Asociācija: Kartupeļu masveida stādīšana varētu sākties maija pirmajā dekādē

Kartupeļu masveida stādīšana Latvijā varētu sākties maija pirmajā dekādē, jo tad zeme varētu būt pietiekami tam iesilusi, aģentūrai LETA pauda Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.
Viņa atzina, ka šogad pavasaris nav iestājies agrāk nekā parasti, un darbi kartupeļu laukos Latvijā vēl nav sākušies. Lai gan vienmēr ir bijuši cilvēki, kas kartupeļus pašpatēriņam iestāda jau aprīlī, kopumā uz klaja lauka zeme nav pietiekami sasilusi kartupeļu stādīšanai, un masveida darbi aprīlī neiesāksies.

"Ne šonedēļ, ne jaunnedēļ masveida kartupeļu stādīšana nenotiks. Ja zeme iesils, visticamāk, masveida kartupeļu stādīšana varētu sākties no 7.maija," sacīja Kraukle, atgādinot, ka patlaban ir graudaugu sējas laiks, bet kartupeļu stādīšanai vēl pāragri.

Vienlaikus viņa atzina, ka zeme vairs nav tik auksta, kāda tā bija pirms divām nedēļām, taču joprojām nav iesilusi tādā mērā, lai varētu stādīt kartupeļus. Zeme vairāk sasilusi piemājas dārziņos, no kuriem daudzi jau uzrušināti, bet lielajos laukos augsnei vēl jāiesilst.

Kraukle pieļāva, ka samērā silto laika apstākļu dēļ šoziem kartupeļu audzētājiem drauds ir kaitēkļu masveida savairošanās. Citus gadus ierastajā salā daļa kaitēkļu gāja bojā, bet šogad tāda ilgstoša sala nav bijis un to varētu būt vairāk, taču arī to ir pāragri apgalvot.

Viņa piebilda, ka lielražotāji laukos ievēro augu maiņu atšķirībā no mazdārziņu īpašniekiem. Ja vaboles iepriekš bija vienā laukā, bet šogad kartupeļus stāda citā, tad uz šā gada lauku kaitēkļi varētu pārvietoties tad, kad tas vairs nebūs tik bīstami augam. Kraukle gan aicināja ikvienu saimnieku sekot līdzi kaitēkļu aktivitātei.

Tāpat asociācijas vadītāja pastāstīja, ka šobrīd joprojām ir interese par kartupeļu sēklas materiālu, neraugoties uz to, ka liela daļa kartupeļu audzētāju to iepirkuši jau savlaicīgi iepriekš.

"Šķiet, ka cilvēkiem šopavasar ārkārtējās situācijas ietekmē ir vēlme pašiem nodrošināties ar pārtiku. Aptuveni tāda situācija jau reiz krīzes laikā bija, kad daži sāka stādīt kartupeļus puķu dobē, jo to ir tik viegli paveikt," sacīja Kraukle, piebilstot, ka šādas tendences nedaudz jūtamas arī šogad, taču sēkla nav izpirkta līdz pēdējam un joprojām ir, ko stādīt. Daudzi interesējas arī par kartupeļu sēklas audzēšanu, līdz ar to labas, sertificētas kartupeļu sēklas, visdrīzāk, nākotnē būs vairāk pieejamas.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

Latvijas ziņas