Labiekārto piemiņas vietu

Nedēļas nogalē Somu karavīru Brāļu kapos Bejā Tamperes reģiona brīvības cīņu tradīciju asociācijas (Somija) pārstāvju grupa strādāja, lai ierīkotu baltu koka sētu ap kritušo karavīru piemiņas vietu.

No Somijas bija ieradušies seši pārstāvji, darbos viņiem palīdzēja arī Bejas pamatskolas darbinieki. Tamperes reģiona brīvības cīņu tradīciju asociācijas  priekšsēdētājs Vesa Rinkinens uzsver – katru reizi, kad grupa apmeklē Beju un piemiņas vietu, ir ļoti laba sadarbība ar Bejas cilvēkiem, pamatskolas vadību un skolotājiem, par ko somi bejāniešiem ir ļoti pateicīgi. “2009.gada janvārī mēs, grupa asociācijas biedru no Tamperes pilsētas, bijām Bejā, apmeklējām Somu karavīru kapus, nolikām ziedus un jau toreiz nolēmām, ka atgriezīsimies, lai ap piemiņas vietu ierīkotu sētu. Tagad to paveicām vietā, kur savulaik Bejas ļaudis ierīkoja mūsu tautiešiem – Bejas kaujā kritušajiem karavīriem – kapa vietu,” saka V.Rinkinens.

Vēsturnieks Tuomo Juntunens no Somijas vairāk nekā 15 gadus ir pētījis somu pulka, kas karoja arī Bejā jeb Babeckā, gaitas. Par to ir bijušas arī publikācijas Somijas laikrakstos, kā eksemplāri pieejami arī Bejas novadpētniecības centrā. “Pašlaik mēs veidojam tulkojumu latviešu valodā, kas arī būs pieejams Bejas muzejā,” viņš saka. Augustā T.Juntunens atkal plāno braucienu uz Latviju, kad pētīs somu pulka gaitas Alūksnes kaujās. “1919.gada 21.februārī somu karavīri atbrīvoja Alūksni. Dienu vēlāk divi vietējie vīri ieradās somu karavīru štābā un pastāstīja, ka Bejā krievi ir atstājuši sniegā četrus lielgabalus. Komandieris 60 somu karavīriem pavēlēja atvest šos lielgabalus. Acīmredzot tas bija slazds, kurā somus ievilināja boļševiki. Babeckas kauja norisinājās apmēram divas stundas, nogalinot desmit somu karavīrus un lielāko daļu ievainojot. Daļa kritušo karavīru ir apglabāti Somu karavīru Brāļu kapos Bejā, bet daļu kritušo cīņubiedru viņi aizveda sev līdzi,” stāsta T.Juntunens.

Vietējās ziņas