Par atkritumiem jāmaksā visiem 5

Alūksnes novadā pašlaik top saistošie noteikumi par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Tos cenšas izveidot tā, lai katram novada iedzīvotājam būtu jāmaksā par atkritumiem, jo to ražotāji ir visi, un lai pēc iespējas mazāk atkritumu nonāktu mežos, grāvmalās un citās neatļautās vietās.

Pie noteikumu sagatavošanas ir strādājusi gan īpaši sasaukta darba grupa, gan tie skatīti vairākās domes komiteju sēdēs, kur viedokļi dalījās – samaksu iekasēt pēc noteiktas normas vai faktiski izvestā. Jauno noteikumu projektu nosūtīs Vides ministrijai atzinuma saņemšanai - tikai tad par tiem lems novada domes sēdē. Jaunās izmaiņas stāsies spēkā pēc vairākiem mēnešiem.

Cenas nepaaugstinās
Noteikumu projekts paredz, ka Alūksnes novadā būs viens atkritumu apsaimniekotājs – pašvaldības uzņēmums SIA “Rūpe”, tādējādi gādājot gan par darba vietām sava novada cilvēkiem, gan saņemot nodokļu naudu savas pašvaldības budžetā. Alūksnes novada pašvaldības jurists Arturs Upīts uzsver – jaunie noteikumi būs balstīti uz tiem, kas pašlaik ir spēkā Alūksnes pilsētā jau kopš 2002.gada, līdz ar to arī cenas par atkritumu izvešanu iedzīvotājiem nav domāts paaugstināt. Pēdējā darba grupā panākta vienošanās, ka samaksu iekasēs pēc normām – 0,6 kubikmetri gadā uz cilvēku, bet daudzdzīvokļu mājās – 1 kubikmetrs gadā uz cilvēku. Pašlaik iedzīvotāji ir noslēguši līgumus ar dažādiem atkritumu apsaimniekotājiem un nereti arī jau samaksājuši līdz šā gada beigām par pakalpojumu, tādēļ paredzēti pārejas noteikumi, bet jaunie noteikumi stātos spēkā nākamgad. Tie, kas nebūs noslēguši līgumus, tiks sodīti administratīvi ar bargiem naudas sodiem.

Šmaucas uz nebēdu
Deputāts Andis Zariņš, kurš arī bija darba grupā, atbalsta sistēmu, ka par atkritumiem maksā visi novada iedzīvotāji nelielu maksu, bet publiskās vietās ir pieejamas tvertnes, kur atkritumus var mest ikviens. “Tādējādi cilvēki nebūs motivēti piesārņot dabu. “Rūpei” būtu visā novada teritorijā jāizliek tik daudz atkritumu tvertņu, lai to pietiek un spēj regulāri tās izvest. Atkritumi rodas no pilnīgi visiem iedzīvotājiem, kas dzīvo novadā – vienalga, darbā vai mājās. Pašlaik notiek visādi brīnumi, kā tikai cilvēki nešmaucas  – pat naktī lavās un atkritumus met kopējās tvertnēs vai noliek pie kaimiņa, lai tikai pašam nebūtu jāmaksā! Ja visi maksās kaut nelielu maksājumu, tad kopsumma būs tik liela, lai var apsaimniekot visu novadu,” saka A.Zariņš. Deputāts Andis Krēsliņš rosināja iziet uz demokrātiju – nenoteikt ne normu, ne obligātās izvešanas reizes, bet pamatoties uz līgumattiecībām, bet, ja neizved vispār, tad piemērot naudas sodu. Deputātos raisījās diskusija, ka pagastos gados vecākiem cilvēkiem ir nepieciešamība reti izvest atkritumus – viņiem piemērotu atlaides, bet šo jautājumu palīdzētu kārtot sociālie darbinieki.

