Kur radās atkritumi? 2

Decembrī laikrakstā rakstījām par piedrazotu Alūksnes ezera krastu Aldaru ielā (uz Alūksnes pilsētas un Jaun­alūksnes pagasta robežas) vairāku kvadrātmetru platībā. Tobrīd zemes īpašnieki atradās Kanādā, bet tagad ieradušies Alūksnē, lai skaidrotu situāciju. Izrādās, ne viss ir tā, kā sākumā likās, un atkritumus nebūt nav izgāzis īpašnieks vai viņam tuvu stāvošas personas.

Atkritumus atrada nevis radīja
Atkritumi ezera krastā radušies pēc mērķtiecīgas ezera tīrīšanas. “Pārsteidzoši, cik daudz atkritumu vairāku gadu laikā iedzīvotāji sagāzuši ezerā. Ar ekskavatoru šos atkritumus izvilkām no ezera, sadzinām krastā un izlīdzinājām,” stāsta Jānis Ozols, zemes īpašnieces Daces vīrs. Viņš arī pieļauj iespēju, ka iedzīvotāji atkritumus tik un tā turpinājuši gāzt gan ezerā, gan krastā. Taču policija un  vides inspektors to toreiz novērtēja kā krasta joslas piedrazošanu un draudēja ar sodu.


Pēc pārrunām ar J.Ozola radiniekiem amatpersonas nonāca pie secinājuma, ka atkritumi patiesi nebija izgāzti speciāli, bet radušies sakopšanas darbu rezultātā. “Tika solīts turpināt iesāktos sakopšanas darbus, un nebija nepieciešams personu saukt pie atbildības,” stāsta pašvaldības policijas inspektors Gints Teterovskis. Atkārtoti gan neviens šo vietu pārbaudīt nav devies. “Tas nav nepieciešams. Paļaujamies uz šīs personas godaprātu,” saka policists.

Sakops sev un sabiedrībai
J.Ozola ģimene zemi savā īpašumā ieguva 2006.gadā un jau uzsākusi darbus, lai šo vietu sakoptu un atjaunotu tās kādreizējo izskatu. “Brūža īpašnieks Kreilis ir manas sievas Daces vecvectēvs. Šeit ir mūsu ģimenes senču saknes, tāpēc gribam atjaunot māju dzīvošanai, kā arī sakopt krasta joslu. Tur tad vasarā varētu laiskoties gan mēs paši, gan atpūtnieki. Ezers ir skaists, un cilvēkiem pēc stresa pilnas darba dienas vajag būt pie dabas, es to ļoti labi saprotu. Tikai vajag šo visu sakopt,” saka J.Ozols un piebilst, ka būtu nepieciešams salasīt atkritumus, izgriezt krūmus, uzbērt smiltis. Viņš vien retoriski piebilst, ka algoti darbinieki vāc atkritumus ceļa malās, bet te par saviem līdzekļiem  jāsavāc nezināmu personu izgāzti atkritumi.


Lai gan likums paredz tauvas joslu, nereti atpūtnieki nemaz pie ezera nevar piekļūt, jo krasts ir ne vien aizaudzis, bet arī piedrazots. Reiz J.Ozols uzrunājis kādu makšķernieku, kurš šķērsojis viņa privātīpašumu. Uz aicinājumu nākt palīgā sakopt un tad pats varēs šeit brīvi nākt makšķerēt šis vīrs atbildējis, ka pašam īpašniekam jāsakopj sava teritorija. “Es daru labu, sakopju vietu, ko vairāku gadu laikā cilvēki piedrazojuši, bet atsaucības nav. Ir jāmaina latviešu mentalitāte - atkritumus gāzt, kur vien pagadās,” nosaka J.Ozols.

Komentāri 2

JanisO

Paldies Agita par rakstu; modinajums cilvekiem padomat par sabiedribas pienakumiem.

pirms 11 gadiem, 2010.05.26 20:19

rt6h

nezinu to vietu, bet jauki, ka cilvēks plāno attīrīt krasta joslu un dalīties tajā arī ar atpūtniekiem. žēl, ka tā peldvieta aiz jaunsētām ir nepieejama transportam - no abām pusēm nožogota ar barjeru. dīvaini, ka vairākus īpašumus savienojošs ceļš arī var kļūt ar privātīpašumu, līdz ar to tas, kas pa vidu, izskatās ir kā slazdā.

pirms 11 gadiem, 2010.05.24 01:07

Vietējās ziņas