Meklē tēva jaunības dienu mīlestību 1

Tēva veidots fotoalbums no vietām, kur viņš pabijis otrā pasaules kara laikā, vairākas fotogrāfijas ar meiteni, ar kuru tēvs iepazinies, būdams Alūksnē, un viņas iesvētību bilde, kuras otrā pusē atrodams latviski rakstīts vēlējums ar parakstu "Irene" - ar šādu materiālu bagāžu apbruņojušies, Alūksnē ieradušies brāļi Bernds un Detlefs Raineri no Vācijas, lai atrastu tēva jaunības dienu mīlestību.

Par abu romantiskajām attiecībām liek domāt kāda fotogrāfija, no kuras atlikusi vairs tikai puse. Tajā redzama meklētā meitene, kuru kāds apskāvis. Tā kā fotogrāfija atrodas viņu ģimenes īpašumā, brāļi ir pārliecināti, ka tās pazudušajā pusē redzams viņu tēvs. Vēl dzīvs būdams, tēvs dažkārt pieminējis Latviju, izsakot vēlmi atgriezties šeit un apmesties uz pastāvīgu dzīvi. Lai gan kopš viņa nāves pagājuši apmēram 20 gadi, brāļi sapratuši, ka ir pienācis pēdējais laiks noskaidrot, kas ir noslēpumainā meitene, par kuru viņu māte nav vēlējusies neko dzirdēt un kas, visticamāk, kalpojusi par pamatu tēva ilgām pēc Latvijas. Fotoalbums kā ceļvedis

Otrā pasaules kara laikā Bernda un Detlefa tēvs dienējis vienībā, kas atbildējusi par lauka fotogrāfiju uzņemšanu. Divus gadus ilgajā maršrutā viņš pabijis vairākās Latvijas, Krievijas un Igaunijas pilsētās, kurās redzētais atspoguļots nelielā fotoalbumā ar objektus identificējošiem parakstiem. Alūksnē viņš ieradies 1943.gada rudenī. Par to liecina šeit uzņemtās fotogrāfijas, kurās redzama Alūksnes Jaunā pils, Alūksnes Evaņģēliski luteriskā baznīca, Tempļakalns un Alūksnes ezera krasts. Ārpus šī albuma palikušas fotogrāfijas ar tēvu, ģērbušos civildrēbēs, tā laika pilsētā esošās ēkas un vairāki uzņēmumi ar noslēpumaino meiteni. Pēc tēva vienības likvidēšanas, viņa ievainošanas Kurzemes katla cīņās un bēgšanas uz Vāciju, tēvs Latvijā vairs ne reizi nav bijis.

Aptaujā laikabiedrus

Sekojot viņa atstātajām pēdām, nu pirmo reizi Alūksnē ieradušies abi brāļi. Noslēpumainās meitenes meklēšanu viņi sākuši, balstoties uz uzņemtajām fotogrāfijām.

"Šķiet, ka visa pilsēta iesaistīta, lai palīdzētu viņu atrast," atzīst Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas vācu valodas skolotāja Tekla Ozola, kas uzņēmusies veikt tulka pienākumus.

Četrdesmito gadu pirmajā pusē tapusī iesvētību bilde liek domāt, ka toreizējā meitene tagad varētu būt 85 - 90 gadus veca. Šī iemesla dēļ apciemoti vairāki vecāka gada gājuma cilvēki, kas ir tādā pašā vecumā un, iespējams, varētu atpazīt bildē redzamo meiteni. Šajos meklējumos aptverta ne tikai Alūksne, bet arī Apes novada teritorija. Pabūts arī abu novadu pansionātos, kurā varētu mitināties kāds no meitenes laikabiedriem.

Pēdējā cerība - laikraksts

Uzmanība pievērsta arī vietām, kurās fotografējies pats tēvs, jo tiek pieļauta doma, ka kāda no tām varētu būt tapusi meitenes dzīvesvietas tuvumā. Vēl brāļi pēc palīdzības vērsušies Alūksnes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kur meitene varētu būt iesvētīta. Tāpat apmeklēts Alūksnes muzejs, kurā iegūtas trīsdesmito un četrdesmito gadu mijas ģimnāzijas absolventu kopbildes. Tiesa, visi šie meklējumi beigušies nesekmīgi, jo meitenes identitāte joprojām palikusi noslēpumā tīta.

"Esam izdarījuši visu, ko varējām, tāpēc nu atliek tikai laikraksts. Jācer, ka kāds radinieks vai meitenes laikabiedrs spēs viņu sazīmēt, lai mēs beidzot varētu noskaidrot, kas viņa īsti ir," saka T.Ozola, lūdzot ikvienu, kuram varētu būt kādas ziņas par attēlā redzamo meiteni vērsties laikraksta "Alūksnes Ziņas" birojā.

Komentāri 1

Ēriks

Vēcais ,laikam,bus noracis kada lauku majas pagalma zeltu ko atņema latvju baleliņiem? Tapēc ari mēkle?... Kara laika viss varēja gadīties...

pirms 10 gadiem, 2010.06.30 15:28

Vietējās ziņas