Izzina igauņu pieredzi 2

Alūksnes novada pašvaldības un Annas, Veclaicenes, Zeltiņu pagasta pārstāvji nesen apmeklēja sadarbības pašvaldības Igaunijā, izzinot, kā igauņu kolēģi izmanto slēgto skolu ēkas, jo arī mūsu novadā ir trīs šādas ēkas.

Alūksnieši aplūkoja četras bijušo skolu telpas - Vastselīnas pagasta Vītkas un Kaperas ciemā,  Reuges pagasta Nursi un Vītinas ciemā. Skolas tur slēgtas, kad skolēnu skaits, kas uzsāktu mācības jaunā mācību gadā, bija sarucis līdz vienam desmitam un mazāk. Vastselīnas un Reuges pagastā iedzīvotāju skaits ir nedaudz vairāk kā divi tūkstoši, savukārt minētajos ciemos - no 50 līdz 180 iedzīvotāju. Šobrīd visu četru ēku uzturēšanas izdevumus apmaksā pašvaldības.

Kūsā dzīvība

Vītkas un Kaperas bijušo skolu ēkas par brīvu nodotas vietējām nevalstiskajām organizācijām, kas šajās telpās piedāvā iedzīvotājiem dažādas bezmaksas aktivitātes, piemēram, iespēju sportot, izmantot datorus, tikties domubiedru grupās, bet par maksu iespējams īrēt telpas privātiem pasākumiem, naktsmītnēm. Sabiedriskās organizācijas izstrādā projektus, lai ar to finansējumu un pašvaldības līdzfinansējumu varētu veikt remontus ēkās. Kaperas skolas ēkai jau izdevies nomainīt logus, durvis, uzlikt jaunu jumtu, veikt kosmētisko remontu iekštelpās. Tagad domā par projektu, kas ļautu remontēt otro stāvu, kur būtu telpas naktsmītnēm un dažādām nodarbībām. Savukārt Nursi un Vītinas bijušo skolu ēkās iedzīvotāji var izmantot bibliotēkas pakalpojumus, tur ir jauniešu istabas, ko vada pašvaldības algots darbinieks. Jauniešu istabās var strādāt pie datora, gatavoties skolai, spēlēt dažādas galda spēles, iesaistīties pulciņu darbā, skatīties filmas, rīkot pasākumus. Savus pasākumus tur organizē arī vecākā gadagājuma iedzīvotāji. Vītinas skolas ēkā izvietota arī viena pirmsskolas vecuma bērnu grupa, kuru ikdienā apmeklē 16 mazie ciema iedzīvotāji. Ciema ļaudis gan vēl saglabājuši cerību – ja bērnu skaits palielināsies, skolas darbība varētu tikt atjaunota.

Vairāk lasiet laikraksta "Alūksnes Ziņas" 6.oktobra numurā.

Komentāri 2

Nevis ideju trūkums, bet pārliecībai, ka viss notiek!

pirms 10 gadiem, 2010.10.07 09:30

Tik tālu nu esam gan, ka jābrauc uz aizrobežu pēc pieredzes, ko likt tukšās ēkās. Skumji, ka tāds ideju trūkums un spriešanas kūtrums...

pirms 10 gadiem, 2010.10.06 17:57

Vietējās ziņas