Ap 1000 eID turētājiem izsniegs bezmaksas pases, lai ļautu viņiem balsot Saeimas vēlēšanās 2

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) bez maksas izsniegs pases ap 1000 cilvēkiem, kuri likuma nepilnību dēļ ir izņēmuši tikai elektroniskās identifikācijas (eID) kartes un zaudējuši iespēju piedalīties Saeimas vēlēšanās, vakar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā sacīja tās priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (SC).

Dolgopolovs skaidroja, ka Saeimas vēlēšanās vienīgais personu apliecinošais dokuments, kas dod iespēju balsot, ir tikai un vienīgi pase. Likumdošanas "caurumu" dēļ no šīs sistēmas ir "izkritusi neliela pilsoņu grupa", kas ir saņēmusi tikai eID kartes - apmēram 1000 pilsoņi. Tāpēc viņiem jāpiešķir pases, lai viņi varētu nobalsot Saeimas vēlēšanās.

Runa ir par cilvēkiem, kuri eID kartes saņēma līdz grozījumu likumā pieņemšanai, kad pārejas noteikumos tika noteikts, ka Saeimas vēlēšanās var piedalīties tikai ar pasi. Šī norma visu laiku ir bijusi spēkā Saeimas vēlēšanu likumā, aģentūrai LETA skaidroja komisijas priekšsēdētājs.

Iespēja bezmaksas iegūt pasi varētu attiekties uz tiem cilvēkiem, kuri laika periodā no 2012.gada 1.aprīļa līdz 2012.gada 12.jūnijam saņēmuši eID, bet kuriem nav pases, aģentūru LETA informēja komisijā.

Tāpat ir paredzēts visus vēlētājus brīdināt, ka Saeimas vēlēšanās derīgs dokuments ir tikai pilsoņa pase. Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām visiem balsotājiem tiks sūtīta informācija par balsošanu un attiecīgajā vēstulē var tikt ielikta papildu informācija, ka Saeimas vēlēšanās varēs balsot tikai ar pasi.

PMLP informējusi, ka varēs izsniegt minētās pases bez maksas, nepieprasot papildu naudu no valsts budžeta. Šis jautājums ir pārrunāts arī ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP), piebilda Dolgopolovs.

Saeimas komisijā bezmaksas pasu izsniegšana tika izskatīta kā viens no variantiem, kā varētu aizlāpīt likuma robu, taču konkrēts risinājums vēl nav izņemts un PMLP šobrīd bezmaksas pases neizsniegs, aģentūrai LETA atzina PMLP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Laiva.

Pieņemot, ka vienas pases cena ir 20 lati, ja to izsniedz standarta desmit dienu termiņā, kopējās izmaksas pie šāda risinājuma būs aptuveni 20 000 lati.

Vaicāts, ko darīt ar pārējiem vismaz 14 000 iedzīvotājiem, kuriem ir tikai eID, bet kuriem tās tika izsniegtas pēc attiecīgo likuma grozījumu pieņemšanas, politiķis norādīja, ka tā savā ziņā ir mākslīga problēma. Cilvēkiem, kuriem ir vēlme piedalīties vēlēšanās, ir iespēja uzzināt, ka balsot par Saeimu varēs tikai ar pasi.

Dolgopolovs arī rosinājis veidot jaunus grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā, lai darbu pie tiem noslēgtu 12.Saeima. Tajos varētu tik atrisināta pašreizējā problēma, lai 13.Saeimas vēlēšanās varētu balsot arī ar eID.

Komisija šodien noraidīja deputātes Rasmas Kārkliņas (V) priekšlikumu, kurš paredzēja pasta balsošanas iespēju piešķiršanu pilsoņiem ārvalstīs. Kusiņš norādīja, ka šis priekšlikums var nonākt pretrunā ar Satversmē paredzēto vienlīdzības un aizklātības principu.

Vēl iecerēts turpināt diskusiju, vai 12.Saeimas vēlēšanās paredzēt iepriekšējo jeb depozītbalsošanu. Tā ļautu tiem vēlētājiem, kuriem nebūs iespējas nobalsot oficiālajā vēlēšanu dienā, dažas dienas pirms vēlēšanām savu balsi nodot glabāšanā.

LETA jau ziņoja, - ja pilsoņiem, kuriem ir tikai eID un nav pases, būs apgrūtinātas iespējas piedalīties Saeimas vēlēšanās, tad pastāv risks, ka vēlēšanu rezultāti var tikt apstrīdēti, iepriekš sacīja Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

PMLP priekšnieka vietnieks Jānis Citskovskis rudens sākumā skaidroja, ka vēlētāju skaits, kuriem ir tikai eID un nav pases, ir apmēram 15 000 un viņu daudzums turpina augt.


Komentāri 2

?3

... vēlētāju skaits, kuriem ir tikai eID un nav pases, ir apmēram 15 000 un viņu daudzums turpina augt.

Bet loģiski! Un augs vēl, kamēr šī superīgā valKsts saviem pilsoņiem pasi nevarēs izsniegt bez maksas. Varbūt par dzimšanas un miršasas apliecību arī drīz būs jāmaksā?

pirms 7 gadiem, 2013.10.31 12:17

Sandris

jūs rakstāt :
Iespēja bezmaksas iegūt pasi varētu attiekties uz tiem cilvēkiem, kuri laika periodā no 2012.gada 1.aprīļa līdz 2012.gada 12.jūnijam saņēmuši eID, bet kuriem nav pases, aģentūru LETA informēja komisijā.
kādēļ man ir jābūt atdalītam ? , ja es esmu ID karti saņēmis 05.07.2013 un es arī tiku maldināts ka varēšu balsot ar ID karti un ceļot par eurozonu !!!!!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.30 15:00

Latvijas ziņas