Marienburgas pils sāk atklāt noslēpumus 21

Alūksnes Pilssalā, Marienburgas viduslaiku pils teritorijā, drīzumā beigsies jūlijā sāktie arheoloģiskās izpētes darbi arheologa Ulda Kalēja vadībā. Mēnesi izrakumu vietā strādāja arī desmit Alūksnes jaunieši, kurus Alūksnes novada dome iesaistīja arheoloģiskās izpētes darbos Nodarbinātības valsts aģentūras izsludinātajā skolēnu nodarbinātības pasākumā. Viņu darbs izrakumu vietā 21.augustā beidzās, bet arheologi tos vēl turpinās.

“Vēl sakārtosim izpētes vietu un veiksim pārbaudes rakumu gruvešu daļā, lai saprastu, cik dziļi tie atrodas, jo teorētiski tur apakšā jābūt vēl otram pils korpusam. Veicot darbus, vadāmies pēc 17.gadsimta pils plāna. Šoreiz izrakumus veicām 10x15 metrus lielā laukumā, vidēji 2 metru dziļumā – vietām pat dziļāk, atsedzot pils korpusa nelielu piebūvi – no laukakmeņiem būvētas pamatsienas stūri galvenās pils ieejas daļā. Tas ir galvenās pils vietā līdz kādreizējam pils pagalma līmenim. Šobrīd vēl nav atsegusies neviena no otra korpusa sienām. Secināms, ka galvenās pils iekšpagalma līmenis atšķiras no pagalma līmeņa pils ārpusē. Teorētiski pieļaujam, ka šajā vietā pilī 1702.gadā ir bijusi sprādziena vieta,” stāsta U.Kalējs.

Viņš norāda, ka izrakumu laikā pārsvarā atrasti militāra rakstura priekšmeti – dažāda izmēra lodes, nesprāgušas rokasgranātas, kas vairs nav bīstamas, karote, māla trauciņš, dažādas monētas.

Viņš atzinīgi vērtē jauniešu līdzdarbošanos arheoloģiskās izpētes darbos. “Var teikt, ka tieši jaunieši lielākoties izraka lielo bedri! Ierādījām viņiem prasmes darbā ar nivelieri. Šī arheoloģiskās izpētes vieta Pilssalā atšķiras no izpētes vietas Spieķu senkapos, kur ir smilts. Šeit ir gruveši, tādēļ darbs grūts,” saka U.Kalējs.

Kā pateicību par ieguldīto darbu pašvaldība jauniešiem noslēguma pasākumā dāvāja īpašus T-kreklus, ko rotā Alūksnes Pilsdrupu attēls un vārdi “Piedalies, uzzini, atbalsti!”.

U.Kalējs norāda – atraktie laukakmeņi un ķieģeļi tiks noglabāti, lai izmantotu pils konservācijas un atjaunošanas darbos.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers uzsver – lai pili atjaunotu, vispirms jāveic izpēte, ģeoloģijas analīze, konservācija un tikai tad restaurācija.


“Jau meklējam informāciju par pili arhīvos Rīgā. Tam vajag ļoti daudz laika, vismaz pusgadu, tādēļ tas noteikti nebūs ātrs process. Meklējam arī sadarbības partnerus Igaunijā, jo arī Vatselīnā tajā pašā laikā, kad Marienburgā, tika celta pils un, iespējams, viņu arhīvos ir kāda informācija arī par mūsu pili. Esošo mūru konservācijas darbus paredzēts sākt ar tornīti, kas atrodas pie ieejas estrādē,” stāsta Dz.Adlers.


Viņš uzsver – lai arī tas prasīs daudzus gadus, pili var atjaunot, bet vajadzīgs arī sabiedrības atbalsts. “Jā, izmaksas tam ir ļoti lielas, bet jāmeklē partneri Zviedrijā, Krievijā vai citur pasaulē – to var izdarīt,” saka Dz.Adlers. U.Kalējs piebilst – daudz kas atkarīgs arī no tā, kas atklāsies turpmākajos izpētes darbos, jo, piemēram, varbūt būs labi saglabājies pils pagrabstāvs. Tagad atraktos mūrus ieziemos, apkārt izveidojot karkasu un pieberot ar smilti līdz pavasarim.


Komentāri 21

...

Aktīvā darbība (lasīt-izpostīšana) sākas..... brīnumus vēl redzesim...

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 12:17

vēsturnieks

Jebkuri arheoloģiskie izrakumi ir arī sava veida izpostīšana! Bet tas tiek darīts mūsdienu zinātnes (vēsture ir zinātne) vārdā! Tātad tiek darīts, lai mūsdienu cilvēki ne tikai labāk zinātu to, kas bijis kādreiz, bet arī labāk izprastu šodienu. Jo vēstures zināšanām nav vērtība tikai pašām par sevi, bet tās ļauj arī labāk saprast mūsdienas. Tāpēc tiešām varbūt: "..... brīnumus vēl redzēsim..."

