Jaunās pils bēniņos alkoholiķa istaba 3

Kādā veidā alkohols iedarbojas uz cilvēka organismu un kādas sekas rada tā pārmērīga lietošana? Atbildes uz šiem jautājumiem var meklēt Alūksnes Jaunās pils bēniņos, kur sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju iekārtota izstāde “Alkohols cilvēka organismā”.

Alūksnes muzeja speciāliste komunikāciju darbā Līva Liepiņa atklāj, ka no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja saņemtas 13 informatīvās planšetes, kā arī divi īpašie eksponāti – embrijs un kuņģa čūla, kas uzskatāmā veidā parāda, kā alkohola lietošana ietekmē cilvēka organismu. Pārējos materiālus sarūpējušas pašas Alūksnes muzeja darbinieces, uz planšetēm informāciju papildinot ar praktiskiem piemēriem.

Informatīvo apvieno ar praktisko

Visi materiāli izkārtoti, atveidojot alkoholiķa istabu un tajā valdošo nekārtību. Ienākot Alūk­snes Jaunās pils bēniņos, izstādes apmeklētājiem vispirms jāšķērso gaitenis. Gar tā malām izvietotās planšetes sniedz priekšstatu par izstādes galveno domu. Tajās lasāma informācija par to, kas īsti ir alkohols un alkoholisms, kāpēc cilvēki vispār lieto alkoholu un kur meklējami tā pirmsākumi. Pārējās planšetes veltītas statistikai un alkohola ietekmei uz veselību. Tajās atrodami skaitļi par alkohola patēriņu Latvijā, kā arī informācija par alkohola iespējamajām reibuma pakāpēm un ko tas nodara cilvēka organismam.


Informatīvos materiālus papildina fotogrāfijas no alkohola reibumā izraisītām avārijām. Attēli sniedz vizuālo ilūziju par sajūtām, kādas ir iereibušam cilvēkam. Simbolisks ir cilvēka evolūciju atveidojošais attēls. Cilvēks attīstījies no pērtiķa, tad, lietojot alkoholu, viņš atgriežas šajā sākuma stadijā. “Izstādi veidojām ar mērķi ne tikai informēt, bet vienlaikus likt aizdomāties par to, ko mēs paši sev nodarām, lietojot alkoholu. Tieši tāpēc informāciju esam papildinājuši ar attēliem, kas praktiskā veidā parāda, kā pārmērīga alkohola lietošana var ietekmēt mūsu dzīvi un veselību,” akcentē L.Liepiņa.

Aktualitāti nezaudē vairāk kā 100 gadus

Lai daudzveidotu izstādes materiālus, tajā iekļauti attēli ar humora pieskaņu. Karikatūrās parādīta iereibušu cilvēku uzvedība. Vienlaikus sniegts ieskats atkarību izraisošu vielu vēsturē. Alūksnes muzeja darbinieces parūpējušās par pagājušā gadsimta sākuma alkohola etiķetēm, kā arī cigarešu markām. Tās izgrieztas no vecajiem laikrakstiem.
Izstādes apmeklētāji var arī uzzināt, ka alkoholisma problēma bijusi aktuāla ne tikai mūsdienās. “Jau pagājušā gadsimta sākumā Alūksnē bija nodibināta pretalkoholisma biedrība “Austra”. Atšķirībā no anonīmo alkoholiķu biedrībām tās darbība bija ļoti daudzpusīga. Cilvēki pulcējās kopā, lai ne tikai cīnītos ar savu netikumu, bet darītu to ar plašu kultūras programmu – darbošanos teātra studijās, dziedāšanu korī un dejošanu. Savās tikšanās reizēs viņi klausījās nopietno mūziku un lasīja pat dzeju,” iepazīstina L.Liepiņa.


Kaut gan izstādē kaut ko jaunu sev atklās jebkura vecuma pārstāvis, sevišķi gaidīta tiek skolu jaunatne. Viņu vajadzībām izveidots praktisko nodarbību piedāvājums, kurā jaunieši varēs dalīties savos iespaidos par redzēto. Izstāde Alūksnes Jaunās pils bēniņos būs skatāma vismaz līdz decembra sākumam.

Komentāri 3

Varētu arī dzīvos eksponātus demonstrēt no savējo vidus!

pirms 10 gadiem, 2010.10.24 13:03

Varētu būt arī pastāvīga ekspozīcija vai vismaz ilgāk profilaksei, jo problēma ir aktuāla.

pirms 10 gadiem, 2010.10.24 08:39

Vietējās ziņas