Notiek pirmā kontrolzveja


Armands Roze: “Šie dati ir nepieciešami, lai uz makšķernieku emocijām atbildētu ar faktiem.”
Vakar beidzās pirmā kontrolzveja Alūksnes ezerā saskaņā ar Alūksnes pašvaldības aģentūras “Alja” projektu, kura mērķis ir veikt pētījumu par Alūksnes ezera ekosistēmu un tās funkcionēšanu. Alūksnes ezerā šī bija pirmā kontrolzvejas reize, bet nākamās plānotas jau rudenī un nākamā gada pavasarī.

Izvietoti 30 metrus gari tīkliVides risinājumu institūta vadošais pētnieks Matīss Žagars skaidro, ka kontrolzveja nozīmē pētniecisko zveju un tās laikā Alūksnes ezerā desmit vietās tika izvietoti 30 metrus gari tīkli. “Šādi tīkli tika likti četras naktis pēc kārtas. Vienā tīklā ir dažādi acs lielumi un no visa tīkla lielāko zivju nozvejai ir atvēlēta vien sestā daļa no viena tīkla, tāpēc makšķerniekiem nevajadzētu uztraukties, ka mēs nozvejosim lielu daudzumu lielo zivju. Tāds nav šo kontrolzveju mērķis. Šīs kontrolzvejas ataino to, kādas zivju sugas ir ezerā un paša ezera stāvokli. Nozvejotas tiek dažāda lieluma zivis,” stāsta M.Žagars. Pašvaldības aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis informē, ka kopumā ezerā izkaisīti tikuši izlikti 300 metri tīklu. 

Ezera ūdens ir kvalitatīvsŠajā nozvejā atklājās tipiska Latvijas ezeru aina, taču noteikt, kuru zivju sugu ir vairāk un kuru mazāk, varēs vien pēc nākamo kontrolzveju datu apkopošanas. “Tas, ka šoreiz kaut ko nenoķer, neko nenozīmē. Ar katru nākamo kontrolzveju situācija kļūs skaidrāka, un tikai tad varēs pateikt precīzāk, kuru zivju pietrūkst un kuru varbūt ir par daudz. Aģentūrai “Alja” šie dati ir nepieciešami, lai uz makšķernieku emocijām atbildētu ar faktiem,” skaidro ihtiologs Armands Roze un norāda, ka šī ir bijusi pirmā tāda veida zveja Alūksnes ezerā, kura atbilst Eiropas standartiem.Kontrolzvejā nozvejotajām zivīm tika  vecuma noteikšana, mērīšana, svēršana, kā arī aplūkots zivju kunģa saturs, lai noteiktu zivju barošanās paradumus. Pozitīvi vērtējams tas, ka kontrolzvejas laikā izdevies notvert arī repsi. “Tas parāda, ka Alūksnes ezerā ir lašveidīgās zivis, kas norāda uz to, ka ezera ūdens ir kvalitatīvs,” skaidro M.Lietuvietis. Arī M.Žagars saka, ka kontrolzveja atklājusi to, ka Alūksnes ezers ir tīrāks par daudziem citiem Latvijas ezeriem.

Vietējās ziņas