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 17:52

...

nevis varbūt, bet noteikti brīnumus redzēsim... tak darbus kūrē diplomēta pirmskolas pedagoģe...

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 18:23

arī vēsrurnieks

Ņemot vērā to, ka mūsdienu tehnoloģijas strauji attīstās, tad pasaules zinātnieku un arheologu jaunākie uzstādījumi-nekādas rakņāšanos turpmāk nepieļaut, bet pielietot jaunās tehnoloģijas zemzemes kultūrslāņu noteikšanai. Tā lūk! Te tiešām vairums darboņu dzīvo akmens laikmetā, viņiem svarīgi tiekai čaukstošie papīrīši, kas ieripo viņu kabatās pēc katra pasākuma. Man jautājums: priekš kam ir vajadzīgi arheoloģiskie izrakumi, lai veiktu pils mūtu konservāciju, kuri strauji brūk? PRIEKŠ KAM JĀŠĶIEŽ NAUDA PILNĪGI NEVAJADZĪGĀ PASĀKUMĀ, JO MARIENBURGAS PILSDRUPĀS ARHELOLOĢISKIE IZRAKUMI IR JAU VEIKTI DIEZGAN PLAŠĀ SPEKTRĀ???

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 08:07

Zentiņa

Cik no pašvaldības budžeta izmaksāja krekliņi jauniešiem? No kādiem līdzekļiem tika dāvināti, vai no projekta vai no kā? Tas jautājums presei, lūdzu uzjautājiet Alūksnes novada pašvaldībai?

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 13:44

viedoklis

Nekāda projekta te nebija, nekādas naudas piesaistes no projektiem, vienkārši 13 tūkst. EUR tika izmesti no pašvaldības budžeta, tas ir no nodokļu maksātāju kabatām. Jābrīnās cik bezatbildīgi mūsu deputāti met naudiņu traktorista kabatā. Trekni barojam vienu neizglīotu distrofiķi.

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 08:12

Nu jā,

nav pat prāta projektu uzrakstīt. Tad ko tie gudrie prāti spēj saprast no zinātniskiem pētījumiem un arheoloģiskiem izrakumiem??????? Bet kāpēc rakstīt projektu, ja pašvaldības kase pilna ar naudu, tik izdomā ko raksim un ņemam cik vajag :)))))))))))) Tā ir daudz ātrāk, vieglāk un izdevīgāk.

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 08:59

ārprāts

Tiešām nekā svarīgāka nav ko darīt? Jā...tā mēs grimstam...kur tad attīstība?

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 19:26

jautri

nez cik tai raganai algā iedalīts par mantojuma iznīcināšanu

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 09:25

foto

Pretigi skatīt tos varas mūļus tais bildēs. Atraduši fonu un tautas naudu, uz kura sevi reklamēt! Nožēlojamie...

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 11:16

Inga

Domāju, kāds labs vārds būs uzrakstīts....šito ļaunumu, var tikai pabrīnīties!!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 23:08

Ingai

Neko nekomentēju, bet atbildēšu Jums. Kādā veidā iesēžas krēslos un kā darbojas, tādi arī komentāri. Šī kundze, sākoties biznesa norietam, jau sen lauzusies ne vienā vien postenī. Nu beidzot ielauzusies. Būs vēl viena "speciāliste", tāpat kā Zeltiņas kundze. Gan jau laiks rādīs.

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 15:57

pārsmējos

"Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers uzsver – lai pili atjaunotu, vispirms jāveic izpēte, ģeoloģijas analīze, konservācija un tikai tad restaurācija. "

Cilvēks ļurina neapjēgdams ko ļurina, zināšanu nekādu, bet valdīt tā gribas, tā gribas. Tāpēc jau arī esam dziļā bedrē, ka šitādi vien raujas pie varas.
1. "Jāveic izpēte" . Kāda izpēte? Izpēšu ir daudz un dažādas! Kādas izpētes konkrēti ir jāveic? Nu protams, ka viņam un viņai nav ne mazākās jausmas, tikai plika ļurināšana....
2. "Ģeoloģiskā analīze". Kas tā tāda?! Es zinu medicīniskās analīzes, bet būvniecībā to sauc par ģeoloģisko izpētim ko veic tehniskā projekta izstrādes stadijā. Tāpēc jau ar tilta būvniecību nekas nesanāca, ka iepriekš netikta veikta ezera dibena ģeoloģiskā izpēte. Ar kultūras namu tas pats...uzmuļļās, bet ka tik nesabrūk kā Zolitūdes MAXIMA.
3. "konservācija un tikai tad restaurācija. " Nu šitais tekstiņš pasaka visu par šī cilvēciņa zināšanu līmeni!!! Viņiem nav ne mazākās apjausmas kas ir konservācija un kādos gadījumos tiek veikta restaurācija. Pilsdrupās nekādu restaurāciju vispār nav iespējams veikt, jo tur nav ko restaurēt, tur var tikai konservēt vai uzcelt no jauna, bet tā vairs nebūs vēsture, tas būs fetišs. Tā lūk!

