Jādzīvo bez latiem 10

“Simtlatnieki”, kuri pusgadu godprātīgi strādāja, ik mēnesi saņemot 100 latu stipendiju no Eiropas, nu palikuši bez iztikas līdzekļiem - stipendija beigusies, bet garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts nepienākas, jo pēdējos trīs mēnešos vidējie ienākumi ģimenē bijuši lielāki par 40 latiem.

Arī alūksniete Ligita ar meitu kopš pagājušā gada 15.septembra līdz šā gada 12.martam strādāja kā “simtlatnieces” kādā Alūksnes skolā par apkopējām. “4.martā mums beidzās trūcīgās ģimenes statuss. Lai to piešķirtu, ņem vērā pēdējos trīs mēnešos saņemtos vidējos ienākumus, kam jābūt zem 90 latiem – mums tie bija 100 latu stipendija katru mēnesi, līdz ar to trūcīgas ģimenes statuss nepienākoties. Mums piešķīra mazturīgas ģimenes statusu, ja ienākumi ir līdz 120 latiem. Tas nodrošina medicīnas pakalpojumus un kompensējamos medikamentus par brīvu. Februārī nostrādāju tikai septiņas dienas, jo pārējo laiku slimoju, tāpēc martā saņēmu tikai 35 latus. Līdz ar to vidējie ienākumi ģimenei par janvāri, februāri, martu mums bija tikai 89 lati, kas atbilst trūcīgas ģimenes statusam, bet – nekā,” stāsta alūksniete.
Iepriekš neizskaidrojaViņa uzsver – abas ar meitu aprīlī vēl saņems stipendiju par martā nostrādātajām dienām – katra 43,50 latus. Līdz ar to nepienāksies arī GMI pabalsts, jo ienākumi pārsniedz 40 latus. “Reāli maijā ienākumu mums vairs nebūs, bet no aprīļa naudas nav, ko ietaupīt! Martā slimošanas dēļ ienākumi bija mazāki, bija jābrauc pie ārstiem uz Rīgu. Sanāk, ka maijā mums ar meitu būs jādzīvo par 0 latiem - neēdīsim, nemaksāsim komunālos, jo darba vienkārši mūsu pusē nav! Uz GMI pabalstu varēsim pretendēt tikai jūnijā, jo tad pēdējo trīs mēnešu ienākumi vidēji uz ģimeni mums būs 37 lati,” saka Ligita. Visvairāk viņai sāp tas, ka rudenī, kad sākās 100 latu stipendija, neviens nebrīdināja, ka pēc tam “simtlatnieki” reāli paliks bez ienākumiem. “Toreiz neteica, ka no šiem 100 latiem katru mēnesi kaut kas jāietaupa, jo, kad stipendija beigsies, mums pat GMI nemaksās faktiski divus mēnešus,” ar skumjām secina Ligita. Viņa norāda – šādā situācijā ir arī citi “simtlatnieki”. “Sanāk, ka beigās vinnētāji ir tie, kas negāja “simtlatniekos” un tāpat saņēma visus sociālos pabalstus, jo viņiem katru mēnesi ir vismaz kaut kādi ienākumi,” norāda Ligita. 
Rosina vērsties dienestāAlūksnes novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vija Vārtukapteine norāda – Alūksnes novada domes saistošie noteikumi kopš rudens paredz: maznodrošinātā statusu, nevis trūcīgās personas statusu, piešķir no ienākumiem, kas zemāki par 60 procentiem no minimālās algas. Izmaiņas veica, jo cilvēki negribēja strādāt par 100 latiem un zaudēt statusu. “Trūcīgās personas statusu joprojām piešķir, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem: ja ienākumi bijuši 50 procenti no minimālās algas jeb 90 lati uz cilvēku. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums paredz, ka 100 latu stipendijas ņem vērā, rēķinot personas ienākumus. Neņem vērā valsts piešķirtos pabalstus speciālos gadījumos. Manuprāt, kopumā “simtlatnieki” nav zaudētāji, jo saņēma vairāk nekā GMI pabalsta saņēmēji,” saka V.Vārtukapteine. Viņa rosina cilvēkus vērsties personīgi Sociālajā dienestā, lai skaidrotu katru gadījumu individuāli.

Komentāri 10

...

Nāks pavasaris,vai nešķiet,ka pavērsies jaunas iespējas nopelnīt, llaukos diezgan daudziem vajag palīgus pie sakopšanas, stādīšanas,ravēšanas,bet,kad tādu palīgu meklē,tad šos čīkstētājus ar lūgšanos neizlūgsies,joredz samaksa par mazu, tas nav tā un vēl kas...Protams,ir kas izmanto jebkuru izdevīgu ko nopelnīt,bet tien jau nav laika internetā čikstēt, ne līdzekļu interneta samaksāšanai...

