Paku nepietiks arī šogad 7

Pārrunā iespējamo rīcību, lai nerastos nevajadzīgi konflikti

Alūksnes un Apes novadā pirmās pārtikas pakas no Eiropas Komisijas (EK) finansētās programmas trūcīgajiem varēs saņemt aprīļa vidū. Trīs mēnešu kavējums vēl ir maza bēda salīdzinājumā ar nepietiekamo pārtikas paku skaitu.

Ar bažām gaida paku sūtījumu
"Pārstāvu organizāciju, kura ir apņēmusies dalīt pārtikas pakas. Taču gribot negribot nāksies uzklausīt nepamatotus pārmetumus no tiem cilvēkiem, kuriem paku nepietiks. Man nav iespēju vērtēt, kam šī pārtika ir vairāk vajadzīga un kam varbūt mazāk. Ir pateikts, ka pakas jādala rindas kārtībā, jo visi nāk ar sociālā dienesta izziņu par trūcīgās personas statusa piešķiršanu," stāsta Latvijas Sarkanā Krusta Alūksnes komitejas izpilddirektore Ginta Priedīte.


Viņa uzskata, ka noteikti nevajadzētu pakas dot tiem, kuri ierodas alkohola reibumā. Šie cilvēki gan saka, ka pārtika vajadzīga bērniem, bet līdz viņiem tā nenonāk. Dalītājiem nav tiesību kontrolēt, kur paliek pārtikas pakas, tomēr nereti var redzēt, ka tās turpat netālu tiek pārdotas par alkohola pudeli. "Nezinu, kā spēšu sadalīt. Rindā stāv arī mātes ar bērniem. Viņas, protams, ir priecīgas, ja var saņemt pārtikas paku. Bet ja nāksies aiziet bez nekā..." spriež G.Priedīte. Viņa skaidro, ka pārtikas paka pienākas katram ģimenes loceklim, tāpēc tās tiek izdalītas ātri.

Kā noteikt, kam situācija smagāka?
Šogad katru mēnesi saņems 1427 pārtikas pakas Alūksnes un Apes novada trūcīgajiem iedzīvotājiem. Pērn to bija nedaudz vairāk un arī tad pietrūka, bet tagad trūcīgo skaits ir vēl daudz lielāks. Alūksnes novadā vien februārī bija 1900 trūcīgās personas, bet tādas ir arī Apes novadā. Ko iesākt, nezina neviens. Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa spriež, ka pagastos ir vieglāk noteikt, kam vairāk vajadzīga pārtikas paka.

"Varbūt varētu izdalīt trūcīgās personas ar bērniem, lai tās saņemtu pārtikas pakas vispirms. Taču dažkārt vientuļam cilvēkam situācija var būt vēl smagāka, tāpēc tā nebūtu izeja," secina R.Kalniņa. Viņa iecerējusi ar sociālajiem darbiniekiem pārrunāt iespējamo rīcību, lai nerastos nevajadzīgi konflikti, dalot pārtikas pakas.

Problēmas rada atšķirības aprēķinos
Eiropas komisija līdzekļu sadalei pārtikas programmai izmanto tādu kategoriju kā iedzīvotāji "nabadzības riska grupā". Tas attiecas uz personām, kuru ienākumi ir mazāki par 60 procentiem no vidējiem ienākumiem valstī. Pēc šiem aprēķiniem Latvijā situācija ir šokējoša - nabadzības riska grupā ietilpst 26 procenti iedzīvotāju, tas ir, vairāk nekā 585 000 cilvēku.

Latvijas Labklājības ministrija aprēķinājusi, ka šogad trūcīgo skaits valstī varētu sasniegt 200 000. Taču, vadoties no Zemkopības ministrijas apkopotās informācijas, ticis prognozēts, ka pārtikas pakas būs vajadzīgas apmēram 77 000 trūcīgo. Tik daudz to arī tiek nodrošināts.

