Nosoda mazgadīgo uzvedību 12

Atbildīgi ir, pirmkārt, vecāki un citi pieaugušie
Kad pieklususi dienas darbu steiga, Alūksnes ielās iziet pusaudži. Par viņu, it sevišķi meiteņu, nepiedienīgu uzvedību jau pirms laba laika tika sākta diskusija portālā "aluksniesiem.lv". "Varbūt tā palīdzēs mums visiem sākt domāt un kopīgi meklēt risinājumu," cer Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma.

No malas skatīties un spriest ir viegli
"Atceros kādu sarunu, kurā Valsts policijas iecirkņa inspektore, 13 un 15 gadus vecu jauniešu māte, atzina, ka bērni nesēdēs mājās. Ja viņi staigā pa ielām, tas nozīmē, ka tiem nav citu vietu, kur palikt. Un par to atbildīgi esam mēs - pieaugušie. Tāpat mēs, arī vērotāji un nosodītāji, esam atbildīgi par to, ka jaunieši izturas izaicinoši, lieto alkoholu un smēķē," spriež D.Jukāma.

Viņa atgādina policijas reidu Alūksnes tirdzniecības vietās, kura laikā tikai divos no septiņiem veikaliem 14 gadus vecai meitenei nepārdeva cigaretes un alkoholu.

"Cik reizes jūs, pieaugušie, esat aizrādījuši pārdevējai, lai pārliecinās par jaunieša vecumu? Kā reaģējat, kad to redzat? Neviens no malas nenāks un nerūpēsies par to, kas notiek ar mazgadīgajām pilsētas ielās," norāda D.Jukāma.

Sodu var piemērot nepilngadīgajiem
Tagad ir noteikti administratīvie sodi, kas palīdz policijai daudz efektīvāk strādāt ar pārkāpējiem, kas neievēro aizliegumus nepilngadīgajiem. Kopš 23.jūnija ir stājušies spēkā grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas nosaka, ka par smēķēšanu, ja to izdara nepilngadīgais - izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 10 latiem. Savukārt par alkoholisko dzērienu lietošanu vai atrašanos to ietekmē nepilngadīgajam izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 25 latiem.

"Līdz šim varēja sodīt tikai tad, ja jaunietis līdz 18 gadu vecumam smēķēja vietās, kur tas nebija atļauts, piemēram, izglītības iestādes teritorijā. Tagad protokolu var sastādīt par smēķēšanu gan parkā, gan uz ielas, gan pludmalē," skaidro D.Jukāma.

Reidos vajag iesaistīt jauniešus
Alūksnes novada domes administratīvās komisijas priekšsēdētājs Gints Teterovskis atzīst, ka diezgan bieži ir nācies lemt par nepilngadīgo uzvedību un pārkāpumiem. Vienai māmiņai uzlikts naudas sods 150 lati, jo pusaudzis izdarījis pārkāpumu atkārtoti gada laikā.

"Ne valsts, ne pašvaldības policijas darbinieki nepaiet garām, ja vēlajās vakara stundās redz nepilngadīgos sabiedriskā vietā bez vecākiem. Nevar teikt, ka vecāku sodīšanai par bērnu pārkāpumiem nav efekta. Ir gadījies redzēt, ka pēc soda māte ierodas kopā ar meitu uz jauniešu pasākumu. Tiesa, ne vienmēr izdodas sasniegt labu rezultātu," atzīst G.Teterovskis.

Viņš uzskata, ka normatīvajos aktos vajadzētu paredzēt ne tikai naudas sodu, no kura dažkārt izvairās, bet arī soda piedziņas mehānismu.

"Tomēr problēma paliek - nepilngadīgie ir uz ielām, un ne visus var pieķert," atzīst G.Teterovskis. Viņš pieļauj, ka policijas reidos varētu iesaistīt pašus jauniešus. Ēnu dienā diviem jauniešiem bija liela interese par šo darbu, taču pagaidām par to nav domāts.

