Lasīšanai piesaistīs zēnus

Rajona bibliotēkas paredz uzsākt jaunas aktivitātes, lai grāmatu lasīšanā vairāk iesaistu tieši zēnus. Par to, ar kādām aktivitātēm to labāk panākt, pagājušajā nedēļā rajona bibliotekāri runāja kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas bērnu literatūras centra galveno bibliotekāri Ilzi Čilipāni.

“Analizējot bērnu žūrijas norisi secinājām, ka no visiem dalībniekiem tikai trešā daļa ir zēni. Tas ir maz, tāpēc nepieciešams viņus iesaistīt kā vairāk. Ar meitenēm problēmu nav, viņas nāk un lasa dažādas grāmatas, bet acīmredzot nepieciešams kā vairāk aktivizēt tieši puišus. Ir jāpanāk, lai viņi uz bibliotēku nāktu labprāt un darītu to ar interesei,” stāsta I.Čilipāne. Tas tiks panāks organizējot dažādas aktivitātes – iesaistot zēnus kaut kādās bibliotēkas ikdienas procesos, tik ierīkotas vietas, kur būs tikai zēniem paredzētas grāmatas.

Jārada piemērota vide

Alūksnes pilsētas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Dzidra Bauere domā, ka izdosies puišus vairāk iesaistīt bibliotēkas dzīvē. “Jau tagad mēs viņus piesaistām ar to, ka ir pieejams internets. Protams, dažbrīd viņi paņem pašķirsta kādu žurnālu vai grāmatu. Ja tagad strādāsim pie tā vēl vairāk, tad domāju, ka zēni būs atsaucīgi,” saka Dz.Bauere. Lai tas veiksmīgāk notiktu bibliotekāriem ir jāmēģina rast kontakts ar puišiem, jābūt piemērotai videi.“Jāatzīst, ka meitenēm nav tik svarīgi kāda ir vide, bet puiši tam piešķir lielu nozīmi. Līdzko tiek izjusts diskomforts un vide nav draudzīga, tad otrreiz viņš visticamāk nenāks vai nāks barā,” saka I.Čilipāne. Negatīvi ir tas, ka gandrīz visās bibliotēkās strādā sievietes, tas viņus nedaudz biedē un atgrūž.

Arī meitenēm patiks pārmaiņas

Dz.Bauere stāsta, ka uzrunāts ir Alūksnē zināmais mākslinieks Gunārs Ozoliņš, kas tieši puišiem vadīs dažāda veida radošās darbnīcas. “Alūksnē jau dara to, ko es ierosināju – ir vairāk jārīko pasākumi, kuros piedalās vīrieši,” saka lektore. Viņa arī noliedz iespēju, ka meitenes varētu justies aizmirstas vai nepietiekami novērtētas. “Domāju, ka meitenēm tas patiks. Patiks tā pārmaiņa, ka bibliotēka var sastapt arī zēnus,” saka I.Čilipāne.

Lekcija notika Alūksnes pilsētas bibliotēkas projekta “Alūksnes rajona bibliotekāru darbinieku tālākizglītība”, kas ir atbalstīts VKKF finansētajā Vidzemes reģiona kultūras projektu konkursā.

Vietējās ziņas