Infektologs mierina, ka ar jauno koronavīrusu nupat inficējies cilvēks uzreiz citam slimību nepārnes

Infekcijas slimībām ir infekciozitātes periods, kas sākas kādu laiku pēc inficēšanās, tā kā mums noteikti ir laiks atrast visus cilvēkus, kas bijuši saskarē ar Igaunijā sasirgušo koronavīrusa "Covid-19" pacientu, un tas tiks izdarīts, trešdien preses konferencē uzsvēra Veselības ministrijas (VM) galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis. "Tas nav jāizdara nekavējoties. Viņi tagad nepārnes šo patogēnu uzreiz nākamajiem cilvēkiem," norādīja speciālists.

Tas pats jāņem vērā, runājot par slimības inkubācijas periodu, proti, vislipīgākie ir cilvēki, kuriem jau ir slimības klīniskie simptomi. Līdz to attīstībai paiet līdz 14 dienām, kas ir diezgan ievērojams periods, viņš uzsvēra.

Viņš skaidroja, ka patlaban nav nekādu pierādījumu, ka Latvijā notiek slimības pārnešana no viena cilvēka otram. Latvijā nodarbojamies ar importētiem gadījumiem, tāpēc ļoti svarīga ir epidemioloģiskā izmeklēšana, kontaktpersonu sameklēšana, uzsvēra Dumpis.

Dumpis arī pauda, ka šis nav ķīmisks uzbrukums, kad cilvēkus būtu jāatrod momentā, stundas laikā, lai viņiem sniegtu palīdzību.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) preses konferencē uzsvēra informācijas nozīmi, kas var palīdzēt ierobežot infekcijas izplatību. Katru rītu ap plkst.7 atbildīgie dienesti publicēs aktuālo pārskatu par diennakts laikā veiktajiem izmeklējumiem, bet plkst.17 vakarā publicēs informatīvo pārskatu par notikumiem dienas laikā, izmaņām.

Ministre norādīja, ka "Covid-19" "nerespektē ne politiskos režīmus, ne ideoloģijas, ne diktatūras, ne autoritārus režīmus". Tajās vietās, kur to apslēpj, tas tāpat nāk klajā, norādīja ministre, piebilstot, ka "mēs esam ārkārtīgi atbildīgi un izvēlamies tās rīcības, kas ir strikti pierādījumos balstītas, ir izmaksu efektīvas un sniedz labākos rezultātus".


Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško nemācēja pateikt, kādas izmaksas radīs visi veicamie pasākumi, tomēr atgādināja, ka VM ir arī vērsusies Ministru kabinetā, prasot papildu līdzekļus, lai iegādātos laboratorisko analīžu reaģentus, kā arī individuālos aizsarglīdzekļus speciālistiem, tostarp, sejas maskas, brilles un cimdus.

"Mums ir resursi, bet jūs paši zināt, ko mēs ikdienā zinām par savu sistēmu. Faktiski šajā gadījumā uz sistēmu, kurai gadiem netiek piešķirts pietiekams finansējums, tiek uzliktas vislielākās gaidas. Tad nu šī sistēma pašreiz faktiski dara maksimālo (..)," skaidroja valsts sekretāre.


Vai lidostās jāmēra temperatūra?

Vaicāts, vai lidostā būtu nepieciešams mērīt ceļotāju temperatūru, Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs sacīja, ka tas nav efektīvi, norādot uz Itālijas piemēru, kur tika veikta temperatūras mērīšana lidostās, bet rezultātā vīruss tik un tā izplatījās.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs ir Aleksejs Višņakovs piebilda, ka nav arī zināms, kāda būtu tālākā rīcība, ja tiktu konstatēts kāds ceļotājs ar paaugstinātu temperatūru, jo tās cēloņi var būt dažādi, un tāpat arī ir gadījumi, kad ir "Covid-19" inficētie ir bez simptomiem.

"Attiecībā uz drošības pasākumiem, šobrīd viss, kas bija nepieciešams, ir izdarīts, tostarp, arī ir informēti lidostu darbinieki un ceļotāji, par to, ka aizdomu gadījumos ir nepieciešams ziņot," norādīja Višņakovs.

LETA jau ziņoja, Latvijā līdz šim nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19".

Tomēr trešdien ar avioreisu no Stambulas uz Rīgu lidojis Irānas pilsonis, kuram vēlāk, pēc aizbraukšanas ar "Lux Express" autobusu uz Tallinu, konstatēts jaunais koronavīruss. Inficētais Irānas pilsonis Rīgā ielidojis no Irānas tranzītā caur Turciju.

Saslimušais no Rīgas lidostas uz autoostu braucis ar SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" mikroautobusu.


Igaunijas gadījums

Pēc Igaunijas Veselības departamenta ģenerāldirektores Merikes Jirilo preses konferencē teiktā, visticamāk, Irānas pilsonis inficējies Irānā, kur uzturējies ilgāku laiku. Ierodoties Tallinas autoostā, viņš pats sev izsaucis ātro palīdzību.

Autobusā uz Igauniju kopā ar "Covid-19" inficēto pasažieri ceļojuši seši Latvijas pilsoņi, kuri pēc atgriešanās Latvijā tiks novēroti, ceturtdien preses konferencē informēja Mūrmane-Umbraško.

Savukārt personas, kuras kopā ar saslimušo pārvietojās SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" mikroautobusā no Rīgas lidostas līdz autoostai, vēl tiek apzinātas. Mikroautobusa šoferis, kurš ir zināms, un kuram noteikts laiks būs jāpavada izolētam.

Tikmēr Latvijas valstspiederīgie, kuri ceļojuši vienā lidmašīnā ar sasirgušo cilvēku vēl tiek apzināti. Kopumā lidmašīnā bijuši 124 pasažieri. SPKC pārstāvis uzsvēra, ka tiks apzināti ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī citu valstu iedzīvotāji, tostarp, lidmašīnas apkalpe. Šie dati tiks nodoti attiecīgās valsts kompetentajām iestādēm.

Perevoščikovs preses konferencē nemācēja pateikt, cik lidmašīnas pasažieru vidū ir Latvijas iedzīvotāju, tomēr uzsvēra, ka saraksts ar pasažieriem ir centra rīcībā. Viņš gan atzina, ka tas nav pilnvērtīgs un to nepieciešams precizēt, lai ar katru cilvēku varētu sazināties. Tiekot gaidīta informācija no pašas aviokompānijas, kas būšot precīzāka. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ir arī personas, kas piesakās pašas.

Viņš aicina lidmašīnas pasažierus palikt mājās, skaidrojot, ka šajā gadījumā gan bērni, gan pieaugušie ir uzskatāmi par kontaktpersonām, tas nozīmē, ka inficēšanās risks nav izslēdzams. 14 dienas šiem cilvēkiem ir jānovēro sava veselība, ieteicams no rīta un vakarā pārbaudīt temperatūru. Speciālisti sazināsies arī ar pasažieru ģimenes ārstiem.

Pēc SPKC pārstāvja paustā, ģimenes ārsts katru dienu sazināsies ar šiem pacientiem, lai pārliecinātos par viņu veselības stāvokli. "To sauc par aktīvo medicīnisko novērošanu," uzsvēra speciālists. Ja nepieciešams, pieaugušajiem tiks izsniegta darbnespējas lapa.

Latvijas ziņas