Komentāri 12

kas grib

tas darbu atradīs. Šos radījumus neviens darbā neņems.

pirms 10 gadiem, 2010.07.08 17:01

sievietes

tagad nevis izšuj, bet ar dzērajiem vīriem kopā futbolu spēlē, kādi tur bērni...

pirms 10 gadiem, 2010.07.08 16:59

mums nekas nav jārisina

viņiem ir vecāki. 100 LVL soda naudas palīdzēs. No labām skolām ārā, uz maksas... Visus no ielas paceltos alkašus apbalvot ar 10 dienu piespiedu darbu un 100LVL soda naudu.
Kāpec tas būt jādara par valsts budžeta naudu????????????????

pirms 10 gadiem, 2010.07.08 16:58

ilze

Gitai!
tieši tā, ja jaunietis pats būs kaut vai sakopis vidi sev apkār, visticamāk, ka vispirms padomās vai mest saldējuma ( vai ko citu ) papīru zemē , vai izsviet tuvākajā konteinerī!

pirms 10 gadiem, 2010.07.07 20:23

re, nu

Skats iz lauku dzīves - māte melnu muti rāpus ravē milzīgu kartupeļu lauku, meita ar draudzenītēm pie ezera sauļojās, uzsmēķē un ''rej'' cilvēkus. papucis viens cērt un kārto malku ziemai , dēliņš pie centra veikala strebja aliņu un pēcāk demolē visu, kas tik nāk priekšā...tātad, mīļie vecāki, ko sējāt , to tagad pļaujiet!

pirms 10 gadiem, 2010.07.02 09:55

es

jauniešus un bērnus pa vasaru vajadzēja nodarbināt tajos simtniekos, lai mācās strādāt un pie reizes arī saprast, vai vēlas visu mūžu tā pavadīt. vai tomēr dzīvot lietderīgi. izklaidēties arī jāprot.

pirms 10 gadiem, 2010.07.02 09:30

arī es.

CIENIJĀMIE, KAS ŠEIT MŪS - NEPILNGAĪGOS - NOSODA, PAT PAR MIERĪGĀ PASTAIGĀM VAKAROS, JŪS ESAT VIENKĀRŠI SMIEKLĪGI. JŪS PADARĪSIET VISU SLIKTĀKU AR ŠITO. PAŅEMŠU ALIŅU UN IEŠU ĀRĀ JUMS PAR PRIEKU. JA JAU MĒS JUMS TIK SLIKTI, NEAIZMIRSTIET, KAS MŪS IR UZAUDZINĀJIS :)

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 22:46

es

Kāda vēl bezdarbība? Ja gribēs tad atradīs ko darīt. Kam tad jauniešiem domāts jaunais futbola laukums, basketbola laukums, pludmales volejbola laukums? Ja gribēs, tad vienmēr atradīs ko darīt. Šeit jau, manuprāt, ir nedaudz jārunā par audzināšanu. Vecākiem ir jāinteresējas, ko viņu bērni pa vakariem dara. Es pats esmu jaunietis un kad draugiem prasu, ko viņu vecāki saka par pīpēšanu vai dzeršanu. Atbilde skan"Viņiem vienalga". Skaidrs...

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 16:08

Es arī domāju, ka tas ir no bezdarbības, bet gribas sevi apliecināt. Kā māk, tā izklaidējas...Zems ir arī pieaugušo uzvedības līmenis, tāpēc vietā sakāmvārds par ābolu, kas tālu no ābeles nekrīt... :(

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 15:17

tina

nu bet ko viniem darit,vajag stradat,ja,bet kur, vini no bezdarbibas nezin kur likties,ko iesakt ta ir PROBLEMA, slaukt govis un ganit kazas,bet kam vajadzigi mazgadigi,bet varbut vienigi par vedera tiesu un tikai,nav intereses

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 15:11

ilze

vajag sodīt nevis vecākus, bet gan pašam šim jaunietim lik veikt kādu sabiedrībai derīgu darbu! tada ir man nostāja!

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 14:46

Vietējās ziņas