Mobilizēs rīcību cīņai ar psihoaktīvo vielu izplatību Alūksnes novadā 12

Trešdien, 2. aprīlī, Alūksnes novada pašvaldībā notika sanāksme par psihoaktīvo, atkarību izraisošo vielu ietekmi uz jauniešiem un iespējām ar to cīnīties.

Šādu sanāksmi pašvaldība rīkoja ņemot vērā to, ka arī mūsu novadā arvien pieaug tā saukto „legālo” narkotiku lietojošo personu skaits, par ko liecina informācija no medicīnas iestādēm. Savukārt pirmdien, 7. aprīlī par šo jautājumu diskutēja arī deputāti Sociālās, izglītības un kultūras komitejas sēdē.

Sanāksmē 2. aprīlī piedalījās pašvaldības vadība – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis, priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins, pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova, deputāts Jānis Sadovņikovs, Gunta Kupča, Inga Meirāne un Vēsma Kalēja no Alūksnes novada Izglītības pārvaldes, Alūksnes novada sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa, Bāriņtiesas priekšsēdētāja Inga Ozoliņa, Alūksnes novada pašvaldības policijas priekšnieks Ardis Tomsons, Alūksnes novada vidusskolas direktore Ilze Līviņa, Alūksnes novada Jauniešu konsultatīvās padomes vadītāja Daniela Dobrovoļska, Ilzīte Duļbinska un Ingūna Dovgāne no Valsts Probācijas dienesta Alūksnes teritoriālās struktūrvienības, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Alūksnes iecirkņa Kārtības policijas nodaļas vecākā inspektore Inese Paringa un Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Raivo Koemecs, Alūksnes slimnīcas ārsts Pēteris Kučiks un citi.

Šīs tikšanās galvenais mērķis bija no dažādu iestāžu skatu punkta diskutēt un vienoties par iespējamām veicamām darbībām, kuru īstenošana varētu mazināt nepilngadīgo personu iesaistīšanos atkarību izraisošu vielu lietošanā.

Sanāksmes dalībnieki secināja, ka bērns un jaunietis tikai daļu dienas pavada skolā, bet pārējo laiku mājās vai kopā ar vienaudžiem. Līdz ar to ļoti būtiska ir ģimenes un arī visas sabiedrības aktivitāte, ieinteresētība un izpratne novērst šīs ļaunās sērgas izplatīšanos bērnu un jauniešu vidū.

Vairāki tikšanās dalībnieki uzsvēra, ka primāri ir jācīnās pret smēķēšanu bērnu un jauniešu vidū, un arī te liela nozīme ir sabiedrības aktivitātei, piemēram, aizrādot smēķējošam pusaudzim. Alūksnes slimnīcas ārsts P. Kučiks uzsvēra, ka smēķēšana rada atkarību, līdz ar to smēķētāji ir riska grupa, kas var kļūt atkarīgi arī no dažādu augu maisījumu smēķēšanas.

Bāriņtiesas priekšsēdētāja Inga Ozoliņa iepazīstināja ar Liepājas pieredzi, kur notiek regulāri, bieži policijas reidi, kontrolējot smēķēšanu nepilngadīgo vidū, kas, lai arī neatrisina problēmu kopumā, tomēr efektu atstāj.

Sanāksmes dalībnieki izteica priekšlikumu organizēt ne tikai pašvaldības policijas un valsts policijas reidus, bet iesaistīt tajos arī nevalstiskās organizācijas, izglītības iestāžu vecāku padomes. Policijas pārstāvji rosināja sabiedrību būt aktīvākiem līdzpilsoņiem un bērnu veselības un dzīvības labad informēt policiju par cilvēkiem un vietām, kur ir pieejamas šīs bīstamās vielas.

Tāpat tikšanās dalībnieki vienojās, ka, lai gan sabiedriskajā telpā jau ir daudz informācijas par atkarību izraisošo vielu ietekmi uz organismu, tomēr izglītības iestādēs ir nepieciešamas izglītojošas, izskaidrojošas nodarbības, lai bērni un jaunieši saprastu, ko nodara savai veselībai, tās lietojot.

Izglītības pārvaldes izglītības psiholoģe Vēsma Kalēja uzsvēra, ka pārvaldes atbalsta speciālisti regulāri ik nedēļu dodas izbraukumos uz kādu no novada skolām un viena no galvenajām tēmām, kam tiek veltīta uzmanība, tiekoties ar skolēniem, ir atkarība un to izraisošo vielu lietošana. Viņa ierosināja, ka skaidrojošu darbu par atkarību izraisošo vielu graujošo ietekmi uz cilvēka veselību skolās varētu veikt arī jauniešu līderi un pašpārvaldes, īpaši par to runājot ar jaunākajiem skolēniem, lai atturētu viņus no atkarību izraisošu vielu lietošanas uzsākšanas.

