Ķēpa ar “bomžu māju” 7

Ēkā Alūksnē, O.Vācieša ielā 9, joprojām mitinās daudz iemītnieku un palaikam notiek nekārtības. Lai arī šoruden Alūksnes novada pašvaldībā tika aktualizēts jautājums par šīs ēkas iemītnieku izformēšanu un līdzdarbošanās prasīšanu, tas joprojām nav noticis.

Ēkā joprojām mitinās bezpajumtnieki, par elektrību un atkritumu izvešanu joprojām maksā pašvaldība, bet daļu telpu izmanto invalīdu biedrība un biedrība “Gaismas stars” humānās palīdzības glabāšanai.

Pietrūkst cilvēcības
Ēkā dzīvo arī alūksniete Elza Balode, kura pēdējo gadu laikā piedzīvojusi izlikšanu no dzīvesvietas vairākas reizes. Gaidot pašvaldības ierādīto mitekli, uz laiku, kas ievilcies jau līdz deviņiem mēnešiem, viņa ir iemitināta O.Vācieša ielā 9. E.Balodei ļoti sāp sirds par šīs ēkas iemītnieku bezkaunīgo dzīvesveidu. “4.decembrī kāds godīgs cilvēks biedrībai bija atvedis rakstāmgaldus un dīvānu, kas bija domāti bērniem, bet - to saņēma bomži! Es to redzēju, un, kad mēģināju iebilst, kāda sieviete man atbildēja, ka viņiem – bomžiem – arī vajagot, un ar smaidu sejā aizgāja prom. Savukārt 6.decembra rītā gaitenī, kas visiem ir kopējs, zemē, uz grīdas, bija piemētāts pilns ar maizes šķēlītēm... Tās ir šausmas, kas tur notiek! Cilvēciskuma viņos nav ne grama! Savas istabas durvju šķirbām lieku segas un lupatas priekšā, lai smaka neieplūst istabā. Lielā trokšņošana sākas, kad ir pabalstu un pensiju dienas. Bet kā labi nedzīvot, ja naudu vajag tikai alkoholam, jo apģērbu viņi saņem no humānās palīdzības sūtījumiem, mēbeles arī. Pastāvīgi tur dzīvo deviņi cilvēki, bet nāk arī viesi. Malku gan tagad ir paši nopelnījuši, šur tur piestrādājot,” stāsta E.Balode. Viņa pati no pašvaldības neprasot labiekārtotu dzīvokli – kādu iedos, būšot pateicīga, lai tikai tiktu prom no O.Vācieša ielas 9. “Solīts ir daudz, bet līdz šim – nekā. Es pat vairs neeju uz novada pašvaldību interesēties...” viņa saka.

Kāpēc nedzīvot?
“Alūksnes Ziņas” uzrunāja novada pašvaldības policiju un kopā ar inspektoru Mārtiņu Sinātu devās aplūkot izslavēto mītni. Jau atverot durvis, degunā sitās tualetes smaka. Gaitenis bija tumšs, tālākajā galā dega gaisma un kāds vīrietis piemeta malku apdrupušā krāsnī, bet uzreiz pazuda. Mūsu viesošanās brīdī telpās valdīja klusums, zemē, uz grīdas, maize nemētājās, dažās istabiņās dega gaisma, bet telpas – nomācoši drūmas. Jautāts, kur malku ņēmis, viens iemītnieks “Alūksnes Ziņām” atzina, ka pats esot nopircis. “Man patīk šeit dzīvot – kāpēc ne? Ja pašvaldība elektrību vairs neatmaksās, tad gan būs jāatlicina no pensijas,” saka vīrietis, kurš nav īpaši runīgs. Inspektors M.Sināts apstiprina – lielākie skandāli ir pensiju un pabalstu dienās, kad “bēdu ielejā” lieto alkoholu.

Pārcelšanās “iebuksē”
Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova atzīst – iemītnieki O.Vācieša ielā 9 mitinās nelikumīgi un šis jautājums tikšot risināts.

