Kopš novembra Austrumu slimnīcā 400 onkoloģijas pacientiem sniegts psihoemocionālais atbalsts

Kopš pagājušā gada novembra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā (RAKUS) aptuveni 400 onkoloģijas pacientiem sniegts psihoemocionālais atbalsts, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.

Atbalsts sniegts ne tikai onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem, bet arī pacientiem, kas piedzīvo dažādus veselības un attiecību sarežģījumus ārstēšanās procesa gaitā. Psiholoģiska palīdzība un atbalsts neesot ticis liegts nevienam pacientam, piemēram, nereti Psihoemocionālā atbalsta centra darbinieki dodas pie guļošiem pacientiem.

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" vadītāja Gunita Berķe klāstīja, ka nereti pacienti ir satraukti un norūpējušies par gaidāmo ārstēšanās procesu, kas noved pie depresijas un izolēšanās. "Tādos gadījumos virsmāsas vai ārsti vēršas pie mūsu speciālistiem un mēs esam kā starpnieki, skaidroja biedrības vadītāja. Neskaidrību gadījumos pacientiem tiek sniegtas atbildes uz dažāda veida jautājumiem par ārstēšanās procesu, jo nereti ārsta teiktais uztraukumā nav sadzirdēts," informēja Berķe. Vienlaikus tiek nodrošināta atgriezeniskā saite ar medicīnas darbiniekiem.


"Būtiski, ka pacienti var saņemt palīdzību uzreiz, kad tā viņiem ir nepieciešama - vienkārši atnākot uz pirmo konsultāciju pie speciālistiem Psihoemocionālā atbalsta centrā, kas atrodas Latvijas Onkoloģijas centra pirmajā stāvā," uzsvēra RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Psihoemocionālā atbalsta centra darbiniekiem un terapeitiem esot izveidojusies savstarpēji atbalstoša sadarbība ar Latvijas Onkoloģijas centra un stacionāra "Gaiļezers" nodaļu ārstiem un virsmāsām. Ikdienā pēc palīdzības un atbalsta šeit vēršas pacienti arī no citiem Austrumu slimnīcas stacionāriem, piemēram, "Biķernieku" Paliatīvās aprūpes nodaļas.

Tuvākajā laikā Psihoemocionālā atbalsta centra darbinieki plāno doties uz Tuberkulozes un plaušu slimību centru, lai informētu mediķus un veicinātu sadarbību. Pacienti, kas pirmo reizi uzzina diagnozi, bieži vien tiek aicināti apmeklēt Psihoemocionālā atbalsta centru, klāstīja slimnīcas pārstāve. Stacionāru virsmāsām un ārstiem ir vizītkartes, kas satur informāciju par Psihoemocionālā atbalsta centra atrašanās vietu, darba laikiem, telefona numuru un kādi speciālisti sniedz palīdzību ikdienā.


Šobrīd daudziem pacientiem jau ir izveidots pieraksts uz vairākām individuālām konsultācijām pie psihoterapeita, psihologa, fizioterapeita un mākslas terapeitiem. Tāpat Psihoemocionālā atbalsta centrā norit dažādas grupu terapijas nodarbības, piemēram, darbojas drāmas un mūzikas terapijas grupas, kā arī fizisko aktivitāšu grupa.

Jau vēstīts, ka Austrumu slimnīcas nesen atklātajā Psihoemocionālā atbalsta centrā onkoloģiskie pacienti un viņu tuvinieki var rast psiholoģisku palīdzību un atbalstu, vēršoties pie dažādu jomu speciālistiem - psihologiem, psihoterapeitiem, fizisko aktivitāšu speciālistiem un mākslu terapeitiem.

Latvijas ziņas