Ne visi pazīst balto spieķi 4

Atzīmējot Baltā spieķa dienu, vakar Alūksnē rīkoja akciju. Tās laikā pārbaudīja, vai autovadītāji zina, ka redzes invalīdiem ar balto spieķi atļauts šķērsot brauktuvi ne tikai uz gājēju pārejas.

Baltā spieķa dienu oktobra vidū atzīmē visā pasaulē, bet mūsu pusē šāda akcija notiek ceturto gadu. Ne visi autovadītāji zina satiksmes noteikumu punktu, kurā teikts, ka cilvēks, kurš pacēlis balto spieķi ielas malā, norādīdams virzienu, kurā grib iet, palaižams garām arī tad, ja viņš apstājies vietā, kur nav gājēju pārejas.

Divi vadītāji ignorēja

Latvijas Neredzīgo biedrības Alūksnes rajona nodaļas vadītājs Edvīns Poišs, paceļot balto spieķi, brīdināja tuvojošos autovadītājus un šķērsoja ielu Raiņa bulvārī. Notiekošo vēroja Alūksnes rajona Ceļu policijas darbinieki, fiksējot visu ar videosistēmas palīdzību. Autovadītājus, kuri neapstājās un apbrauca neredzīgo gājēju, policija apturēja un mutiski brīdināja. Ceļu satiksmes drošības direkcijas Alūksnes nodaļas vadītājs Gints Rozenbergs viņiem dāvināja informatīvu materiālu par sodiem un pārkāpumiem ceļu satiksmē.

Akcijas norise šogad Alūksnē nebija tik pārsteidzoša kā iepriekšējos gados. Šoreiz tikai divi autovadītāji ignorēja balto spieķi un apbraucot gājēju turpināja ceļu. Savukārt pēc apturēšanas bija pārsteigti par aizrādījumu un savu vainu neatzina. Abi apturētie autovadītāji bija vecumā virs četrdesmit gadiem un ar pietiekami lielu autovadītāja stāžu. Viņiem policija izteica mutisku brīdinājumu.

“Šie autovadītāji izdarīja reālu ceļu satiksmes pārkāpumu. Viņi pauda lielu izbrīnu, kur tāds neredzīgs gājējs pēkšņi uzradies, un uzstāja, ka baltais spieķis bijis neredzams,” saka G.Rozenbergs.

Balto spieķi izmanto reti

Pats E.Poišs vērtē, ka šoreiz autovadītāji bija saprotošāki un zinošāki, jo tikai divi neļāva šķērsot brauktuvi. „Pirmais no viņiem nobrauca gar pašu baltā spieķa galu! Tomēr kopumā autovadītāju attieksme ir uzlabojusies. Kad akcija Alūksnē notika pirmo reizi, ļoti daudzi autovadītāji neapstājās, daži pat pārmeta, ka ākstos,” stāsta E.Poišs.

Viņš atzīst, ka redzes invalīdi ar balto spieķi ļoti reti iziet ielās. “Biedrības Alūksnes nodaļā ir 28 biedri, bet neviens nestaigā ar balto spieķi. Zinu, ka daudzi to dara Rīgā, Juglā un Cēsīs, jo tur jūtas droši,” saka E.Poišs.

Viņš piebilst, ka biedrībā tiek gaidīti arī jauni biedri. Tikšanās notiek katra mēneša pirmajā trešdienā no pulksten 9.00 līdz 12.00 Jāņkalna ielā 9, Alūksnē.

Mērķis bija brīdināt

Alūksnes rajona Kārtības policijas biroja trešās nodaļas inspektors Guntis Drīlis atzīst, ka šogad akcijas laikā autovadītāji bija uzmanīgāki.

„Reāli Alūksnes ielās cilvēki ar balto spieķi nestaigā. Autovadītāji, kuri pārsvarā brauc tikai pa Alūksnes ielām, nereaģē uz šādu gājēju. Tie, kas regulāri brauc uz Rīgu, uzmanās vairāk. Ar šādu akciju palīdzību var rosināt cilvēkus biežāk iziet ielās ar balto spieķi. Tad arī autovadītāji pieradīs pie šādiem gājējiem. Bet jārēķinās arī ar autovadītāja reakcijas laiku – nevajag pēkšņi šķērsot ielu,” saka G.Drīlis.

G.Drīlis uzsver, ka vakardienas akcijas mērķis nebija sodīt autovadītājus, bet brīdināt. Sods par šādu pārkāpumu ir bargs – 10 līdz 50 lati un divi soda punkti.

Autovadītājiem jāuzmanās

G.Rozenbergs piedalījies akcijā arī iepriekš un atzina, ka toreiz tā bija ekstrēma, un vērojot no malas raisīja pat bailes. “Cilvēkiem, kuri var redzēt, ir neiespējami izprast, ko šādā brīdī izjūt vājredzīgs vai neredzīgs cilvēks. Pats bieži braucu cauri Juglai, kur ir izvietota brīdinoša zīme par neredzīgiem gājējiem. Šāda zīme dara uzmanīgāku, bet visur zīmes nevar izvietot, tādēļ autovadītājiem vienmēr jāuzmanās,” saka G.Rozenbergs.

Viņš vērtē, ka akcija savā ziņā ir provokatīva. „Tādēļ vājredzīgajiem cilvēkiem arī ikdienā vajadzētu vairāk izmantot balto spieķi, brīdināt apkārtējos, būt pārliecinātiem par sevi. Bet viņiem jāņem vērā, ka ceļa apstākļi uz ietves un brauktuves var būt dažādi,” piebilst G.Rozenbergs.

Komentāri 4

Ina

Fabs 15.10.2008. 15:46:38 un A.T. 15.10.2008. 12:16:18

Vai tad vienmēr jāmāca? Tas neliekas acīmredzami, ka redzot cilvēku ar balto spieķi viņš būtu jāpalaiž? Tev varbūt vajadzētu padzīvot iesprostotam četrās sienās, tad varbūt saprastu, ka šādiem cilvēkiem arī ir tādas pašas vajadzības kā citiem cilvēkiem un viņi nav vainīgi pie redzes problēmām!

Bet tā jau ir braucēji ir egoisti un neredz to, kas notiek apkārt, lai savlaicīgi un atbilstoši reaģētu situācijai!

pirms 11 gadiem, 2010.06.23 12:17

peteris

es ari braucu un apstajos!!! bet aiz likuma skatos Rozembergs un celu policists! baigi interesanti!!!

pirms 13 gadiem, 2008.10.15 19:28

Fabs

Es kursos gaju sen, bet neatceros ka butu macits

pirms 13 gadiem, 2008.10.15 15:46

A.T.

Es ari par sadu dienu neko nezinu. Braucot noteikti abstulbtu, ja man kads cela mala raditu balto spieki. Domaju, ka par maz informacijas. Un neatceros, ka autokursos kaut ko tadu macitu

pirms 13 gadiem, 2008.10.15 12:16

Vietējās ziņas