Interesanti, ka jau vairākus gadus no EK piešķirtajiem līdzekļiem tiek izmantota vien neliela daļa. Tāpēc saprotama ir EK pārstāvniecības Latvijā vēlme šīs problēmas pārrunāt ar visām programmas īstenošanā iesaistītajām institūcijām.

Fakti
* 2009.gadā Latvijai pārtikas programmas trūcīgajiem īstenošanai tika iedalīti 5,5 miljoni eiro. No tiem izmantoja tikai nedaudz vairāk kā ceturto daļu.


* Šogad ir piešķirti 5,12 miljoni eiro, un nav zināms, vai tie tiks izmantoti pilnībā.

Komentāri 7

pilsētnieks

Paldies lauku cilvēkam par piedāvājumu, bet ar tiem iztikas minimuma 40.00 latiem, ko saņemam daudz viss nepavilksi, lai arī, kā censtos. Man ir dārzs un es to zinu. Autobusa biļete vien cik izmaksā, lai tiktu uz dārzu! Atlaižu jau nav! Smieties ir veselīgi!

pirms 11 gadiem, 2010.04.12 10:38

pilsētnieks

Paldies lauku cilvēkam par piedāvājumu, bet ar tiem iztikas minimuma 40.00 latiem, ko saņemam daudz viss nepavilksi, lai arī, kā censtos. Man ir dārzs un es to zinu. Autobusa biļete vien cik izmaksā, lai tiktu uz dārzu! Atlaižu jau nav! Smieties ir veselīgi!

pirms 11 gadiem, 2010.04.12 10:37

Sociālajā dienestā ir gan datu bāze, gan tiek viss uzskaitīts, kad Labklājības ministrijai tika iesniegti šie dati - šamie šokā! Dalīšanas kritērijus nenosaka Sociālais dienests. Tie kas rokas pa miskastēm tur rakās arī labajos gados, diemžēl!

pirms 11 gadiem, 2010.04.12 09:26

Par paku dalīšanas organizēšanu, uzskaiti un citiem jautājumiem atbild Lauksaimniecības ministrija. Bet dala sabiedriskās organizācijas atbilstoši likumam.

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 21:14

lauku cilvēks

Man ir pietiekoši daudz zemes, ko pats nevaru apstrādāt. lūdzu paku saņēmēji, atsaucieties, par baltu velti ļaušu stādīt, audzēt un novākt! Nākošajā ziemā vimaz nebūs jāpērk kartupelis, burkāns, sīpols u.t.t. Ar interesi gaidu, cik atsauksies.

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 18:33

zaza

Aluksne ir maza pilseta un visi ir zinami kas ir kas. Un tiem dzerajiem un citai bomzveidigo kastai pakas navjadod.
Ka prioritate mates var berniem, invalidi pensionari
Un tad ja paliek kas pari tikai siem slaistiem un dzerajiem.Tapat to paku pardos uzreiz par dziru
Skarbi pateikts, bet taisnigi

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 13:48

labklājība

Ka paku pietrūks runā jau no 2009. gada rudens! vai tiešām Labklājības ministrijas ierēdņi guļ? Daļa cilvēku, kas varējuši sagrabināt pēdējos grašus devušies uz ārzemēm, lai tur strādātu vergu darbu. Kalniņas kundzes kantorim vajadzētu darbu pārkārtot 21 gadsimta līmenī! Spriež, gudri runā un nevajadzīgi cilvēkus tracina ar savu bezspēcību! Labāk būtu uzskaitījusi cik cilvēki Alūksnē rokās pa miskastēm. Piešķirot maznodrošinātā vai trūkumcietēja statusu būtu izveidojušas datu bāzes, kur parādītos informācija par novada cilvēku labklājību! Un ši iestāde jau nu nevar sūdzēties, ka nav darbinieku, kas to veiktu.

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 09:58

Vietējās ziņas