Ģimnāzijā viesosies divas izcilas zinātnieces 1

 Alūksnē 10.martā viesosies divas ievērojamas zinātnieces – akadēmiķe, farmācijas zinātņu doktore Maija Dambrova un medicīnas zinātņu doktore Līga Zvejniece, lai skolēniem stāstītu par savu darbu un ceļu no skolas sola līdz sasniegumiem zinātnē. Šī tikšanās notiks lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros. Tajā par zinātnieka profesiju un savu ceļu uz panākumiem, par sekošanu savam aicinājumam un centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem stāsta pētnieces, kas saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

L`ORÉAL Latvijas 2006. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte Maija Dambrova ir Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja un Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes asociētā profesore. Ievērojamā zinātniece dzimusi Gulbenē, mācījusies Gulbenes 1. vidusskolā.

„Skolā biju teicamniece, kam vienlīdz labi saprotama bija matemātika, ķīmija, bioloģija un fizika, viegli rakstījās sacerējumi un patika mācīties valodas. Tomēr izvēlējos studēt ķīmiju,” atceras akadēmiķe. Viņa ieguvusi maģistra grādu bioloģijā, farmācijas doktora disertāciju izstrādājusi Upsalas Universitātē Zviedrijā, pēc tam kļuvusi arī par maģistru biznesa administrācijā un tagad ir viena no nedaudzajām Latvijas sievietēm – akadēmiķēm. Zinātniece vairākus gadus pavadījusi ārzemju laboratorijās, pēc tam atgriezusies Latvijā. Viņas stāsts būs par jaunu zāļu vielu meklējumiem, publikācijām un izgudrojumiem – kā tas notiek mūsdienās, sadarbojoties dažādu nozaru zinātniekiem: ķīmiķiem, biologiem, mediķiem un farmaceitiem. „Kopā ar kolēģiem pētām, kā palīdzēt slimai sirdij, regulējot enerģijas metabolisma procesus un izmantojot jaunas zāļu vielas. Sirds veselība ir atkarīga ne tikai no fiziskās aktivitātes līmeņa, bet arī no tā, ko ēdam un dzeram,” stāsta Maija Dambrova. „Strādājot zinātnē, sava loma ir gan veiksmei un nejaušībai, gan zināšanām un strādīgumam. Par zinātnes karjeru vajadzētu interesēties tiem, kam rodas jautājumi un kam aizraujoša šķiet doma par atklājumiem, ko neviens iepriekš nav iedomājies.” Zinātniece ar smaidu brīdina: „Uzmanību: zinātne var izraisīt atkarību!”

Alūksnes 1. vidusskola, tagadējā E. Glika Alūksnes valsts ģimnāzija izauklējusi trīs no iepriekšējo gadu L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm – ķīmijas zinātņu doktores māsas Aivu un Māru Plotnieces, kā arī 2009. gada stipendiāti Līgu Zvejnieci, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošo pētnieci. Viņa savas skolas tagadējiem audzēkņiem stāstīs par Alūksnes meitenes ceļu uz panākumiem zinātnē, kā vadmotīvu stāstījumam izmantojot savulaik skolas izlaidumā saņemtās dzejas rindas: „Ir katram pašam sava dzīve, / un tā tev krāsas krāj, / ko nevar izziedēt pat puķe / un nevar atrast gleznotājs”.

„Šis dzejolis lieliski atbilst tam, kāda izveidojās mana dzīve pēc skolas,” smaidot skaidro zinātniece. Zinātne Līgu Zvejnieci vilinājusi jau kopš bērnības. „Bērnībā bieži šķirstīju žurnālu „Veselība”, un, lai gan toreiz daudz ko no tur rakstītā vēl nesapratu, žurnāls manu uzmanību piesaistīja kā magnēts. Zinātniskās pētniecības dzirksts manī dzima Francijas okeanogrāfijas speciālista Žaka Ivo Kusto raidījumu ietekmē – pēc to noskatīšanās mani pārņēma dedzīga vēlme atrasties uz Kusto kuģa un strādāt izcilā zinātnieku komandā,” pirmsākumus savam ceļam uz zinātni atceras Līga. Jau mācoties vidusskolā, viņa brīvdienās strādāja slimnīcā par sanitāri. Studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē bija loģisks viņas ceļa turpinājums, kas vainagojās ar medicīnas doktora zinātnisko grādu farmakoloģijas apakšnozarē. Tagad Līga Zvejniece ir piepildījusi savu sapni – viņa strādā izcilā zinātnieku komandā un pati vada vairākus zinātniskus projektus. Okeāna dzīļu vietā viņa pēta ne mazāk interesantos cilvēka nervu sistēmas noslēpumus, meklē zāles nervu saslimšanu un to izraisīto sāpju ārstēšanai, pēta vielas, kas varētu nervus aizsargāt pret bojājumiem, novērst atmiņas traucējumus un pat palīdzēt ātrāk un labāk iemācīties.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi. L`Oreal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju, kura dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti.

Komentāri 1

Skolu ziņas