No nodokļa atbrīvosies, ja neatbrīvos

No automašīnu nodokļa vajadzētu atbrīvot visu lauksaimniecības nozaru uzņēmumus, ne tikai zemnieku un zvejnieku saimniecības, uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP). Savukārt lauksaimnieki atzīst, ka viņi pratīs no šī nodokļa atbrīvoties, ja tas netiks darīts likumīgi.

“Esmu runājis ar pazīstamiem uzņēmējiem, kuriem ir līdzīga situācija. Viņi secina, ka ir iespējams visu nokārtot tā, lai šis nodoklis nebūtu jāmaksā. Tas nozīmē, ka arī es kā veterinārārsts to varu izdarīt. Tāpēc patiesībā nav būtiski, vai tiekam atbrīvoti no šī nodokļa. Protams, ar atbrīvojumu varētu aiztaupīt cilvēkiem pūles. Turklāt rezultāts būs tāds pats,” uzskata Virešu pagasta veterinārārsts Jānis Grants.

Viņš skaidro, ka ir grūti noteikt un nodalīt, kam automašīnu izmanto vairāk – darbam vai personisku jautājumu kārtošanai. Parasti braucieni tiek apvienoti, lai lietderīgi izmantotu laiku un transportu. Turklāt veterinārārsta darbs ir nenormēts, ja vajag, jābrauc arī naktī. “Šī nodokļa iekasēšana nevarētu būt efektīva, tāpēc labuma no tā valstij nebūs,” ir pārliecināts veterinārārsts.
LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne norāda, ka jau kopš pagājušā gada decembra vērojama tendence uzņēmumos reģistrētas automašīnas pārreģistrēt uz fiziskām personām. Tas nekādā gadījumā nepilda valsts budžetu tādā mērā, kā tas bija plānots. “Arī lauksaimniecības produkciju ražojošajām saimniecībām nav liekas naudas, ko maksāt valsts glābšanai. Jānomaksā ir visi jau līdz šim uzliktie nodokļi,” saka K.Garkalne.

Lauksaimniecības sektorā neko nevar vērtēt pēc uzņēmuma reģistrācijas formas, jo neatkarīgi no tās, ražošanas process visām saimniecībām ir vienāds. Tā nav strikti terminēta nozare, kurā ir izdalīts konkrēts darba laiks no līdz, tāpēc ir svarīgi panākt, lai Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliek labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgām vajadzībām” neattiecas uz lauksaimniecības produkciju ražojošiem uzņēmumiem, kā arī uz ciltsdarba speciālistiem, veterinārārstiem un pārraugiem.

Vietējās ziņas