Pasaules talka – jau rīt!

Kustība “Lielā talka” aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju jau rīt, 21. septembrī, pievienoties akcijai “World Cleanup Day” (WCD) jeb Pasaules talkai. Visa pasaule šajā dienā vāks atkritumus un sakops apkārtējo vidi, savukārt Latvija pievienosies ar koku sēšanas un stādīšanas akciju “Laimes koki” – lai katra tās ietvaros iesētā sēkla vai iestādītais koks varētu izaugt par nākotnes dižkoku, kļūstot par Latvijas ieguldījumu pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā. Centrālais Pasaules talkas pasākums norisināsies sestdien, plkst. 11.00 Kristiāna Dāvida pamatskolas teritorijā, Barkavas pagastā. Akcijai “Laimes koki” ar savām aktivitātēm pievienojušies arī diasporas pārstāvji, tostarp latvieši Grieķijā.
Pasaules talkas galvenais mērķis ir apvienot cilvēkus cīņā ar globālo piesārņojumu un klimata pārmaiņām. Tāpēc ikviens tiek aicinātas, savu iespēju robežās, organizēt kolektīvus koku stādīšanas pasākumus, saskaņojot tos ar savu pašvaldību vai Latvijas Valsts mežiem, vai individuāli iesaistīties pasākumā. Tāpat arī Lielajai Talkai pastāstiet par savām aktivitātēm, rakstot uz: [email protected].
“NVO koordinēta starptautiska kustība “Let`s Do It World!” 2018. gada 15. septembrī rīkoja pirmo Pasaules talku, kurā piedalījās 18 miljoni 157 pasaules valstu iedzīvotāju. Šogad Pasaules talkas koordinēšanu uzņēmusies Kosova un pēc pēdējām aplēsēm šajā unikālajā pasaules mēroga akcijā apvienosies 162 valstis. Tas nozīmē, ka miljoniem cilvēku rīt dosies laukā no savām mājām ar vienu mērķi – padarīt mūsu planētu tīrāku. Latvija, savukārt, sper soli tālāk. Mēs atkritumus savācām jau pavasara talkā un rīt solidarizēsimies ar visu pasauli stādot Laimes kokus. Tas ir nākamais etaps, kad mēs vairs nevācam atkritumus, bet gan stādam jaunus kokus, atjaunojot mūsu planētas “plaušas”. Ar dabu ir jākomunicē kā ar līdzvērtīgu, nevis ar tādu, kuru izmanto. Tā pieprasa cieņu un mīlestību, kura, mums, cilvēkiem, pēdējos gadsimtos gājusi mazumā. Mainīsim to! Tāpēc kopā ar jauniešiem sestdien, 21. septembrī rādīsim piemēru pārējai pasaulei - stādīsim kokus un izveidosim dabas taku. Tāpat paredzēti skolēnu sagatavoti muzikāli priekšnesumi, kā arī pēc labi padarīta darba – mielosimies ar uz ugunskura vārītu zupu. Piedalies arī Tu!” aicina Lielās talkas vadītāja un organizatore Vita Jaunzeme.
Rīt arī Latvijas vēstniecība Grieķijā un latviešu kopiena Atēnās, sadarbībā ar Atēnu botānisko dārzu, pievienosies koku stādīšanas akcijai “Laimes koki”, kas norisinās WCD ietvaros, stāsta Dzintra Liepa, Latvijas vēstniecības Grieķijā darbiniece un akcijas “Laimes koki” organizatore Grieķijā: “Rīt koku stādīšanas akcijas laikā Atēnu botāniskā dārza teritorijā, Latvijas vēstniecības darbinieki un latviešu kopienas Grieķijā pārstāvji kopā ar savām ģimenēm un bērniem, stādīs 20 kokus, tostarp dienvidu klimatam raksturīgās pīnijas. Talkā piedalīsies arī Latvijas vēstnieks Grieķijā Māris Klišāns un Atēnu botāniskā dārza pārstāvis Stelios Sulios. Pēc talkas plānojam nelielu pikniku ar Latvijas labumiem. Grieķijā ir gadu notiek plaši ugunsgrēki, iznīcinot lielas mežu teritorijas. Arī šis gads nav izņēmums. Lai gan šis pienesums – 20 koki, protams, nerisina globālo situāciju, bet tas liek aizdomāties – ja ikviens pasaules iedzīvotājs iestādītu savu koku, sakoptu apkārtējo vidi, mums būtu iespēja jau svētdienas rītā pamosties zaļākā un tīrākā pasaulē. Paši grieķi WDC ietvaros no atkritumiem atbrīvos Olimpiskā ciemata teritoriju.”

Latvijas ziņas