Nevar saņemt visi trūcīgie

Lai gan AS “Latvenergo” un Latvijas Pašvaldību savienības dāvinātās elektrības norēķinu kartes var saņemt ikviens trūcīgais iedzīvotājs, fakti un skaitļi liecina ko citu. Daudziem trūcīgajiem iespēju saņemt kartes liedz tas, ka viņiem nav iespējas slēgt klienta līgumu ar “Latvenergo”.

Alūksnes novadā nav vēl izdalīta puse karšu“Alūksnē saņēma 641 elektrības norēķinu karti. No tām 100 tika izdalītas decembrī un 175 – janvārī. Tās saņēmuši 140 garantētā minimālā ienākuma pabalsta saņēmēji un 135 trūcīgās ģimenes ar bērniem. Atlikušās 366 elektrības norēķinu kartes turpina dalīt vispirms šīm divām novada iedzīvotāju grupām, taču tagad tās var izsniegt arī citām trūcīgām mājsaimniecībām,” stāsta Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa.  Viņa uzsver, ka tiks analizēta situācija un lemts, vai būs nepieciešamas vēl papildu elektrības norēķinu kartes, lai tās saņemtu visi trūcīgie iedzīvotāji. Tie, kam bija dota iespēja saņemt kartes, varēja pēc tām nākt jau divus mēnešus. “Diemžēl daudziem trūcīgajiem nav līguma ar “Latvenergo”, tāpēc viņiem nav juridisku tiesību saņemt šo atbalstu,” norāda R.Kalniņa. Viņa skaidro, ka ir dažādas situācijas, kāpēc šī iespēja iet secen. Piemēram, cilvēks dzīvo vietā, kurā nav deklarējis savu dzīvesvietu. Ja īpašnieks ir atļāvis deklarēt  dzīvesvietu īrētajās telpās, tikai tad ir iespējams noslēgt līgumu ar “Latvenergo” un saņemt elektrības norēķinu karti. 
Paplašina saņēmēju loku, prasības nemainaApes novada Sociālā dienesta vadītāja Maija Kārkliņa secina, ka tikai tagad elektrības norēķinu kartes var saņemt visi trūcīgie. Taču noteiktās prasības, ka iedzīvotājiem ir jābūt ne tikai trūcīgās personas statusam, bet arī līgumam ar “Latvenergo” liedz tās saņemt vairumam cilvēku, kuriem tās būtu atspaids. “Tādu cilvēku ir daudz. Piemēram, Apē ir apmēram 40 trūcīgās ģimenes. Taču janvārī varēju izdalīt tikai 10 norēķinu kartes. Vēl pieciem cilvēkiem palīdzēju pārslēgt līgumus ar “Latvenergo”. Diemžēl pārējiem nav dokumentu, kuri apliecinātu viņu tiesības pārslēgt līgumus,” skaidro M.Kārkliņa. Šie cilvēki dzīvo mājās, kuru īpašnieki nevēlas, lai īrnieki slēgtu šādus līgumus. Lai gan tagad ir paplašināts karšu saņēmēju loks, M.Kārkliņa norāda, ka nosacījumi paliek iepriekšējie. Tas nozīmē, ka elektrības norēķinu kartes varēs saņemt vēl daļa trūcīgo, taču nebūt ne visi. Var pārslēgt līgumus ar  “Latvenergo”AS “Latvenergo” Ārējās komunikācijas daļas projektu vadītāja Sandra Vējiņa uzsver, ka trūcīgajiem tiek dota iespēja noslēgt līgumus, ja dzīvesvietas īpašnieks dod savu piekrišanu un iespēju saņemt dāvinājumu. “Līgums ir būtisks nosacījums, pēc kura var atlasīt karšu saņēmējus. Tāda ir akcijas rīkotāju prasība, kas droši vien nemainīsies. Ir informācija, ka šobrīd daudzi pārslēdz līgumus,” norāda S.Vējiņa.  Paredzēts, ka palīdzību elektroenerģijas 500 kWh norēķinu karšu veidā saņems 100 000 mājsaimniecību. Sociālais darbinieks, izsniedzot karti, reģistrē informāciju par kartes saņēmēju un viņam dāvāto karti, kā arī nodod informāciju AS “Latvenergo”, kas attiecinās 500 kWh maksājumu uz katru konkrēto klientu. Sociālā atbalsta kampaņā karšu izsniegšana turpināsies līdz 31.martam.

Vietējās ziņas