Katram jāiesēj koks

Arī Alūksnes un Apes novadu iedzīvotāji akcijas „Skābeklis” laikā aicināti iesēt koku, lai Latvija kļūtu par zaļāko valsti pasaulē. Piektdien akcijai jau atsaucās Alūksnes vidusskolas skolēni - paši gatavoja augsni, laistīja, iesēja priedes un egles, lai turpmāk cītīgi rūpētos par saviem stādījumiem.

Sēklas „uz izķeršanu”
Akciju sabiedrību „Latvijas valsts meži“ un „SEB banka“ rīkotās akcijas mērķis ir gada laikā visā valstī iesēt vairāk kā 2 miljonus egļu un priežu. Lai iedzīvotājiem veiksmīgi izdotos iesēt un izaudzēt kokus, akcijas organizatori ar bezmaksas sēklām ir apgādājuši „Latvijas pasta” nodaļas un „SEB bankas” filiāles visā Latvijā, tostarp Alūksnes un Apes novados. Akcijas „Skābeklis“ koordinatore Ilze Filmanoviča norāda – iedzīvotāju interese ir tik liela, ka pirmās piegādātās sēklas jau ir izņemtas un šonedēļ pasta nodaļās tās piegādās no jauna. Par iesētajiem kociņiem katram jārūpējas līdz nākamā gada pavasarim, kad akcijas organizatori informēs, kad un kur tos varēs iestādīt. „Priede uzdīgs pirmā, savukārt egle – apmēram nedēļu vēlāk. Kastītes var būt jebkāda materiāla, bet galvenais, lai tās apakšā būtu caurumiņš, kur cirkulēt gaisam. Piemērotākā augsne jaunajiem kociņiem ir kūdra. Pēc iesēšanas ieteicams kastīti nobērt ar apmēram 1 cm biezu smalkas grants slāni, kas atbaidīs dažas dīgstu slimības. Vislabāk jaunie kociņi jutīsies istabas temperatūrā +18°C līdz +21°C un regulāri aplaistīti – divas līdz trīs reizes nedēļā,” pamāca I.Filmanoviča.


Kokus sēj pirmo reizi

Alūksnes vidusskola ir iesaistījusies arī kustības „Mammadaba” meistarklasē, kas ir vispusīga iespēja skolām tuvināt mācību procesu dabai, apgūstot vides izglītības programmu „Izzini mežu” caur atpūtu tūrisma objektos un mežsaimniecībās. „Mamma­daba” laikā skolēni rīkoja sakopšanas talku, stādīja mežu, gatavoja un izlika putnu būrīšus, apmeklēja Tērvetes dabas parku. Tādējādi krāja punktus, kā rezultātā „Erudītu pulciņš” nopelnīja Meistaru diplomu (skolotāja Aina Ezeriņa), bet 2.un 3.klašu kolektīvi (skolotājas Līga Krūmiņa un Sanita Čibala) - Zeļļu diplomu. Savukārt skola ir ieguvusi „Mammadaba” Vēstniecības titulu, kāds ir deviņām skolām Austrumvidzemē, tādēļ 1.septembrī pie skolas svinīgi pacels „Mammadaba” karogu. „Tā kā bijām jau stādījuši mežu, tad ļoti interesanti bija pašiem kokus iesēt. Pēc tam varēsim izvērtēt, kā katrs par tiem rūpējies augšanas laikā. Septembrī par to skolēni saņems atzīmi bioloģijā,” saka bioloģijas, dabaszinību un angļu valodas skolotāja Aina Ezeriņa. 4.klases skolniece Sanija Mika vēlas, lai Latvijā būtu vairāk mežu. „Kokus sēju pirmo reizi un nu būs interesanti par tiem rūpēties,” viņa saka.

Vietējās ziņas