Jāuzmanās no lipīgās norovīrusa infekcijas

Novembrī būtiski pieaugusi saslimstība ar norovīrusu infekciju, kurai raksturīgs lipīgums, caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās un slikta dūša, aģentūra LETA uzzināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Norovīrusu etioloģijas saslimšanas gadījumi tiek reģistrēti visa gada garumā, bet sezonālais pacēlums tiek novērots gada aukstajos mēnešos. Arī šogad vērojams saslimstības pieaugums ar norovīrusu enterītiem - ja septembrī bija reģistrēti 29 gadījumi, tad novembrī to skaits pieaudzis līdz 97 gadījumiem, liecina SPKC dati.

Kā norādīja centrā, šī slimība 70% gadījumu sākas ar vemšanu, kas biežāk izteikta bērniem, bet pieaugušajiem - ar caureju. Inkubācijas periods jeb laiks no inficēšanās brīža līdz slimības pirmajām pazīmēm ir no 10-12 stundām līdz četrām dienām pēc inficēšanās. Slimība ilgst divas līdz trīs dienas.

SPKC uzsvēra, ka slimība ir bīstama zīdaiņiem, maziem bērniem, kā arī cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu izteiktas organisma atūdeņošanās dēļ.

Centrā norādīja, ka infekcijas avots ir slims cilvēks. Visbiežāk norovīruss izplatās tieša kontakta ceļā no personas uz personu vai ar piesārņotu koplietošanas priekšmetu starpniecību. Nereti inficēšanās notiek, lietojot uzturā ūdeni vai pārtiku, kuru gatavošanas laikā piesārņojis slims cilvēks, tostarp arī persona, kurai slimība norit bez simptomiem vai vieglā formā. Tā kā vīruss izdalās arī ar atvemtām masām, ir iespējama to atrašanās mutes dobumā, un atsevišķos gadījumos nav izslēgta vīrusa izplatīšanās pa gaisu ar mikroskopiskām siekalu daļiņām tuvā kontaktā. Imunitāte pret norovīrusu nav ilgstoša un iespējama atkārtota inficēšanās, skaidroja SPKC.

Lai pasargātu sevi no norovīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu, ka arī citus profilakses pasākumus, tostarp nelietot uzturā nemazgātus augļus un dārzeņus.

SPKC norādīja, ka svarīgi bieži un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo izraisītāji intensīvi izplatās arī ar rokām. Tāpat svarīgi mācīt bērniem nebāzt mutē pirkstus, zīmuļus, citus priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji, turklāt slimie bērni nedrīkst apmeklēt bērnu kolektīvus.

Tāpat cilvēkiem būtu jāizvairās no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām, bet cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu gatavošanu, transportēšanu un realizēšanu.

Vienlaikus, ja mājās ir norovīrusu infekcijas slimnieks, SPKC aicina ievērot piesardzības pasākumus - slimniekam jāizmanto individuālie kopšanas līdzekļi un trauki, telpu uzkopšanu jāveic ar sadzīves dezinfekcijas līdzekļiem, regulāri jāvēdina telpas un jāierobežo kontakti ar slimnieku.

Latvijas ziņas