KNAB saņēmis pirmos pieteikumus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saņēmis pirmos pieteikumus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, lai gan informāciju par konkrētām pārbaudēm patlaban nekomentē.

KNAB aģentūrai LETA pastāstīja, ka birojs pašlaik vēl nav veicis saņemtās informācijas apkopojumu par gadījumiem, kuros saskatītas priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumu pazīmes. Tomēr uz nesen izveidoto mobilo lietotni "Ziņo KNAB!" līdz 25.jūnijam saņemti 73 pieteikumi par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem.

Kopš priekšvēlēšanu aģitācijas perioda sākuma - 9.jūnija KNAB pastāvīgi veic saņemtās informācijas pārbaudi par iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar priekšvēlēšanu aģitāciju, tai skaitā par iespējamu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju un administratīvo resursu izmantošanu aģitācijai, kā arī seko līdzi partiju un ar tām saistīto personu priekšvēlēšanu izdevumu limitētā apmēra ievērošanai.

Konstatējot priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpuma pazīmes, KNAB sāk pārbaudi un pārkāpuma gadījumā vainīgās personas tiek sauktas pie atbildības.

Par konkrētām pārbaudēm, kas pašlaik tiek veiktas un pārbaudēs iesaistītām personām KNAB komentārus nesniedz.

Jau ziņots, ka 9.jūnijā Latvijā oficiāli sākās 120 dienu ilgais priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms rudenī paredzētajām Saeimas vēlēšanām.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods ir laiks no 9.jūnija līdz 6.oktobrim. Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 13. Saeimas vēlēšanām notiek no 18.jūlija līdz 7.augustam. Deputātu kandidātu saraksti jāiesniedz Centrālajā vēlēšanu komisijā.

Partijai startējot visos vēlēšanu apgabalos priekšvēlēšanu izdevumu apmērs ir 533 347 eiro. Ar partijām nesaistīta persona savā vārdā priekšvēlēšanu aģitācijai var izmantot līdzekļus, kas nepārsniedz 6450 eiro.

Likums nosaka pienākumu partijām uzskaitīt un norādīt vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā visus ieņēmumus un izdevumus, kas radušies laika posmā no 120.dienas pirms vēlēšanām līdz vēlēšanu dienai, neatkarīgi no datuma, kad izrakstīts darījumu apliecinošs dokuments, saņemts vai veikts maksājums. Ja atsevišķs deputāta kandidāts veicis individuālu

priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņu, tad šādai kampaņai iztērētie līdzekļi tiek ieskaitīti tās partijas priekšvēlēšanu izdevumos, no kuras iesniegtā saraksta šī persona kandidē attiecīgajās vēlēšanās.

Ja deputātu kandidātu sarakstu iesniedz partiju reģistrēta vai nereģistrēta apvienība, par tās priekšvēlēšanu izdevumiem uzskatāmi arī tie izdevumi, kuri šim nolūkam bijuši šo apvienību izveidojušajām partijām.

Vēlēšanu dienā, kā arī 30 dienas pirms vēlēšanu dienas priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana elektroniskā plašsaziņas līdzekļa televīzijas programmās un raidījumos ir aizliegta.

Tāpat vēlēšanu dienā, kā arī dienu pirms vēlēšanu dienas - 5.oktobrī un 6.oktobrī - priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana publiskās lietošanas ārtelpās un iekštelpās, preses izdevumos un publisku personu institūcijās un kapitālsabiedrībās, kā arī aģitācijas kā maksas pakalpojuma veikšana publisko elektronisko sakaru tīklos, tai skaitā internetā ir aizliegta. Izņēmums gan attiecas uz paziņojumu izvietošanu, kuri informē par partijas vai deputāta kandidāta tikšanos ar vēlētājiem.

Administratīvo resursu izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijā ir aizliegta.

Latvijas ziņas