Uz ASV – bez vīzas

Ar 17.novembri Latvija pievienosies ASV bezvīzu programmai. Tā dos iespēju ceļot bez vīzas biznesa un tūrisma nolūkos. Taču dodoties uz ASV ar citu mērķi, tāpat kā līdz šim būs nepieciešama vīza.

Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Vanaga informē, ka būtisks priekšnoteikums ieceļošanai ASV būs Latvijas pilsoņa biometriskā pase. Šo pasu izdošana Latvijā uzsākta 2007.gada 20.novembrī. Līdz 2008.gada 15.septembrim pasēs netika iekļauti pirkstu nospiedumi, tomēr šīs pases ir derīgas ceļošanai bezvīzu programmas ietvaros. Ar vecā parauga pasēm var ceļot tikai saņemot vīzu ASV vēstniecībā.

Saņems ESTA atļauju
Lai ieceļotu bez vīzas, pirms ceļojuma būs jāsaņem apstiprinājums no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas – ESTA. Tā ir automatizēta sistēma, kas tiek izmantota, lai noteiktu apmeklētāju tiesības ceļot bezvīzu programmas ietvaros, kā arī, lai neradītu likumpārkāpuma vai drošības risku. ESTA iesniegumu būs atļauts ceļotāja vārdā iesniegt arī trešajai personai, piemēram, radiniekam vai ceļojumu aģentam. Aizpildot internetā “https://visaguide.world/us-visa/esta/” iesniegumu angļu valodā, ir jāsniedz biogrāfijas dati un pases dati, kā arī lidojuma reisa numurs, ja tas ir zināms, un galamērķa adrese ASV. Būs arī jāatbild uz jautājumiem saistībā ar tiesībām ceļot bezvīzu programmas ietvaros attiecībā uz infekcijas slimībām, arestiem un tiesāšanu par noteiktiem noziegumiem, kā arī par iepriekšējo vēsturi saistībā ar ASV vīzas atteikumu vai deportāciju. Paredzams, ka decembra vidū būs ESTA iesniegumu varēs aizpildīt arī latviešu valodā.

Varēs uzturēties 90 dienas

Pieteikties ESTA varēs jebkurā laikā. “Lai atvieglotu atļaujas saņemšanu, ieteicams pieteikties ne vēlāk kā 72 stundas pirms izbraukšanas. Ja pēc ESTA saņemšanas mainās galamērķa adrese vai maršruts, tad šī informāciju obligāti ir jāatjauno. Apstiprināta ESTA atļauja būs derīga divus gadus vai arī kamēr beigsies iesniedzēja biometriskās pases derīguma termiņš. Ja ir saņemta jauna biometriskā pase, ESTA ir jāpiesaka atkārtoti,” skaidro A.Vanaga. ASV bez vīzas būs atļauts uzturēties 90 dienas.

Negarantē ieceļošanu ASV

Bezvīzu programmas priekšrocība - ESTA ir par brīvu, bet ASV vīza maksā 100 dolārus. Turklāt ESTA pieprasa un saņem elektroniski, tāpēc nav jāiet uz vēstniecību. Tiesa, tā nav vīza, tāpēc nedod pilnīgu garantiju, ka personai ir atļauta iebraukšana ASV. Visos gadījumos Muitas un robežsardzes biroja darbinieki par ielaišanu valstī lemj robežkontroles punktos.

Latvijas ziņas