pirms 10 gadiem, 2010.03.31 11:02

jā, palasīju komentārus un secināju, cik gan mūsu valsts balta un pūkaina, tikai paši vainīgi, ka bērni piedzemdēti un tagad nav ar ko barot, ka nav darba, ka kādam nav pajumtes utt. Diemžēl valsts tikai kasē nodokļus, valsts aparāts pelna lielas algas, braukā pa ārzemju komandējumiem, kko knakstās pa Saeimu- tas viņu "darbs", nevis rūpēties, lai pilsonim būtu, kur strādāt, stimulēt uzņēmējdarbību, attīstīt lauksaimniecību. Ja pašam iet daudzmaz, tad vajag paņirgāties par to, kam neiet tik labi, kas nevar atrast darbu, jo valsts mērķtiecīgi nolikvidējusi visu tautsaimniecību, vēl pārmetot, ka valsts, lūk, nelika tos bērnus taisīt.. vispār absurds, nu kur var tik sekli domāt?? Vai tad, ja būtu normāli pieejamas darba vietas, šāds raksts vispār būtu tapis?? Bet darba vietu nav- tur vainīga pūkainā valsts. Ja tas tā nav, tad paskaidrojiet, kāda velna pēc tāda valdība ar visu valsti vajadzīga, ja elementāro saviem pilsoņiem nevar nodrošināt- tiesības uz darbu.

pirms 10 gadiem, 2010.03.29 23:34

:)

Tu gan strādā labi, ka darba laikā vazājies pa bodēm! Labi esi iekārtojusies! Un arī tērē nodokļu maksātaju naudu. Var redzēt, tavs lielais darbs ir tikai sēdēt internetā!

pirms 10 gadiem, 2010.03.29 15:28

cinikis

Jādzīvo bez latiem,..........nu ja kabata ir tikai dolari ko padarisi

pirms 10 gadiem, 2010.03.29 15:12

Protams saņemt GMI ir vienkāršāk - nav jāstrādā katru dienu, to nopelnam mēs, kas no savas minimālās algas maksā nodokļus. Nav kauns žēloties, būtu priecājušās, ka tika strādāt, un būtu strādājušas nevis darba laikā vazājušās pa pilsētu.

pirms 10 gadiem, 2010.03.29 08:47

kode

''Toreiz neteica, ka no šiem 100 latiem katru mēnesi kaut kas jāietaupa''. Jā, komentāri lieki.

pirms 10 gadiem, 2010.03.27 22:33

zaza

Interesanti gan kurs vainigs, ka kads palika bez darba, palika bez pajumtes? Ir pasiem jamekle un jakustas lai ko atrastu, nevis jased un jagaida kad pienesis. Sliceja glabsana ir pasa rokas. Par tiem 100 latiem ko dod eiropa man nosplauties, ta ir eiropas nauda, bet sie GM ta ir nodoklu maksataju nauda. Pensionariem un invalidiem nez kapec nepienakas sie GM, lai gan pec komunalo maksajumu nomaksas pari no pensijam nepaliek nekas dizs. bet ari vini ir cilveki, grib est un zales pirkt, un varbut vairak ir pelnijusi uzmanibas, neka sie slaisti. Paskatieties kas sanem sos GM darba spejigi degenerejusies elementi. Partikas pakas kas sanem? Atkal tie pasi.Pie zupas virtuves kas notiek? Paskatieties tak. Un kadas prasibas jau zupai tiek izvirzitas un ka tiek pavares zakatas. Dzive viss ir pasam janopelna pasam sava dzive javeido, nevis jastaiga ar pastieptu roku

pirms 10 gadiem, 2010.03.27 10:44

:)

Kaut, Tev ne taviem bērniem nepienāktu tāds brīdis, ka esi atkarīgs no citu labvēlības! Lai neviens Tevi nesauc par bomzi tādēļ, kā Tu citus! Esi tik labs un izdomā, kā mūs nolikvidēt, lai netraucējam jums dzīvot. Jūs jau arī neko labu neesat spējīgi izdarīt ar savu naudu, prātu un varēšanu! Paši klīstat pa pilsētu un nīkstat no garlaicības un mēs bomži brīnamies, ka tas notiek darba laikā, kad iesāžu darbiiniekiem būtu jābūt darba vietā. Un reizēm tā jaukā atbilde: Viņa šodien nebūs-Rīgā! Paņēma brīvdienu! Aizgāja uz otru darbiņu! Un jau pusdienas laikā īekāpj autobusā, lai brauktu uz.......... Un izmanto to pašu nodokļu maksātāju naudu, kuru arī es kādreiz maksāju.

pirms 10 gadiem, 2010.03.27 09:19

zilbīte

Mīļie ļaudis, jūs visi esat pieraduši, ka jūsu vietā kāds domā un jūs biksta. Bet galu galā jūs paši esat atbildīgi par savu dzīvi. Kas baksta tos 'Biezos"kā jūs saucat? Ja līgumus parakstat par stipendijām un pie tā piekārtiem noteikumiem, tad "sori"arī paši atbildat par rezultātiem, ka ienākumi 100,- Ls mēnesī ir ienākumi un tieāšām tie ir ienākumi. Vai jums reāli kāds atgādina, ka maciņā palicis lats, ka rīt izbeigsies gāzes balons? Vai jūs tikai zinat savas tiesība un neaizmirstat savus pienākumus?Ja bērnus esat radījuši, tad arī pienākums nav audzināt? Valsts nelika radīt pēcnācējus.Tas nav valsts un pašvaldības pasūtījums.

pirms 10 gadiem, 2010.03.26 16:18

:)

vajadzētu tādu realitātes šovu, kur 100 deputāti sēž uz 40 latiem mēnesi :)))))) aizvest kaut kur uz Krievijas pierobežas kādu ciemu :))))) un kā karantīnā - nelaist pat uz Īriju :)))))))

pirms 10 gadiem, 2010.03.26 16:04

Vietējās ziņas