Labdarības kartupelim – īpaša vērtība 2

Šīs nedēļas saulainās dienas ir kā radītas kartupeļu talkām. Ziemera pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Polieši” un Gaujienas pagasta zemnieku saimniecībā “Oliņas” talkas bija rīkotas  mazturīgajām ģimenēm, kuras pavasarī kartupeļus iestādīja un vasarā ravēja.

Čaklākie iegūst vairāk
“Domāju, ka šīm ģimenēm ir veicies. “Poliešu” saimnieks Arvis Paulovičs ne tikai ierādīja pushektāru zemes, bet arī palīdzēja visos darbos ar tehniku. Turklāt gandrīz visi šajās ģimenēs ir čakli strādnieki, tāpēc arī viss ir izdevies. Kartupeļu raža ir vidēja, jo bioloģiskajā saimniecībā lieto tikai organiskos, nevis minerālmēslus. Rēķinām, ka katrs talcinieks ir nopelnījis divus maisus kartupeļu. Kuri vasarā brauca saimniekam palīgā ravēt, saņems stipri vairāk. Tādējādi katram tiks pēc padarītā darba,” stāsta projekta “Paēdušai Latvijai” koordinatore Solvita Bāliņa.  

Divas ģimenes nebija vairs sazvanāmas, un tās nepiedalījās kartupeļu novākšanas talkā. Taču pārējās desmit ģimenes ir ļoti apmierinātas un cer, ka arī nākamgad varēs gan stādīt, gan izaudzēt tupeņus. Tiesa, dažs nav pārliecināts, vai pavasarī vēl būs Latvijā. Cits cer, ka būs atradis darbu.

Saimniekam paliek sēkla
A.Paulovičs secina, ka kartupeļu raža ir vidēja. Protams, tā ir atšķirīga dažādām šķirnēm. Prāvāki ir izauguši ‘Borodinskij rozovij’, kam sēkla tika iegādāta Priekuļu selekcijas stacijā. Turklāt bioloģiski audzētus kartupeļus var ēst kaut ar visu mizu, jo tie nav piesārņoti ar minerālmēsliem un ķimikālijām. “Man paliks mazie sēklas kartupeļi, bet lielākie būs ģimenēm pārtikai,” norāda saimnieks. Viņš vēlas izvērtēt projekta norisi, jo šogad tas notika steigā. Pēc tam varēs spriest, kā rīkoties turpmāk. “Ja cilvēki būs apmierināti, tad turpināsim,” saka A.Paulovičs.

“Oliņu” īpašnieks Viesturs Dandens uzskata, ka pārāk maz ir ģimeņu, kuras vēlas izmantot tām doto iespēju izaudzēt kartupeļus un dārzeņus. Viņš bija gatavs ierādīt hektāru zemes, taču trīs ģimenes izmantoja tikai nelielu daļu platības. “Kartupeļu raža bija ļoti laba. To nodrošināja Alūksnes un Apes novada fonda sagādātā sēkla. Jācer, ka labs piemērs pamudinās arī citus pašiem izaudzēt pārtiku. Zemi esmu gatavs iedalīt,” saka V.Dandens.  

Cer turpināt kartupeļu talkas

“Ja “ziedot.lv” turpinās šo projektu, tad noteikti tajā piedalīsimies. Visu nosaka finansējums, kas ir nepieciešams saimniekiem izdevumu segšanai. Mazturīgajām ģimenēm, protams, nav naudas. Taču tās ir gatavas strādāt, nav tiesa, ka tajās visi ir sliņķi. Viena sieviete vēl 66 gadu vecumā strādā uz lauka un nesūrojas,” uzsver S.Bāliņa. Maijā četros novados tika organizētas “Paēdušai Latvijai” kartupeļu stādīšanas talkas, lai palīdzētu krīzes skartajām ģimenēm. Tagad tiek rīkotas talkas kartupeļu novākšanai 26 hektāru platībā. Noslēguma talka notiks 16.septembrī Līvbērzē, Jelgavas novadā.

Komentāri 2

arvuha! Viena no tām ģimenēm bija tava! Filtrē bazaru, po..ist! :)))

pirms 10 gadiem, 2010.09.12 10:03

arvuha

nevis divas gimenes nebija sazvanamas bet vienkarsi nelikas nezinis par tam gimenem ka saka *** bij...........

pirms 10 gadiem, 2010.09.12 09:29

Vietējās ziņas