Vasarā pieaug risks mājas cūkām saslimt ar Āfrikas cūku mēri

Lai gan šogad Latvijā nav konstatēts neviens Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījums mājas cūkām, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina cūku turētājus būt modriem un stingri ievērot biodrošības prasības, jo, kā rāda pieredze, mājas cūkas visbiežāk saslimst tieši vasaras mēnešos.

Piemēram, kaimiņvalstī Lietuvā šonedēļ konstatēti pirmie divi ĀCM uzliesmojumi mājas cūkām – Varena apgabalā, kur ĀCM konstatēts piemājas saimniecībā, kurā tika turēta viena cūka, un Šauļu apgabalā, kur ĀCM konstatēts nelielā komercnovietnē ar deviņām cūkām.

ĀCM mājas cūkām šonedēļ konstatēts arī Polijā, netālu no Baltkrievijas robežas. Tur slimība uzliesmojusi lielā komercnovietnē ar gandrīz 6 000 cūku. Polijā tas ir šogad jau devītais - lielākais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām.

PVD atgādina visiem mājas cūku turētājiem – tikai biodrošības ievērošana var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri!

Vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks - meža cūku barus ir kuplinājuši pavasarī dzimušie sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām. Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas:

Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermā iebraucošie transportlīdzekļi.
Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Uzmanīgiem jābūt gan mājas cūku turētājiem Kurzemes pusē, kur līdz šim ĀCM mājas cūkām nav ticis konstatēts, gan reģioniem, kuros slimība mājas cūkām uzliesmojusi ne reizi vien – Latgalē un Vidzemē.

Atgādinām, ka joprojām ĀCM tiek konstatēts meža cūkām gandrīz visā Latvijas teritorijā. Šogad slimība apstiprināta 519 meža cūkām.

Latvijas ziņas