Jākontrolē drastiski

Deputāts Ainars Melders atbalsta sistēmu - ja novada iedzīvotājs nepiedalās atkritumu apsaimniekošanā, viņam automātiski piemēro naudas sodu. “Pašlaik vidējie aprēķini liecina, ka gadā viens iedzīvotājs saražo aptuveni kubikmetru atkritumu. Izvesto atkritumu daudzums SIA “Rūpe” ir samazinājies, salīdzinot ar iepriekšējo gadu – vidēji gadā izved aptuveni 14 000 kubikmetru. Samazinājumu var skaidrot arī ar atkritumu šķirošanu. Galvenais ir panākt, lai arī bezkaunīgie būtu spiesti slēgt līgumu,” saka A.Melders. Viņš uzskata, ka komunālajam uzņēmumam kopā ar pašvaldības policiju jāstrādā drastiski, prasot ievērot noslēgtos līgumus par atkritumu uzvešanu, pretējā gadījumā piemēro naudas sodu. 

Komentāri 5

Jūlija

Nebút neesmu tik zinoša, lai spriestu par to, ko vēlas sasniegt deputāti pieņemot šo lēmumu. Nezinu arī cik precīci būtu šī vienotā maksa, bet manā skatījumā, tas ir ļoti pareizs lēmums, ka lai dzīvotu tīrā vidē un saudzētu mūsu Māti Dabu, mums visiem ir jāpieliek roka un finansiāli jāpalīdz attiecīgajām iestādēm radīt pēc iespējas ekoloģiskāku vidi, kurā dzīvojam.!!! Atkritumus ražo KATRS iedzīvotājs. Iespējams, ka lauciniekiem ir savas metodes atkritumu pārstrādē, bet, kur tad tiek likta , piemēram, plastmasa, stikls, skārds? Aprokot to aiz mājas vai noliekot kaimiņa konteinerā problēma netiek atrisināta! Un ideāls variants būtu, ja attiecīgās iestādes nodroshinātu konteinerus pietiekamā daudzumā, lai iedzīvotāji paši var šķirot - tur papīrs, tur skārds un plastmasa, tur stikls un tur organiskie atkritumi! Protams, šim vienotajam maksājumam ir jābūt adekvātam un arī īsā laika periodā ir jāredz ieceres efektivitāte.

pirms 10 gadiem, 2010.06.15 17:14

zinīte

Piekrītu vietējam u.c., ka valdība izdomā tikai kā izspiest no cilvēkiem naudu. Kuri jau ir tādi cūkas, kas atkritumus gāž, kur pagadās, tos arī cūkmeni nepāraudzinās. Neredzu laukos dzīvojot te vajadzību- savā saimniecībā, ja lietoju saražoto,- slēgt kaut kādu līgumu, jo tādu atkritumu nav. Drīz jau par ūdeni un gaisu lauciniekiem arī būs jāmaksā, lai tik domniekiem algas lielākas sanāk sataisīt. Šajā pasaules caurumā kļust dzīvot par šauru, tāpēc vietēji baruc prom, un laukos aps;ikst kārtījgu cilvēku dzīve.

pirms 10 gadiem, 2010.06.15 12:15

Pašlaik šķiroju atkritumus un to kuri jāizved ir krietni mazāk. Ja uzliks normas, tad man uzspļaut uz to. Gāzīšu tik koneteinerā vai uz ielas - jo par to būs samaksāts. Domniekiem vajadzētu par to padomāt un nelikt visus vienā maisā.

pirms 10 gadiem, 2010.06.15 10:57

Vai tas attiecas arī uz viensētām, kuras ir dziļi laukos? Vai man ar visu atkritumu maisu uz muguras būs jāiet uz pagasta centru? Neko nesaprotu. Ja es pats savā saimniecībā kaut kā tieku galā ar atkritumiem, vai arī tad būs jāmaksā?

pirms 10 gadiem, 2010.06.15 09:28

vietējais

Deputātu vēlme naudu iekasēt "pēc normām" tikai apliecina, ka viņiem pirmajā vietā, kā allaž, ir vēlme izspiest no cilvēkiem naudu, vides tīrība un pārējais paliek otrajā plānā. Bet ja nu es šķirotus atkritumus nogādāju tam paredzētajos konteineros? Piekrītu, sašķirot visu "līdz nullei", lai nekas nepaliktu pāri, ir gandrīz neiespējami, tai pat laikā piedāvātā sistēma šķirot atkritumus nu nekādā veidā nemudinās. Tad jau Krēsliņa priekšlikums no iedzīvotāja skatu punkta liekas daudz pieņemamāks.

pirms 10 gadiem, 2010.06.15 09:12

Vietējās ziņas