Katru dienu iekož kāda ērce 1

Alūksnes slimnīcas uzņemšanas nodaļā katru dienu iegriežas kāds cilvēks, lūdzot noņemt piesūkušos ērci. Visvairāk šādu gadījumu ir pēc brīvdienām, kad cilvēki strādājuši vai atpūtušies brīvā dabā.

Alūksnes slimnīcas uzņemšanas nodaļas ārste Līvija Eriņa norāda, ka cilvēkiem pēc ērces izņemšanas vairs netiek potēts gamma­globulīns, jo šā medikamenta Latvijā vairs nav. ”Izņemam ērci un pacientam pašam ir jāveic novērošana. Ja ir iekodusi ērce, profilaktiskos nolūkos var dzert “Remantadīnu” - tas gan neiznīcina pašu vīrusu, bet samazina vīrusa vairošanās aktivitāti. Visdrošākais veids ir vakcinēšanās pret ērču encefalītu,” saka L.Eriņa. Vislabāk vakcinēties ir rudens un ziemas mēnešos, bet to izdarīt var arī tagad, izejot ātro kursu – otro poti saņem pēc divām nedēļām, trešo – pēc pieciem līdz divpadsmit mēnešiem. Pirmā revakcinācija jāveic pēc trim gadiem. Ir firmas, kas piedāvā vakcīnas ar vēl ātrāku imunizāciju: tad jāpotējas 1., 7. un 21.dienā. Šādu vakcīnu var izmantot, ja ērce jau ir piesūkusies. Pazīmes, kas liecina par saslimšanu ar ērču encefalītu, ir lauzoša sajūta kaulos, paaugstināta temperatūra vai drudzis, nespēks, nelaba dūša, galvassāpes, nepatika pret gaismu, skaņu, pieskaršanos ādai - pastiprināta jutība.

L.Eriņa atzīst, ka kopumā pēdējā laikā slimnīcā arvien vairāk tiek nogādāti pacienti, kuriem ir smagas un ielaistas saslimšanas. Daudziem mediķu palīdzība jāmeklē pēc alkohola lietošanas. Savukārt, sākoties pavasarim un vasarai, vairāk ir dažādu traumu, piemēram, grieztas brūces.

Komentāri 1

Egils Kuprijanovs

..pēc ērces izņemšanas vairs netiek injicēts gammaglobulīns, jo Latvijā šā medikamenta vairs nav... tikai vienu varu teikt , padomijas laikā biju asinsdonors un no mūsu asins seruma taisīja gammaglobulīnu-imūnglobulīnu par ko minēts šajā rakstā . Tātad iespēja to „ ražot „ tepat uz vietas Latvijā ir . Tam ir vajadzīgi cilvēki kas brīvprātīgi „ parakstās „ uz speciālu vakcīnu , pēc kuras vieglā formā pārslimo ar encefalītu un tad regulāri , reizi nedēļā no viņu asinsseruma ( 1 litra nedēļā !!!) taisa gammaglobulīnu . Tā tika ražots tais tālajos 80-jos gados . Protams , ka par to donoriem maksāja un ne mazu naudu pēc tā laika mērauklām un + vēl par katru devu ( 1 litru seruma ) pieskaitīja 1 dienu pie apmaksāta atvaļinājuma . Viss tas „ārprāts „ notika stingrā ārstu kontrolē , bij’ kas to darīja tikai naudas dēļ , es biju spiests to darīt dēļ ārkārtīgās reakcijas pēc vakcinēšanas – ļoti augsts antivielu līmenis asinīs . Toreiz uz mums ,brīvprātīgajiem , izmēģināja vakcīnu no Anglijas , pēc kuras revakcinēties vajadzēja tikai pēc 10(desmit) gadiem , un tā arī bija un ir , man šogad vienā dienā iesūcās 4 ērces un viena laikam „ gatavā „ , bij tuč temperatūra un piepampusi kreisā lāpstiņa – akurāt kā pēc vakcinācijas , tātad jau vairāk kā 25 gadi toreizēja vakcīna darbojas !!

pirms 11 gadiem, 2010.05.30 09:07

Vietējās ziņas