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 23:44

es norēcos

Nu ko cepjamies? Apē bija pilsētas svētki, mūsu kolhoznieks bija iejuties lomā, redzam sestajā bildē, stāv kuzavā, bet aizmirsa paķert līdzi Jaunlaicenes traktoristu, slaveno vīzijotāju un Malēnijas teļkopēju, kur viņiem bija sagatavots īpašs foto stends - mūsu labākie! Vot mums arī tādu vajag, pie valdības mājas, ļoti laba ideja man ir.

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 01:20

hmm

Restaurēt? Nu droši vien jāceļ no jauna. Kādu miljardu vajadzētu! Maz ir tādu alūksniešu, kas nojauš kāds izskatījās cietoksnis ar pili un baznīcu iekšā! Divas cietokšņa sienas (pret klubu un gāzeniekiem atradās ūdenī. Tagad no drupām līdz ūdens malai izveidojies kultūrslānis. Cik tūkstošu kubikmetru tas ir, dies vien zin! Ieeja estrādē ir uztaisīta izbrukušā sienā.

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 06:52

!

to hmm
Tu pieminēi vārdu miljardi, žēk ka mēra vietnieks ar sievu to nelasa:(

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 21:51

pārsmējos

Tālāk arvien smieklīgāk:
"Jau meklējam informāciju par pili arhīvos Rīgā. Tam vajag ļoti daudz laika, vismaz pusgadu, tādēļ tas noteikti nebūs ātrs process. Meklējam arī sadarbības partnerus Igaunijā, jo arī Vatselīnā tajā pašā laikā, kad Marienburgā, tika celta pils un, iespējams, viņu arhīvos ir kāda informācija arī par mūsu pili. Esošo mūru konservācijas darbus paredzēts sākt ar tornīti, kas atrodas pie ieejas estrādē,” stāsta Dz.Adlers. "

Tā jau ir kad nezina vēsturi un necenšs vismaz loģiski domāt. Visā šinī rindkopā ir pateikta tikai viena patiesība, ka Vastselīnas cietoksnis tika uzcelts vienā laikā ar Marienburgas cietoksni 1342. gadā, bet pārējais viss suņa murgu līmenī.

Pirmkārt, kādos Rīgas arhīvos un kādu konkrēti informāciju šie grib atrast par Marienburgas cietoksni, ja tas celts 14.gs un izpostīts 1702.gadā? Kurā arhīvā varētu būt tik seni dokumenti? NU NAV NEVIENĀ LATVIJAS ARHĪVĀ, ARĪ IGAUNIJĀ NAV!!! Visi Marienburgas cietokšņa dokumenti un plāni(arī pagrabu) glabājas pavisam citur!!! Ja būtu mazliet loģiskā domāšana, varbūt izdomātu, bet diemžēl tās arī nav.
Otrkārt, ja zinātu vēsturi, tad zinātu faktu, ka Vastselīnas un Marienburgas cietokšnus cēla divi dažādi īpašnieki. Vastselīna tika celta kā bīskapijas cietoksnis, bet Marienburga kā komtura forts. Tāpēc vien nav nekādas sakarības Marieburgai ar Vastselīnu. Kāda atšķirība? Loti liela, bet neteikšu, lai auni vismaz pakustina savas smadzenes, ja tādas tiem ir....
Treškārt, ja naudiņa būtu jātērē no savām kabatām, tad šitādas muļķības nelaistu.

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 00:21

es norēcos

Kurš te zin, tādas smalkas lietas? Te jau viss kā kolhozā....brīnums kā uz Maskavas forštati nav izdomājuši aizšaut, tā teikt, arhīvos pasēdēt, un kādam krievu pilsonim iešķiebt nekustāmo īpašumu.

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 01:25

iesaku noskatīties

par putniem galvā:
https://www.youtube.com/watch?v=ogwe9qS20tY#t=3703

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 02:14

.

esmu redzējusi, ka arheologi ar otiņām strādā, a te bildēs lāpstas. Un kas tie par zaļķnābjiem, kas ar tām lāpstām vandīsies pa zemi?

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 14:32

ameklētājs

Ups, kas par raksta apmeklējumu! gandrīz 17 tūkstoši! Nez cik no viņiem saprot, ka tiek smagi jāti no vadoņu puses?
Kalējam prieks, ka ir muļķi, kas viņam maksā, traktoristam prieks, ka naudiņa skaisti ripo, bet kas tautai no tā visa??? It neks, plika figa.

pirms 6 gadiem, 2014.08.28 10:06

Vietējās ziņas