Izskaņai tuvojas Veselības ministrijas kampaņa “Kustinācija” iedzīvotāju fiziskās aktivitātes veicināšanai

Lai veicinātu fiziski aktīvu dzīvesveidu kā vērtību un mudinātu iedzīvotājus ikdienā regulāri izkustēties, Veselības ministrija rīkoja sabiedrības informēšanas kampaņu “Kustinācija”.  Īpaši apmācīti kustības vēstneši un fiziski aktīva dzīvesveida entuziasti aizvadītā gada laikā iekustinājuši iedzīvotājus visā Latvijā. Aicinot ikvienu kustēties pareizi, sadarbībā ar jomas speciālistiem izstrādāta virkne metodisko un informatīvo materiālu dažādām mērķgrupām, kas ikvienam interesentam tiešsaistē būs pieejami arī turpmāk.

Kampaņas “Kustinācija” laikā visā Latvijā īpaši apmācīti kustības vēstneši vadīja nodarbības savā apkaimē, mācot iedzīvotājus kustēties pareizi. Kampaņas gaitā tika īstenota Rīgas un reģionu skolu programma, kurā skolēni un bērnudārzu audzēkņi vairāk nekā 260 skolās speciālistu vadībā apguva pareizu vingrojumu tehniku, savukārt sporta un veselības speciālistu izstrādātie vingrojumu kompleksi tika izplatīti mazumtirdzniecības vietās, dažādās iestādēs, kā arī ir pieejami tiešsaistē.

Iedzīvotāji tika izkustināti arī dažādu pasākumu ietvaros, piemēram, Veselības nedēļā šā gada pavasarī un Enerģijas dienās Siguldā un Rīgā, kad asinis ziedojušie donori saņēma iespēju konsultēties pie trenera, uztura speciālista, kā arī varēja piedalīties treniņā. Sadarbībā ar sabiedriskajām organizācijām, iestādēm, uzņēmumiem un interešu grupām “Kustinācija” mudināja kustēties plašu sabiedrības loku, tostarp aicinot pievērsties tādiem veselīgiem hobijiem kā pārgājieni, pastaigas ar apkaimes fotografēšanu, šķēršļu pārvarēšana un tamlīdzīgi.

Kampaņā aktīvi iesaistās reģionu iedzīvotāji

Arī bibliotēka var kļūt par vietējo aktivitāšu centru, liecina “Kustinācijas” reģionālās atbalstītājas, Šķibes bibliotēkas vadītājas Ilzes Saršūnas pieredze. “Bieži nācies dzirdēt, ka mums nekā nav, pie mums nekas nenotiek. Taču mums ir viss, ja vien paši vēlamies un darām! Šķibē nav skolas un kultūras nama, taču ir bibliotēka – gaismas pils, kurā viss notiek, tostarp aktīva izkustēšanās,” viņa stāsta. Pateicoties “Kustinācijas” aktivitātēm, vietējie iedzīvotāji arvien biežāk iesaistās dažādos fizisko aktivitāšu pasākumos un ierosina jaunas idejas, kā kopīgi izkustēties.

Savukārt finansiste Agnese Pastare kopā ar domubiedriem no Ventspils fotokluba “Kaktuss” kampaņas laikā Ventspils apkaimē rīkoja fotopastaigas ar dažādiem uzdevumiem, mudinot aizraujošā veidā izkustēties gan ģimenes ar bērniem, gan kolēģus. “Kustinācijas” iedvesmotās fotopastaigas Ventspilī kļuvušas par regulāru aktivitāti, un Agnese Pastare mudina arī citas pašvaldības atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvas kopīgi izkustēties, tādējādi stiprinot fizisko un garīgo veselību. Fizioterapeite Sintija Priede, kas “Kustinācijas” laikā izkustinājusi daudzu iestāžu darbiniekus un skolēnus, atgādina, ka regulāras fiziskās aktivitātes ne tikai mazina dažādu slimību riskus, bet arī nostiprina imunitāti, vairo ikdienas labsajūtu un uzlabo darbaspējas, veicinot sabiedrības veselību ilgtermiņā.

Latvijas iedzīvotāji kustas pastaigās, strādājot dārzā un braucot ar velosipēdu

Uzņēmuma “Norstat” veiktais pētījums par Latvijas iedzīvotāju fizisko aktivitāšu paradumiem atklāj, ka vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju (57%) fiziskā aktivitāte lielākoties ir pastaigas. Nedaudz vairāk kā trešdaļa (36%) izkustas, strādājot dārzā, 30% brauc ar velosipēdu, 17% nodarbojas ar rīta vingrošanu, 13% trenējas sporta zālē un skrien, 7% nūjo, 4% nodarbojas ar jogu, bet desmitā daļa izvēlas citus aktivitāšu veidus, piemēram, futbolu, dejas, volejbolu, cīņas sportu u.c.

Aptauja rāda, ka arvien vairāk iedzīvotāju ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas regulāri jeb 5 – 7 reizes nedēļā. Ceturtā daļa (25%) respondentu minējuši, ka sporto ilgāk nekā stundu, bet teju 40% fiziskajām aktivitātēm vienā reizē velta aptuveni stundu. Tāpat iedzīvotāji atzīst, ka patīkamāk ir kustēties domubiedru grupā – vairāk nekā puse aptaujāto ar fiziskajām aktivitātēm nodarbotos biežāk, ja varētu to darīt kopā ar ģimenes locekļiem, draugiem vai citiem. Tam, ka fiziskās aktivitātes ir svarīga viņu ikdienas sastāvdaļa, lielā mērā piekrīt teju puse (45%) aptaujāto, un tikai 3% atzīst, ka izkustēšanās viņu dzīvē neieņem būtisku lomu.

Kampaņas “Kustinācija” izskaņā Veselības ministrija aicina sabiedrību arī turpmāk rast laiku regulārām fiziskajām aktivitātēm. Visi kampaņas “Kustinācija” laikā izstrādātie vingrojumi un padomi regulāru un pareizu fizisko aktivitāšu veikšanai ir pieejami tiešsaistē vietnē ESparveselibu.lv (http://esparveselibu.lv/nacionalie/par-kampanu-kustinacija/). 

Latvijas ziņas