Nodoklis sadārdzina 5

Gaujienas vidusskolas ēdnīcā pusdienu galdā kārdinoši smaržo skābeņu zupa. Saldajā ēdienā ir auzu pārslu biezputra ar rozīnēm un ķīseli, kas gatavots no skolas dārzā lasītām un saldētām upenēm. Šķiet, nav jābrīnās, ka pusdienas ēd apmēram 90 procenti audzēkņu. Tiesa, tās maksā 80 santīmus, kas šobrīd nav maz.

“Saimnieces ir zinošas un prasmīgas, tāpēc piedāvā garšīgas, daudzveidīgas pusdienas. Kad pusdienās ir otrais ēdiens, tad to papildina svaigu dārzeņu salāti dažādos maisījumos. Tos tāpat kā zupu un otro ēdienu var ēst, cik vēlas. Visi pusdienas neēd varbūt tāpēc, ka ir arī bufete, kur var nopirkt bulciņas un tēju. Turklāt par brīvu var dzert upeņu un dzērveņu sulu, kas ir pašu nopelnīta talkā, pērnajā rudenī, kad Kalnapurvā tika lasītas dzērvenes. Dabīgās sulas ir labs vitamīnu avots, kas stiprina imunitāti,” stāsta vidusskolas direktore Ieva Zariņa.
Zemnieku saimniecībai jāmaksā PVNVecākiem ir iespēja par pusdienām norēķināties, skolas ēdnīcai atvedot dārzeņus un augļus. Tas nozīmē, ka mēnesi vai pat visu mācību gadu šo vecāku bērni var ēst par brīvu. Zemnieku saimniecības “Mietaine” īpašniece Lilita Bernarte, kura uzņēmusies rūpes par skolēnu ēdināšanu, atzīst, ka arī savā saimniecībā audzētos dārzeņus viņa izmanto ēdienu gatavošanā. “Es pazīstu katru bērnu, zinu, kas katram garšo un varu variēt. Piemēram, tiem, kuri neēd griķus, var piedāvāt kartupeļus vai arī kaut ko citu,” klāsta L.Bernarte. Viņa uzsver, ka pusdienu izmaksu lielāko daļu veido samaksa par darbu. Cik stundas pavāre nostrādā, par tik ir jāmaksā. Savukārt produktus var variēt, tātad arī ietekmēt pusdienu izmaksu. Taču zemnieku saimniecība ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, tāpēc pie pusdienu faktiskajām izmaksām – 63 santīmiem -  17 santīmus pieliek PVN nodoklis. “Diemžēl iznāk, ka cietēji ir skolēni. Ja ēdināšanu nodrošinātu skola, tad tai nodoklis nebūtu jāmaksā. Par pirmklasnieku ēdināšanu – 80 santīmus – maksā valsts, bet man no tiem 17 santīmi ir jāatmaksā valstij,” skaidro L.Bernarte. Viņa atzīst, ka veidojas negodīga konkurence. Arī Alūksnes skolās, kur pusdienas gatavo SIA “Unti”, ir jāmaksā PVN. 
Izglītības iestāde nav PVN maksātājaApes vidusskolas skolēniem ēdināšanu nodrošina pašvaldība, tāpēc viņiem pusdienas ir lētākas – apmēram 60 santīmi dienā. Tas nozīmē, ka pašvaldība algo pavāres un nodrošina produktu iepirkšanu. “Pusdienas ēd lielākā daļa audzēkņu. Savukārt neēšanai  ir dažādi iemesli. Pirmkārt, protams, tie ir ģimenes materiālie apstākļi. Tagad pašvaldība ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ vairs nevar piešķirt brīvpusdienas ne trūcīgo ģimeņu bērniem, ne arī tiem skolēniem, kuri labi mācās. Tiesa, ir arī jaunietes, kuras pusdienas neēd, lai saglabātu slaidu augumu,” skaidro skolas direktors Jānis Ločs. Viņš atzīst, ka ar ēdienu sortimentu un cenu var būt apmierināti. Turklāt tās pašas pavāres gatavo arī bērnudārza audzēkņiem. “Pirms kāda laika mūsu skolā ēdināšanu nodrošināja privātpersona. Toreiz ekonomiskā situācija nebija tik saspringta, tāpēc varēja maksāt arī vairāk par pusdienām, taču neapmierināja ēdienu sortiments. Tagad pusdienu cenai ir liela nozīme,” atzīst J.Ločs.

Komentāri 5

domājat, ka bērnu vecāki var atļauties pusdienas???? jāiztiek ar sausu maizi...

pirms 10 gadiem, 2010.02.09 16:36

Studensts

Parēķiniet, par cik naudiņām jūs mājās variet bērnu pabarot... Manuprāt 0,8 ls nav tā trakākā summa par tik sabalancētām un pilnīgām pusidenām!

pirms 10 gadiem, 2010.02.09 15:57

Aka

Alūksnes novads pilsētas bērniem nenodrošina ēšanas samaksu nekādu, pusdienas izmaksā vienā reizē 1 Ls. Mēnesī vienam bērnam pusdienas izmaksā 20 Ls, bet ja skolā jālaiž vairāki bērni ..... Pusdienas arī par to latu ir diezgan pašvakas, tās sadārdzina tas, ka tiek gatavotas no pusfabrikātiem, kas sadārdzina izmaksas .....

pirms 10 gadiem, 2010.02.09 11:31

;

Dēļ dārgajām pusdienām cieš kā skolēni, tā arī skolēnu vecāki.

pirms 10 gadiem, 2010.02.09 09:10

Vietējās ziņas