Pabalstu nemaksās par dīkdienību 8

Latvijas Pašvaldību savienība ierosinājusi grozījumus likumā par sociālajiem pabalstiem, nosakot – garantētā minimālā ienākuma (GMI) un dzīvokļa pabalsta saņēmējiem turpmāk obligāti būs jāpiedalās līdzdarbības pasākumos. Tas nozīmē, ka par nekā nedarīšanu šos pabalstus vairs nemaksās.

“Man līdzdarbība šķiet pati par sevi saprotama. Ja, piemēram, pašvaldība aicina piedalīties sakopšanas talkā vai veikt citu darbu par to naudu, ko saņem pabalstā, tad tas ir tikai loģiski. Saņemot sabiedrības atbalstu, ir arī jāstrādā tās labā. Turklāt dažam GMI pabalsts ir lielāks nekā alga sociālajam aprūpētajam, kurš katru dienu strādā. Tāpēc nebūtu vieta diskusijām par to, vai vajadzētu likt strādāt pabalstu saņēmējiem,” uzskata Apes novada Sociālā dienesta vadītāja Maija Kārkliņa.

Šobrīd daudzi pabalstu saņēmēji sarūgtina, norādot, ka viņiem nekas nav jādara, jo pabalsts pienākas. M.Kārkliņa atklāj, ka gadās pat tā, ka pabalsta naudu nospēlē azartspēlēs vai nolako nagus un uzsver, ka nekad nebūs “simtlatnieks”. Viņai šķiet dīvaini, ka GMI pabalsts būtu jāmaksā tāpēc, lai līdzdarbības pasākumā liktu trūcīgajam sakārtot savu māju vai aizvest bērnus uz skolu. “Ja  ierosinātās izmaiņas tiktu pieņemtas likumā, tad mums būtu vieglāk atteikt pabalstu, ja cilvēks nav gatavs līdzdarboties. Tagad mums draud ar sūdzību ministrijā vai masu saziņas līdzekļos, ja sakām – padomāsim, vai maksāt pabalstu. Lai atteiktu pabalstu, mēnesi iepriekš mutiski un pēc tam rakstiski ir jābrīdina, bet tikmēr jau 3 mēnešus GMI pabalsts ir izmaksāts,” norāda M.Kārkliņa.

Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa skaidro, ka pabalstu saņēmējiem prasība līdzdarboties ir bijusi arī līdz šim. Taču viņus nebija atļauts nodarbināt fiziskā darbā, jo tad būtu jāslēdz darba līgums. “Pagaidām tikai diskutē, bet vēl nekādu izmaiņu normatīvajos aktos nav. Pamatu pamats būtu radīt darbavietas. Ja būs darbs, tad cilvēki strādās un viņiem nebūs vajadzīgi pabalsti,” uzskata R.Kalniņa. Ja tomēr tiks nolemts, ka pabalsti ir jāatstrādā ar noteiktu darbadienu skaitu, tad to arī darīs.

Komentāri 8

Es ir šokā

Bet, vai tad šie pabalsti tāpēc arī netika radīti, lai balstītu dīkdienību? Nu te gudri bulderē...

pirms 10 gadiem, 2010.10.24 13:07

Mums valstī ir darba inspekcija un valsts ieņēmumu dienests, kuru uzdevumos ir novērst nelegālās darba iespējas un arī sodīt.Ir bezmaksas telefons. Lūdzu ziņo, ja zini par šādiem faktiem, nevis sēdi un žēlojies. Ja gadījumā Tu strādā, tad arī no taviem nomaksātajiem nodokļiem tiek maksāti pabalsti. Vai tad pagastos un mazajā pilsētiņā nezin, kur un cik legāli pieņem darbā un kā darba devēji maksā?... Naivums. Ja nestrādā legāli, lielākā daļa uz pensiju var necerēt. Un būs jāturpina viņiem maksāt pabalsti no nodokļu naudas, ko iemaksā "godīgie". Bet kurš vainīgs, ja ne arī pats aploksņu saņēmējs?

pirms 10 gadiem, 2010.10.23 08:44

alise

Nesaprotu, ko te muld par augstajiem GMI, cik zinu, tad pilngadīgajam ir 40Ls, bet nepilngadīgajam - 45Ls. Par GMI īpaši neuztrauktos, vairāk uztrauc tas, ka daži iemanās strādāt (nelegāli) un vienlaicīgi saņem bezdarbnieka statusu un pabalstus. Ja šeit strādātu darbinieki kā vajag (trobelētu darba vietas un liktu sodus par nelegālu nodarbinātību),tad nesaņemtu statusu un līdz ar to GMI arī nē. Pie mums jau raksturīgi nevis cīnīties ar cēloni, bet ar sekām. Tāds jau tur tiem darbiniekiem attīstības līmenis, ka nesaprot - kas no kā rodas, jeb - kas ir kam pakārtots. Nu vajag taču beidzot sākt domāt un analizēt, tad varbūt sāks saprast tik pašsaprotamu lietu - kā cēloņu seku likumu.

pirms 10 gadiem, 2010.10.23 05:15

.....

jastrada nevis dazas stundas bet gan visu menesi.Ja sanem dzivoklim atlaidi tad GM nedod.Savadak visiem siem GM sanemejiem dzive salda, Bet stradajosam pasam par visu jadoma

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 13:12

gmi

Es kaut kā neko nesaprotu, kam tad īsti jāstrādā, kam nē, mēs ģimene saņemam GMI un arī katru mēnesi nostrādājam līdzdalībai paredzētās dienas, tas ir kaut kā pats par sevi saprotams, vai tad citiem neliek strādāt?

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 11:14

vaz

Ak, ko nu visi bomāri un 2l sīņotāji darīs, būs rociņas jāsāk kustināt, nevarēs tikai, kājiņu pie zemes sitot, pieprasīt...

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 10:24

zaza

Nu tad beidzot kaut kas jedzigs. Cik dzirdeju tad dazi to GM sanem pat 200 latus. Un nekio nedara, iznemot iedzer

pirms 10 gadiem, 2010.10.21 09:56

Vietējās ziņas