Paliek bez koncertflīģeļa 10

Kopš pagājušās nedēļas ceturtdienas Alūksnes tautas nama lielā zāle palikusi bez koncertflīģeļa. Savulaik to alūksniešiem lietošanā nodeva VSIA „Latvijas koncerti”, kas nu, izmantojot savas tiesības, instrumentu paņēmusi atpakaļ.

„Tā ir kultūras dzīves katastrofa!” notikušo komentē Alūksnes Mūzikas skolas direktore Gunta Boša. Vēl pirms nedēļas flīģelis izmantots mūzikas skolas izlaiduma pasākumā, bet dienu iepriekš – Alūksnes jauktā kora „Sonus” 20 gadu jubilejas koncertā. „Varam tikai priecāties, ka abi pasākumi nebija ieplānoti nedēļu vēlāk. Tādā gadījumā viņi diez vai varētu notikt, jo koncertflīģelis ir jebkura pasākuma neatņemama sastāvdaļa,” viņa apgalvo.

Dāvinājums iecerētajai koncertzālei
Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova informē, ka VSIA „Latvijas koncerti” bija tiesīga jebkurā brīdī aizvest koncertflīģeli prom. To paredz līgums par instrumenta izmantošanu, kas noslēgts uz nenoteiktu laiku. Tiesa, par to uzzināts tikai pagājušajā nedēļā, kad saņemts zvans par nepieciešamību atgriezt flīģeli to īstajiem īpašniekiem, jo līdz šim instruments pasniegts kā dāvinājums.

Sazinoties ar VSIA „Latvijas koncerti” direktoru Guntaru Ķirsi, viņš pauda, ka flīģeli savā ziņā var uzskatīt par dāvanu alūksniešiem, taču ne tādā izpratnē, kā parasti šis vārds tiek lietots. Uz Alūksni instruments atceļojis, pateicoties toreizējam pilsētas domes mēram Viktoram Litauniekam. Tobrīd, 2006.gadā, aktivizējusies koncertzāļu būvniecība Latvijas reģionos. Kā viena no vietām, kur tāda varētu būt, minēta Alūksne. Sarunās ar pilsētas mēru abi vienojušies, ka līdz brīdim, kad taps pilsētā iecerētā koncertzāle, būtu vēlams pamazām radināt publiku pie profesionālas koncertdzīves Alūksnē. Kā viens no šķēršļiem tika minēts atbilstoša instrumenta trūkums. Tā kā „Latvijas koncertiem” tobrīd bija lieks koncertflīģelis, viņi to bez nomas maksas nodeva alūksniešu lietošanā ar noteikumu, ka brīdī, kad viņiem pašiem tas būs vajadzīgs, instruments atgriezīsies pie saviem īpašniekiem.

Skanēs īstās koncertzālēs
To apstiprina arī Sanita Bērziņa, toreizējā tautas nama vadītāja, kas šobrīd atrodas dekrēta atvaļinājumā. Bez koncertzāles minēti vēl citi nosacījumi, proti, līdztekus meklēt iespējas iegādāties pašiem savu koncertflīģeli, kā arī sadarbība ar „Latvijas koncertiem”. „Šobrīd nav ne koncertzāles, ne jauna flīģeļa, ne arī sadarbības, jo, samazinot finansējumu līdz minimumam, mums nācās izvērtēt, ko varam atļauties un ko ne,” viņa norāda.

Ar „Latvijas koncertiem” mēģināts panākt vienošanos, ka koncertflīģelis arī turpmāk atradīsies alūksniešu rīcībā, tomēr, kā atklāj J.Čugunova, tas nav izdevies. „Viņiem šobrīd radušās divas jaunas koncertzāles, kurās nav nekādu instrumentu, tāpēc flīģeli nolemts nogādāt uz kādu no tām,” viņa atklāj.