Sanāksmes dalībnieki vienojās par uzdevumiem, ko katra iestāde veiks. Piemēram, izglītības iestādes aicinātas organizēt efektīvas dežūras skolās, pārskatīt iekšējās kārtības noteikumus, apzināt iespējamās nepilngadīgo riska grupas, kā arī ziņot policijai un bērna vecākiem, ja ir informācija vai aizdomas par to, ka skolēns lieto, glabā, realizē vai mudina vienaudžus lietot atkarību izraisošas vielas.

Bāriņtiesa un Sociālais dienests uz pārrunām aicinās vecākus, kuru bērni izdarījuši administratīvos pārkāpumus apreibinošu vielu ietekmē, Sociālais dienests riska ģimenēm līdzdarbošanās pasākumos paredzēs arī attiecīgu izglītojošu pasākumu apmeklēšanu.

Pašvaldības policija veiks intensīvākus reidus pie skolām stundu starpbrīžos, īpašu uzmanību pievēršot smēķēšanai, kā arī pastiprināti kontrolēs nepilngadīgo smēķēšanu sabiedriskās vietās.

Tikšanās laikā aktualizējās jautājums arī par to, ka narkologa pieņemšana Alūksnē ir pieejama nelielu laiku nedēļā, tādēļ pašvaldība, ņemot vērā situāciju, lūgs Nacionālajam veselības centram izskatīt iespēju šī speciālista slodzi palielināt.


Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka pēc mēneša tiksies vēlreiz un analizēs paveikto.

Komentāri 12

..

Nu gan...pašvaldības puišiem jāsāk kaut kas darīt?
Šitādu netaisnību.....
Bija tik forši..

pirms 7 gadiem, 2014.04.09 20:02

hihi

galvenais daža laba iestāde veiks pārrunas, kaut ko kontrolēs. kur draugi bijāt līdz šim. nesēdiet kabinetos, bet izejiet uz ielas..

pirms 7 gadiem, 2014.04.09 20:32

zero

Varētu padomāt,ka Alūksnē šausmīgi grūti būtu noskaidrot,kurš,ko tirgo!
Tā Alūksnes slavenās točkas "neviens" nezin,tā arī"neviens" nezin, kurš to draņķi tirgo!
Sanāca dažas tantes un daži onkuļi un nolēma, ka turpmāk viss pie mums tiks kotrolēts!!!
Nu malači, sanāciet pēcmēneša,un lemjat tālāk!!

pirms 7 gadiem, 2014.04.09 20:45

nu

zināt vien nepietiek, vēl ir likumīgi jāpierāda :(

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 09:23

Lāabs

Pašvaldības policisti mācību gadam beidzoties, beidzot uzzinās cikos skolās vsp ir starpbrīži un kko arī darīs, tik lai nedomā,ka ar trafarētu busu piebrauks un formās nākot jaunieši viņus sagaidīs un vēl uzcienās ar cīgu, mazliet konspirācijas derētu zēni!, piem reidā iesaistīt kādu pārīti kārtības policijas pārstāvju civilajā lai viņi padarbojas, pašvaldības jau visi pazīst, kā raibus suņus, neviens tur nestāvēs kā jērs un negaidīs, ka šo pie rokas ķer...

pirms 7 gadiem, 2014.04.09 23:22

Es

Autoostas rajonā pie sabiedriskās tualetes pusaudži un mazi puišeļi pīpē regulāri katru rītu!!! Vai pašvaldības policija to nezin, vai izliekas nezinām?

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 08:50

Anna

Pašvaldības policijā, tāpat kā Alūksnes "Baltajā namā", daudzi paši pīpē, neievēro pat noteiktos 10 metrus no iestādes durvīm, tādēļ arī neredz vai izliekas neredzam!

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 09:44

?

nu garām braucot, ar pašvaldības busiņu, cik jau nu gadās braukt garām.., galvu taču var pagriezt uz otru pusi..Un kā tad lai zin ko puišeļi dara..
Un, galvenais, visas tās jauniešu trakulības, nejēdzības jau sākas ap vakarā. Un kurš tad tolaik vairs strādā?????

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 13:36

feldkurāts

Ar interesi izlasīju visu garo amatpersonu uzkaitījumu,kuras cīnīsies ar narkotikām.Ja visi šitie liksies virsū tiem dažiem,kas kaut ko mēģina-tiem nudien cauri!

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 14:06

zero

Vai ne? Vāks viņiem visiem!!!

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 19:48

?

Vai jau kāds noķerts???

pirms 7 gadiem, 2014.04.12 10:47

Vietējās ziņas