Aptauja: Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju pārmaksātā nodokļa atmaksu prognozē 50 līdz 300 eiro apmērā

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju pārmaksātā nodokļa atmaksu prognozē 50 līdz 300 eiro apmērā, secināts "Swedbank" Finanšu institūta veiktajā iedzīvotāju aptaujā.

Aptaujā secināts, ka pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas trešdaļa Latvijas iedzīvotāju šogad paredzējusi saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu no 50 līdz 100 eiro apmērā. Domājot par atgūto līdzekļu izlietojumu, dominē plāni tos novirzīt ikdienas tēriņiem vai uzkrāt. Vienlaikus 6% aptaujāto prognozē, ka viņiem drīzāk varētu būt izveidojusies nodokļa piemaksa jeb parāds.Informē aģentūra Leta.

Līdz ar izmaiņām nodokļu sistēmā, kad tika ieviests diferencēts neapliekamais minimums un mainīga iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme atkarībā no kopējiem gada ienākumiem, daļa iedzīvotāju deklarācijas iesniegšanas laikā saskārusies ar situāciju, ka izveidojusies nevis nodokļa pārmaksa, bet gan piemaksa jeb parāds. Saskaņā ar VID datiem par 2018.taksācijas gadu tādas bijušas teju 153 000 deklarācijas ar kopējo parāda summu 42,7 miljoni eiro. Nepilni 24 000 iedzīvotāju šo deklarāciju joprojām nav iesnieguši, tādējādi aktuālais parāds mērojams 1,4 miljonu apmērā. "Vidējā parāda summa gan nav liela - ap 60 eiro, kas liek domāt, ka vairums parādnieku ir tādi, kas par tā esamību bez VID atgādinājuma īsti pat nenojauš," secina aptaujas autori.

"Swedbank" Finanšu institūta veiktā aptaujā noskaidrots, ka arī šogad 6% iedzīvotāju bažījas, ka viņiem drīzāk būs izveidojusies piemaksa un pozitīvs efekts maciņā nav sagaidāms. "Taču svarīgi ņemt vērā, ka no šī scenārija iespējams izvairīties. Piemēram, strādājot vairākās darba vietās, iespējams jau laikus paziņojot par nepieciešamību ienākumu gūšanas vietā piemērot 23% IIN likmi. Ja gada laikā alga palielinājusies, var lūgt nepiemērot VID prognozēto neapliekamo minimumu. Šīs izvēles iespējams fiksēt elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā vai ar atsevišķu iesniegumu pie ienākumu izmaksātāja," skaidroja "Swedbank" Finanšu institūtā.

Iedzīvotāju aptaujas rezultāti liecina, ka prognozes par šogad atgūtā pārmaksātā nodokļa apmēru Latvijā ir visai pozitīvas. Visbiežāk jeb 17% gadījumos pausta pārliecība, ka tā būs no 100 līdz 300 eiro apmērā, kam seko 14% ar summu no 50 līdz 100 eiro.

Ja salīdzina ar noskaņojumu kaimiņvalstīs, tad redzams, ka Lietuvā rēķinās ar zemāku pārmaksātā nodokļa atgūšanu - populārākā atbilde, ko min 13% respondentu, ir līdz 50 eiro. Savukārt Igaunijā gaidas ir augstākas, jo visbiežāk - 13% aptaujāto - prognozē atmaksu no 100 līdz 300 eiro apmērā, kam seko 10% ar summu no 300 līdz 500 eiro.

Domājot par atgūto līdzekļu izlietojumu, Latvijā dominē plāni tos novirzīt ikdienas tēriņiem - tā atzīst 47% respondentu, vai uzkrāt - to apstiprina 17% aptaujāto. Līdzīga nostāja ir arī Lietuvā un Igaunijā, taču kaimiņvalstīs vērojams lielāks fokuss uz uzkrājumiem. Eksperti atzina, ka pārmaksātā nodokļa ieskaitījums kontā nereti kalpo kā viena no uzkrājumu veidošanas priekšrocībām, kas būtībā ir pateicīgs veids gan krāšanas uzsākšanai, gan esošo uzkrājumu papildināšanai.

Jau ziņots, ka no 1.marta iedzīvotāji var iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2019.gadu, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Lai ikgadējo gada ienākumu deklarāciju iesniegšana noritētu iespējami ērti un raiti, VID aicina iesniegt deklarāciju elektroniski Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), jo tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.

1.martā sākās trīs mēnešu periods, kurā 2019.gada ienākumu deklarācijas var iesniegt iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, un vairāk nekā trīs gadus ilgs periods tiem, kuri to vēlas darīt brīvprātīgi - attaisnoto izdevumu atgūšanai.

VID aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties neadekvāti liels lietotāju skaits, tās darbība var tikt apgrūtināta un deklarācijas iesniegšana tajā brīdī vienkārši var nebūt iespējama.

Latvijas ziņas