Degvielas uzpildes stacijā uzsāk iniciatīvu beziepakojuma tirdzniecības atbalstam

Kā viens no lielākajiem take away jeb līdzņemamo karsto dzērienu tirgotājiem Latvijā uzņēmums SIA “Circle K Latvia” uzsācis iniciatīvu, kas atbalsta beziepakojuma tirdzniecību dzērienu segmentā. Ar mērķi ilgtermiņā veicināt sabiedrības paradumu maiņu uzņēmums klientiem piedāvā iespēju kafiju, tēju un citus uz vietas pagatavojamos karstos dzērienus iegādāties savās termokrūzēs. Atbalstot pārdomātu dabas resursu izmantošanu, turpmāk vairākkārt lietojamajās krūzēs pirktos dzērienus pārdos par zemāku cenu.

Vidēji viens Latvijas iedzīvotājs gadā saražo 433 kilogramus sadzīves atkritumu,1 turklāt ik gadu mājsaimniecībās radītais sadzīves atkritumu apjoms palielinās.2 No kopējā radītā atkritumu daudzuma Gaismas pils izmēriem līdzvērtīgs apmērs jeb 275 kubikmetri līdz poligoniem nemaz nenonāk, bet tiek izmesti vidē, liecina Latvijas Zaļā punkta dati.3 Starp tiem ir arī papīra iepakojuma izstrādājumi, kuru lietošanu vismaz daļēji var izslēgt, kā alternatīvu izmantojot vairākkārt lietojamos traukus.

 “Papildus augstajiem vides standartiem, kas kā degvielas tirgotājam ir mūsu darbības pamatā, vienmēr domājam, kā dabai draudzīgu uzņēmējdarbību varam īstenot arī citās jomās. Vēlamies atbalstīt cilvēkus, kuri savā dzīvesveidā jau ievieš paradumus atkritumu samazināšanai, un mudināt mainīties tos, kuri šo domu vēl tikai apsver. Lai atkritumi tiktu šķiroti vairāk un mazāk nokļūtu vidē, vēl daudz soļi sperami visā pasaulē. Mēs vēlamies, lai papīra dzērienu krūzes, kuru sadalīšanās laiks vidē var ilgt līdz pat 5 gadiem4, apkārtnē nonāktu arvien retāk, tāpēc esam apņēmušies veicināt vairākkārt lietojamo krūžu izmantošanu kafijas un citu mūsu karsto dzērienu iegādei,” saka uzpildes stacijas izpilddirektore Gunta Jēkabsone

“Mums ir patiess prieks, ka šis uzņēmums ir pievienojies tiem uzņēmumiem, kas veicina kafijas un citu līdzņemamo dzērienu tirdzniecību klienta krūzēs. Daudzreiz lietojamo termokrūžu izmantošana ir gan videi draudzīgāka, gan ekonomiski izdevīgāka, tāpēc ļoti gribētos, lai sabiedrībā to lietošana izplatītos arvien vairāk. Arī take away dzēriena iegāde savā krūzē, līdzīgi kā atkritumu šķirošana, ir stāsts par paradumu veidošanu – sākumā tas liekas neierasti un jāpierod, ka līdzi ir sava krūze, kurā pildīt rīta kafiju. Taču izmaiņas var notikt ātri, it īpaši, ja tirgotājs pirkumu atbalsta ar zemākas cenas piedāvājumu,” skaidro Kaspars Zakulis, AS "Latvijas Zaļais punkts" direktors.

Videi draudzīga uzņēmējdarbības uzņēmums Latvias tīklā līdz šim īstenota dažādos veidos – jau 2009. gadā uzņēmums atteicās no bezmaksas plastmasas maisiņiem. Lai iespējami samazinātu ietekmi uz vidi, viņu privātās preču zīmes vienreizlietojamās krūzītes un to vāciņi sastāv no pārstrādājamiem materiāliem, savukārt sviestmaižu iepakojums veidots no materiāla, kas pilnībā sadalās vidē. Atbalstot ilgtspējīgas lauksaimniecības principus, šajā tīklā kopš 2017. gada tiek izmantotas UTZ sertificētas kafijas pupiņas. Sertificētie piegādātāji ievēro stingras prasības, lai cīnītos ar lietusmežu izciršanu, klimata pārmaiņām, nabadzību un sociālo nevienlīdzību.

Lai palīdzētu mazināt ikdienā radīto atkritumu daudzumu un tā nonākšanu vidē, šī degvielas uzpildes stacija visās tirdzniecības vietās Latvijā turpmāk piedāvās iespēju iegādāties karstos dzērienus līdzņemšanai savā krūzē, piešķirot 10% atlaidi pirkumam. Uzņēmums negaida ātru rezultātu, tomēr cer, ka tuvāko divu trīs gadu laikā karsto dzērienu tirdzniecība vairākkārt lietojamajās krūzēs varētu sasniegt 10% no kopējā tirdzniecības apjoma.

Latvijas ziņas