Pašvaldības sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes jautājumu komitejas vadītājs Ainars Melders uzsver: pašlaik esot “iebuksējis” jautājums ar pārcelšanos, neviens tam neesot pasekojis līdzi. “Vainīgs – biju izbraucis no valsts, tagad noorganizēšu, lai pārceļas. E.Balodei tiks ierādīts vienistabas dzīvoklis, ko atbrīvos kāda ģimene. Bet pārējiem O.Vācieša ielas 9 iemītniekiem pašiem būs jāsāk maksāt par patērēto elektrību un pārējo, jo patiesībā viņiem visiem ir, kur dzīvot. Tagad viņus neizliks ārā – tas ir nokavēts, jo iestājusies jau ziema. Gribēju, lai tas notiek jau ātrāk, bet nezinu, kādēļ nav izdarīts. Domāju – ja viņiem liks maksāt par elektrību, viņi paši izvāksies,” saka A.Melders.

Visi tikai rausta plecus
Deputāts Verners Kalējs, kurš pirms gada palīdzēja sarūpēt pagaidu mītni O.Vācieša ielā 9, atzīst – gadu ir cīnījies par atbilstošas mītnes ierādīšanu šīs grupas cilvēkiem, bet nu arī viņam rokas ir nolaidušās. “Runāt par šo tēmu novada domē ir bezjēdzīgi – nekas nenotiek: visi tikai rausta plecus un skatās cits uz citu. Nevienam tas nav saistošs jautājums – ķēpa, no kā nevienam nav nekāda labuma. Es kā deputāts varu ieteikt un lūgt darīt, bet pavēlēt nevaru. Ir bijuši vairāki varianti, kur šādu mītni iekārtot, bet neviens nav apstiprināts. Ēkā O.Vācieša ielā 9 esot bijusi pārbaude un atzīts, ka tur esošās krāsnis nav droši kurināt. Atkal ir ziema un aukstums – tagad taču nedzīs cilvēkus ārā. Manuprāt, šīs kategorijas cilvēkiem nevajag perfekti labiekārtotu mītni – galvenais, lai ir daudzmaz silti, un obligāti vajag kādu, kas viņus uzrauga, piemēram, vienā ēkā ar pašvaldības policiju,” saka V.Kalējs.

Arī viņš apstiprina, ka E.Balodei tikšot ierādīts vienistabas dzīvoklis. “Tiesa, piektajā stāvā, bet, ja viņa no tā atteiksies, uz ko viņai ir tiesības, tad gadu ilgā cīņa par dzīvesvietas izkarošanu viņai būs bijusi veltīga,” saka V.Kalējs.

Komentāri 7

Rīgā šādiem cilvēkiem par vietu patversmē liek tīrīt sniegu un piedalīties sakopšanas darbos ,kamdēl Alūksnē nevar?

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 14:51

problēmu nebūs

Kādreiz (PSRS laikos)policijā bija atskurbtuve,telpas brīvas,lūdzu, lai dzīvo bezpajumtnieki.Būs tā pieskatīti kā nekur,un lieka štata vieta arī nebūs jāsarūpē,jo policijā dežurants ir visu diennakti.Nu un alkohola problēma atrisināsies pati par sevi.

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 14:10

nabaga Kalējs .. gadu cīnījies un neviens šo neklausa.. *** - noliec mandātu, ja esi tik mīksts

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 12:27

Ak nabadziņš, atliek viņam izbraukt uz siltām zemēm uz dažām dienām un Alūksne nogrimst...
Nu ir tak viņš mums neaivietojams????????

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 10:22

Melders nu varēja vismaz kādu zuti bomzīšiem piešķirt!

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 09:32

mm

Vienkarsi neviens neko negrib darit. Ir vajadziga tikai nakts patversme un pa dienu lai strada.Cik ilgi var barot un uzturet tos dikdienus.

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 09:19

... neviens tam neesot pasekojis līdzi. “Vainīgs – biju izbraucis no valsts, tagad noorganizēšu, lai pārceļas.
...Gribēju, lai tas notiek jau ātrāk, bet nezinu, kādēļ nav izdarīts.

pirms 10 gadiem, 2010.12.16 09:15

Vietējās ziņas