Kaut gan nedēļas nogalē atklāta brīvdabas pasākumu sezona, izpilddirektore sola, ka tiks meklēti risinājumi, lai alūksnieši tiktu pie sava flīģeļa. Tikmēr iespējams izmantot pirms „Latvijas koncertu” dāvinājuma izmantoto instrumentu. Pēdējos četrus gadus tas atradies tautas nama mazajā zālē, kur izmantots koru mēģinājumu procesā. „Desmit puiši piepūstiem vaigiem un veselām mugurām - un flīģelis atkal varēs atrasties zālē, vienīgi skaņas kvalitāte atšķirsies,” saka S.Bērziņa.

Komentāri 10

HOLMSS

Šausmas - es nezināju.. Arī tas vēl.Kaimiņu rajonā tāds flīģelis, kur Šimkus brauc.(pianists)
Nu caurums..Kāda valdība - tāda kultūra.
P.s Krist.. za.. atriebjas un ĶIR...

pirms 10 gadiem, 2010.06.14 18:35

Nu, vai zinies..

Cik var saprast no raksta, tad sadarbība bija tā mazākā bēda. Un pat tad, ja pie vainas būtu tikai sadarbība, priekš kam tad tautas namā ir vadītājs un pasākumu organizators, ja reiz mūzikas skolas vadībai būtu jārūpējas par tur notiekošo?

pirms 10 gadiem, 2010.06.06 16:26

Paši tak vainīgi- noruna bija arī par to ka Jasadarbojas ar " Latvijas Koncertiem" tad jau mūzikas skola varēja ņemt grožus savās rokās, bet direktorei tak tas nebija vajadzīgs, bet tagad pati čīkst!
Murgs!

pirms 10 gadiem, 2010.06.06 16:10

zz

Bet vai tad nebija tā, ka flīģeli dāvina ar tādu norunu, ka tautas nams tiks izremontēts, bet tā kā tas netika darīts, tad atā atā.

pirms 10 gadiem, 2010.06.05 13:02

Koncertzāle sīkmiestā pie austrumu robežas. :D :D Nu gan ierēcu par tādu malēniešu joku! :D

pirms 10 gadiem, 2010.06.03 23:04

Nu ko, vēlreiz varam pateikt paldies cien.projektu vadītājam, ar kura zvanu koncertzāles pie mums nav. Un viņš joprojām "strādā".Cik vēl neiesāktu projektu ir uz viņa sirdsapziņas? Uz priekšu, varoni!

pirms 10 gadiem, 2010.06.02 10:23

Ko te murgo ? Kur ir tie finansu donori flīģeļiem ? Ja kas - var taču paņemt flīģeli no kāda pagasta....

pirms 10 gadiem, 2010.06.01 21:49

***

Nu ko ! Kārtējo reizi atkal pierādās bijušo Alūksnes pilsētas domes deputātu un ierēdņu bezdarbība. Ja nebija budžetā nauda, lai iegādātos flīģeli, kāpēc netika piesaistīti līdzekļi caur pojektiem?

pirms 10 gadiem, 2010.06.01 11:24

sesks

Neesu kultūras dzīves liels izpratējs,bet Alūksnē kultūra vienmēr ir bijusi "Zirgošanās" līmenī....

Stāsts par flīģeli ir kārtējais idiotisms,ko spēj tikai malēneši nostrādāt.

Padoms:
Vajadzēja ieķīlāt par labu jaunās koncertzāles celtniecībai, nevarētu tā tik vienkārši atņemtDomāju ka tas stroķis velk uz kādiem 30 000Ls vismaz?

pirms 10 gadiem, 2010.06.01 10:40

he

Man vispār patīk - esot kultūras dzīves katastrofa! Mantu, kas aiz laba prāta tāpat vien iedota lietošanā jau uzskata par teju vai savējo un tad, kad izmantojot savas tiesības, lūdz atdot, tad sper zemes gaisā un vaimanā... :)

pirms 10 gadiem, 2010.06.01 10:22

Vietējās ziņas