt un nebūs jau pašu arī skolu.jaunie speciālisti tiek aicināti atpakaļ uz Alūksni, tikai vai ar trim(Alūksnē) skolām novadā būs gana...Bet pārvalžu vietniekiem jau plāni paaugstināt algas....

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 07:49

ņedai - bog

šī Nedaivo.... ir drausmīgs zaudējums mūsu rajona veselajam saprātam.Viņas pieeja skolu finansējumam ir nekompetenta, virspusēja un voluntāra9Vienpersoniska)
Nevar saprast, kāpēc izglītoti cilvēki katru reizi klausās viņas murgus gan par budžetu sastādīšanu, gan par skolu finansējumu.
Šeit rakstītais ir klaja dezinformācija par to, kā tiek finansētas skolas. Ja portāla žurnālisti papūlētos, tad noskaidrotu, kāda bija situācija ar skolu finansējumu 1. septembrī, kas joprojām juridiski nav skaidra.
Par sākumskolas atalgojumu - kāpēc netiek skaidroti koeficienti, kas tiek pielietoti finansējot sākumskolas un vidusskolas, kur rodas starpība.
Un par bērnu skaitu - ne jau Nedaibogs... noteiks, cik bērnu klasē ir jābūt , lai saņemtu attiecīgu atalgojumu. To jau sen noteicis Miniostru kabinets. Un ja Alūksnes sākumskolā gadīsies klase ar 9 skolēniem - ko tad - vai likmi mazināsiet?
Šīs nelikumības beigsies ar tiesu darbiem, ja netiks novākt ano trases tā stulbā nejēga.

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 23:16

West

Tāda ir LV šī brīža izglītības politika un ņemot vērā šodienas tjipa koalīcijas 2vparteju izveidi, tāda ar paliks, cerību uz pozitīvām izmaiņām nav. Nu nevajag Rīgā nevienam mazās lauku skolas un laukus vsp...

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 23:00

nai

es piekrītu Sīpola secinājumam, tāpēc sāku meklēt jaunu darba vietu. Nav vērts strādāt par tādu mazu atalgojumu, kaut gan direktors, iebilst algu likmes paaugstinājumam. daudz jādomā arī direktoram, lai savas skolas pedagogi neaizietu projām!

pirms 10 gadiem, 2010.10.25 21:38

Vietējās ziņas