Laiks stādīt puķes un kokus

Dārzu centrs “Sprogas” Alūksnē šodien tiek atvērts interesentiem un pircējiem, priecējot ar atraitnīšu krāsaino daudzveidību, ar plašu puķu, augļu koku un dekoratīvo stādu piedāvājumu. Atraitnītes var jau stādīt dārzos un balkonos, lai koši zied, kamēr tās varēs nomainīt ar vasaras puķēm.

Atraitnītes uzzied pirmās
“Atraitnītes var stādīt, tiklīdz zeme ir atkususi. Tās var stādīt arī rudenī, lai pavasarī agrāk uzziedētu. Diemžēl šoziem daļa stādu siltumnīcās ir izsalusi. Tā tas ir visiem puķu audzētājiem, tāpēc acīmredzot agro atraitnīšu pietrūks lielākiem pasūtījumiem, kuriem nepieciešami tūkstošiem vienas krāsas atraitnīšu. Toties pavasarī stādītās atraitnītes jau sāk ziedēt, tāpēc satraukumam nav pamata,” spriež Jaunalūksnes dārzkopības firmas “Sprogas” īpašnieks Ivars Tīcs.
Divās lielās siltumnīcās daudzveidīgā krāsu un formu paletē zied atraitnītes ar lieliem un ļoti lieliem, ar maziem ziediem, ar tīru krāsu, dažādu nokrāsu niansēm, kontrastainām un krokainām ziedlapiņām. Tās arī šopavasar ir pieprasītas Rīgas lielveikalu “Stockmann”, “Spice” un “Alfa” apzaļumošanai. Pašvaldības savus pasūtījumus ir samazinājušas, taču bez puķu un dekoratīvajiem stādījumiem iztikt nevar. “Alūk­snes pilsētā piramīdās pērn vispirms ziedēja atraitnītes un pēc tam balzamīnes, bet, kā būs šopavasar, grūti pateikt. Taču atraitnītes ir pasūtītas tikpat, cik pērn,” norāda I.Tīcs. Pavisam tiek audzēti apmēram pussimts puķu veidi, kuri ziedēs līdz pat vēlam rudenim.
 
Atlasa sala izturīgas šķirnes
Augļu koku stādi ir pārziemojuši labi, jo tie tiek pieliekti un pierakti ar zemi. Taču augļu dārzi vairāk ir mazliet cietuši salā. Lielais un ilgstošais sals ir skāris tās šķirnes, kuras mazāk piemērotas Ziemeļvidzemes skarbajam klimatam. Tiesa, vēl pilnībā nevar izdarīt secinājumus, jo tieši tagad augļu kokiem veidojas pumpuri. “Plūmes ‘Komēta’ ir nedaudz apsalušas. Protams, vairāk cieta tie augļu koki, kuri bija tikko iestādīti. Mazāk sala izturīgi ir arī saldie ķirši. Taču kopumā var teikt, ka nekas briesmīgs nav noticis,” vērtē I.Tīcs.  
Dārzkopības saimniecībā nedaudz tiek mainītas ābeļu, plūmju, ķiršu un bumbieru šķirnes, izvēloties sala izturīgākās, kā arī jaunas, taču pārsvarā tiek audzētas tās, kuras ir pieprasītas. “Pērnā gada pavasarī nejuta krīzes ietekmi, jo augļu koku stādi bija pieprasīti vairāk nekā jebkad. Tagad ir grūti prognozēt, kā būs. Daudzi ir palikuši bez darba. Vai viņiem svarīgākais būs iegādāties stādus?” spriež I.Tīcs.   

Piedāvās dekoratīvās zemenes
“Sprogas” vairs neaudzē zemenes siltumnīcās, kuras ienākas jau maijā. To cena ir augsta, tāpēc pieprasījums ir mazs. “Pamēģinājām, bet secinājām, ka mūsu apstākļos tās audzēt nav vērts. Tagad, kad zemenes un augļi tiek ievesti no citām valstīm, ir jāpārdomā, ko audzēt un ko ne,” skaidro I.Tīcs. Šopavasar tiks piedāvātas nokarenās zemenes podiņos. Tām ir skaisti rozā ziedi, protams, arī ogas var ēst, taču galvenā ir dekoratīvā funkcija. Tās piedāvās vairāk nekā iepriekš. Uz lauka zemenes audzē pushektāra platībā tikai vietējam tirgum. Tās zem sniega pārziemojušas labi.
Vairāk ir izaudzēti dekoratīvie stādi, paplašinot sortimentu, piemēram, nokarenā bērza un gobas. Tie ir tepat audzēti stādi, kas piemēroti vietējiem klimatiskajiem apstākļiem. Gan lapu, gan skuju kokaugus var stādīt dzīvžogos un grupveida stādījumos.

Vietējās ziņas