Masveidā noraksta transportlīdzekļus

Izmaiņas likumdošanā par transportlīdzekļu norakstīšanu ir radījušas lielu satraukumu arī Alūksnes un Apes novadu iedzīvotājos. Gan Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) Alūksnes nodaļā, gan vietējos metāllūžņu iepirkšanas punktos masveidā vēršas iedzīvotāji, kas vēlas norakstīt savus transportlīdzekļus.

“Alūksnes Ziņās” jau rakstījām, ka no 2010.gada paaugstinās ikgadējo nodevu vieglajām automašīnām, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, kā arī noteiktas izmaiņas maksājumu periodiskumā. Šīs izmaiņas iedzīvotājos radīja lielu satraukumu.

Paši nesakārto dokumentāciju
Uzņēmuma “Tolmets” Alūksnes struktūrvienības vadītājs Sarmis Āboliņš uzsver, ka lielai daļai automašīnu nav izieta tehniskā apskate – tās nepiedalās ceļu satiksmē un stāv sētmalē. Cilvēki tagad ir satraukušies, ka par šīm automašīnām, ko neizmanto satiksmē, būs jāmaksā.

“Mūsu pieņemšanas punktā vēršas daudz cilvēku, kas pat pirms pieciem gadiem pie mums ir nodevuši metāllūžņos savas automašīnas. Toreiz visiem tika jautāts, vai automašīnu vajag norakstīt. Mēs nevaram automašīnu norakstīt – mēs to pieņemam utilizācijai, pārbaudām numurus un ierakstām aktā, ka tā ir pieņemta. Tad brauc pārstāvis no Rīgas vai Gulbenes un noraksta automašīnu. Ja cilvēki toreiz nevēlējās norakstīt savu automašīnu un nesakārtoja dokumentāciju, tad tagad mēs vairs nevaram šādas automašīnas norakstīt. Iedzīvotāji, kuri laikus neveica dokumentācijas sakārtošanu, tagad ir ļoti satraukušies,” stāsta S.Āboliņš.

Jaunas izmaiņas

CSDD uzsver, ka transportlīdzekļus norakstīt bez papildu izmaksām var visa 2010. gada laikā. Norakstot transportlīdzekli, transportlīdzekļa ikgadējā nodeva nav jāmaksā. CSDD Gulbenes reģionālās nodaļas priekšnieks Jānis Raibekazs atzīst – salīdzinot ar Gulbenes un Balvu nodaļām, Alūksnē īpaši daudz vērsās iedzīvotāju, paužot bažas par automašīnu norakstīšanu.
“Veidojās pat rindas – pusstundu, četrdesmit minūtes cilvēkiem nācās pagaidīt. Tagad šī problēma ir atrisināta. Līdz šim transportlīdzekļus, kas bija iznīcināti līdz 2004.gada 30.septembrim, varēja norakstīt CSDD. Likums mums aizliedza norakstīt transportlīdzekļus, kas iznīcināti pēc tam, kaut gan dabā šo transportlīdzekļu nebija. No 2004.gada 30.septembra transportlīdzekļus utilizē licencēti uzņēmumi. Bet kopš 2009.gada 29.decembra Latvijā ir stājusies spēkā jauna likuma norma. Tā paredz, ka CSDD drīkst norakstīt transportlīdzekļus, kuri ir utilizēti, iznīcināti līdz 2009.gada 31.decembrim. Tas atrisina radušos situāciju, kad cilvēkus izbiedēja izmaiņas likumdošanā. Turklāt, norakstot transportlīdzekli, nodeva nebūs jāmaksā,” skaidro J.Raibekazs.

Sakārtos reģistru

Viņš secina, ka ažiotāžu radījusi arī cilvēku nesekošana izmaiņām likumdošanā, jo jau piecus gadus cilvēki paši bija kaut kur pametuši savas nevajadzīgās automašīnas. “Kopumā izmaiņas vērtējamas pozitīvi, jo tiks sakārtots transportlīdzekļu reģistrs. Aptuveni 30 procenti ir “mirušo mašīnu”, ko sen vairs neizmanto satiksmē, bet reģistrā tās ir. Vienīgais trūkums, ka tas tika darīts haotiski,” saka J.Raibekazs.

Viņš atzīst, ka Alūksnes novadā nebija vērojama tendence, ka gada pēdējās dienās cilvēki masveidā censtos iziet transportlīdzekļa tehnisko apskati, jo ar šo gadu ir paaugstināta ikgadējā nodeva. “Skates iziešana gada beigās neko neatrisina – tāpat par 2010.gadu transporta nodeva būs jāmaksā. Ja to neizdarīs 2010.gadā, tad tas būs jāizdara 2011.gadā, lai izietu skati,” saka J.Raibekazs.

Vietējās ziņas