Mājas aprūpe jāizmanto aktīvāk

Kopš pagājušā gada Alūksnes un Apes novados par trešdaļu ir paplašinājies to ārstniecības iestāžu loks, kas iedzīvotājiem sniedz valsts apmaksāto mājas aprūpi.

Vajag nosūtījumu Veselības norēķinu centra informācija liecina, ka pašlaik abos novados ar valsti ir noslēgti 13 līgumi par medicīnisko aprūpi mājās. Līgumu ir noslēgusi SIA “Alūksnes slimnīca” par šā pakalpojuma sniegšanu  Alūksnes un Apes novados, SIA “Alūksnes poliklīnika 1” - Alūksnes pilsētā, Alsviķu, Annas un Pededzes pašvaldības, kur mājas aprūpi sava pagasta teritorijā sniegs attiecīgais feldšeru un vecmāšu punkts, kā arī astoņas ģimenes ārstu prakses vietas: Ausmas Miningas ģimenes ārsta prakse – Alūksne un Jaunannas pagasts, Jurija Celenberga – Gaujienas, Trapenes un Virešu pagasts, Jāņa Stabinga – Liepnas pagasts, Zitas Uzkliņģes  – Apes pilsēta un pagasts, Mālupes un Malienas pagasts, Anitas Muižnieces – Alūksne, Dagnijas Ģērmanes  – Alūksne un Alūksnes novads, Sarmas Vaskas – Ape un Apes pagasts, Lidijas Jukses – Zeltiņu, Kalncempju un Ilzenes pagasts.Onkologa palīgs Dace Kolova vērtē, ka šī iespēja ir izdevīga gan slimniekam, gan mediķim, bet sistēma vēl nav pilnībā iestrādājusies. “Manuprāt, pacientu skaits, kas izmanto mājas aprūpi, varētu būt vēl lielāks. Bet mēs tur neko nevaram līdzēt, jo - lai saņemtu valsts apmaksāto veselības aprūpi mājas apstākļos, nepieciešams ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums,” saka D.Kolova.
Sistēma vēl nav “iegājusies” Arī aprūpes māsa Iveta Naudiņa secina, ka aprūpi mājās varētu izmantot vairāk cilvēku, bet ģimenes ārstiem šī sistēma vēl nav “iegājusies”. “Šomēnes darba grafiks man ir ļoti intensīvs – līdz pulksten 16.00 strādāju ģimenes ārsta prakses vietā, bet pēc tam līdz 20.00 dodos mājas aprūpes vizītēs Alūksnes pilsētā. Jāiet pie daudziem gulošiem pacientiem, veicot pārsiešanas un apkopjot  izgulējumus. Apmeklēju mājās pacientus, kam ir pārvietošanās grūtības un kuri paši nevar atnākt līdz ģimenes ārstam. Pacientus, kam nozīmēts injekciju kurss. Visi vienmēr grib parunāties – īpaši tie, kas neiziet no mājas,” stāsta I.Naudiņa.Ja nozīmēta mājas aprūpe, pacientam pašam ir jāpērk medikamenti, bet mediķa darbu atmaksā valsts. Ja pacientam nevajag pastāvīgu ārsta vai medicīnas māsas uzraudzību, tā ir iespēja ārstēties mājas apstākļos. “Tiesa, mājas aprūpe nepienākas katram, bet atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Mājas aprūpi var saņemt arī onkoloģiskie pacienti, pēc ķirurģiskām operācijām, pacienti ar psihiskiem traucējumiem,” norāda I.Naudiņa.
Ļoti laba lieta! Alūksnietis Vilis Miezītis nesen izbaudīja, ko nozīmē mājas aprūpe medicīnas māsas I.Naudiņas uzraudzībā vairākas nedēļas. Viņš atzinīgi vērtē šādu iespēju, ko radījusi valsts. “Tā ir ļoti laba lieta! Ārstējos slimnīcā, bet izrakstoties man nozīmēja procedūras. Uztraucos, kurš mediķis man mājas apstākļos to paveiks, bet izrādījās, ka valsts to jau ir paredzējusi. Mani mājās apmeklēja gan medicīnas māsa, gan ģimenes ārsts – par viņu darbu varu teikt tikai to labāko! Tāpat kā par citiem Alūksnes mediķiem, pie kā esmu vērsies,” saka V.Miezītis.

Vietējās ziņas