Meklē jaunas kultūras formas 6

Izskanējis pirmais Apes novada Kultūras forums, kas aizritēja ar devīzi „Nepaliec malā – kopā mēs varam”. Tā mērķis bija izzināt pozitīvo un negatīvo kultūras nozarē, izvirzot galvenās problēmas un rodot tām risinājumu.

Forumā varēja dzirdēt daudz un dažādas idejas, taču par tīkamākajām un prioritāri īstenojamām iedzīvotāji izvēlējās trīs.Tās ir „Upju festivāls”, „Četri gadalaiki – četri pagasti” un pasākums, kurā paaudzes apmainās vietām ar sev raksturīgām aktivitātēm.
Priekšroku dod laivošanai un smiekliemPirmajam no visiem starts tiks dots „Upju festivālam”, ko plānots sarīkot tuvāko divu mēnešu laikā. Tā kā upes ir Apes novada pagastus vienojošais elements, šī iecere izpaudīsies kā pasākumu rīkošana to krastos. Pirms pasākuma katra pagasta iedzīvotāji būs aicināti sakopt upju apkārtni, lai pēc tam pulcētos uz kopīgu sanākšanu kādā no to posmiem. Gaidāms, ka pasākums nenorisināsies vienā vietā, bet tā dalībnieki laivos, pārvietojoties no viena priekšnesuma pie nākamā. Šo pasākumu kuplinās gan vietējie amatiermākslas kolektīvi, gan amatnieki ar saviem izstrādājumiem. Tālākajā nākotnē „Upju festivāls” varētu pārvērsties par starptautisku pasākumu, piesaistot sadarbības partnerus no Igaunijas. Pārējās divas ieceres paredzēts iekļaut nākamā gada pasākumu plānā. Pasākumā, kurā paaudzes apmainās vietām ar sev raksturīgajām aktivitātēm, pensionāri tiks aicināti izmēģināt bērnu un jauniešu vidū izplatītas nodarbes, kā, piemēram, sacensties līdzīgi jauno vokālistu konkursa „Cālis” dalībniekiem vai izmēģināt roku dīdžeja amatā, un otrādi. Šo pasākumu iecerēts padarīt par aprīļa kā joku mēneša tradīciju. Savukārt „Četri gadalaiki – četri pagasti” plānots kā vairāku pasākumu cikls. Tajā katrs pagasts rūpēsies par visa novada iedzīvotāju uzņemšanu sev piešķirtajā gadalaikā, domājot gan par tam raksturīgajām senlatviešu tradīcijām, gan amatnieku piesaisti to demonstrēšanā un citām aktivitātēm. Šobrīd iecerēts, ka pavasaris kļūs par Virešu, vasara – par Gaujienas, rudens – par Trapenes, bet ziema – par Apes gadalaiku.
No pārējām iecerēm neatteiksiesAiz strīpas šoreiz palika idejas, kas balsojumā neizturēja šo trīs ieceru konkurenci, bet ko Apes novada iedzīvotāji gatavi īstenot tālākajā nākotnē. Tā, piemēram, sajūsmu klātesošajos izraisīja ideja par tradicionālu pasākumu rīkošanu netradicionālā vidē. Tās rezultātā jauniešu diskotēkas varētu notikt nevis tautas namā, bet kādā angārā vai vecā noliktavā, kur nebūtu jāuztraucas par logu izsišanu un tamlīdzīgām lietām. Savukārt pensionāri, atceroties jaunības dienas, varētu pulcēties uz kādu zaļumballi šķūnītī.Domājot par ģimenes nozīmi kultūraudzināšanā, tās darba grupa kā risinājumu ieteica rīkot ģimeniskus pasākumus, kurā vienlaikus būtu apvienota kā audzināšana, tā izklaide. Tādi varētu būt pārgājieni, ekskursijas vai talkas ar sacensību elementiem. Ģimeniskas aktivitātes galveno lomu spēlē arī darba grupu piedāvātajos risinājumos par vēsturisko vērtību saglabāšanu. Lai tās neizzustu, ir iecere apzināt seno amatu un citu prasmju veicējus novada teritorijā, veidojot aktivitātes, kurās vecāki ar bērniem apgūst jaunas iemaņas. Vēl forumā izskanēja vajadzība pēc efektīvākas informācijas aprites. Lai gan katram no pagastiem jau ir sava mājas lapa, vairākas darba grupas pauda nepieciešamību pēc vienota informācijas avota, kurā viegli un ērti varētu atrast ziņas par novadu un tā aktualitātēm. Šādā mājas lapā varētu ievietot kopēju informāciju gan par kultūras nozari, gan tūrismu un amatniecību, gan arī neformālo izglītību, brīvprātīgo darbu un citām nozīmīgām lietām, par kurām šobrīd nav vienota ziņu arhīva.
Izlieto 25 litrus kafijasTiesa, šie ir tikai daži no Apes novada iedzīvotāju piedāvātajiem risinājumiem problēmām, kas šobrīd tiek saskatītas kultūras nozarē. Apes tautas nama vadītāja un pasākuma iniciatore Ilva Sāre pateicās visiem, kas atrada laiku un iespēju piedalīties forumā. „Paldies jums visiem, ka atnācāt un šo dienu veltījāt tam, lai mūsu rītdiena būtu labāka, gaišāka un interesantāka,” viņa saka.Foruma vadītāja Alda Liepiņa atklāj, ka prāta vētras vārdā dienas gaitā izlietoti 25 litri kafijas, viens kilograms cukura, seši kilogrami cepumu, 45 litri ūdens un aptuveni 40 litri zupas. Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju uzsver, ka pie šādiem apstākļiem dzimušās idejas nekur nepazudīs. Tā kā šobrīd uzsākts darbs pie Apes novada attīstības programmas izstrādes, lielu daļu no forumā izskanējušajām lietām plānots iekļaut šajā programmā.

Vairāk foto

Komentāri 6

Anita

Patīkami par šo jauno pasākumu -upju tēma! No vēstures! Kādreiz Gaujienu, Api, Luterus un Igauniju pārvaldīja baronu Delvigu dzimta, kas reizēm savā starpā nesapratās! Viens otru dažādi kaitināja. Kāds no Delvigiem, kas dzīvoja, Igaunijas muižā brauca vairākos karnevāliski izrotātos plostos pa Melnupi un Gauju līdz Jaunai muižai (Zvārtavas novadā), kur izcēlās malā un ierīkoja nometni ar visu karogu. Līdzi bija vesela svīta kalpotāju un muzikantu, kam bija jādara viss, lai būtu troksnis un jautrība. Lai Jums izdodas!

pirms 10 gadiem, 2010.03.31 15:34

PALAIDNE

VARĒTU VISI MĀCĪTIES NO APENIEŠU FORUMA- TĀ TURĒT!

pirms 10 gadiem, 2010.03.31 08:52

kseroksss

un mēs šodien izdzerām trīs kafijas krūzītes;)

pirms 10 gadiem, 2010.03.30 11:33

da nu

Prieks par apeniešiem! :) Izskatās, ka forums bija izdevies un tur radies daudz vērtīgu ideju. Ņemot vērā, ka apenieši pabeidz visu, ko iesākuši, turklāt to, kam ķeras klāt, izdara pamatīgi, ticu, ka šis pasākums nepaliks bez rezultātiem un tā darba augļus varēsim just tālākajā nākotnē.
Tā turpināt! :)

pirms 10 gadiem, 2010.03.30 07:43

Vietējās ziņas