Pārdod, ja maksā vairāk 4

Latvijā meži ir 5 līdz 10 reizes lētāki nekā Skandināvijā

Alūksnes un Apes novada iedzīvotājus satraukusi informācija masu saziņas līdzekļos, ka Jaunannas, Mālupes, Gaujienas un Virešu pagastā gandrīz puse mežu pieder ārzemju pilsoņiem. Lai gan pagastos to noliedz, fakti liecina, ka iezīmējas tendence pārdot mežus.

Apšauba ārzemnieku īpašumu lielumu

“Pagastā ir vairāk nekā 11 000 hektāri mežu. No tiem gandrīz 2000 hektāri pieder privātiem īpašniekiem un pārējie – akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Tad kā varētu būt iespējams, ka vairāk nekā 9000 hektāri mežu pieder ārzemniekiem? Jā, starp privātajiem īpašniekiem ir arī ārzemnieki, taču to nav daudz un viņiem nepieder lielas mežu platības. Viņi tās ir pirkuši,” spriež Apes novada domes priekšsēdētājas vietniece Ārija Ceļmillere.

Līdzīga situācija ir Gaujienas pagastā. Arī Jaunannas pagasta pārvaldes vadītāja Vēsma Čugunova uzsver, ka pagasta teritorijā lielas mežu platības ir “Latvijas valsts mežu” īpašums. “Nevis meži, bet lauksaimniecības zeme pieder firmai “Barka Invest”, kuras juridiskā adrese gan ir Latvijā, taču tās īpašnieks ir Vācijā. Turklāt zemes platība nav tūkstošos, bet desmitos hektāri. Vēl viens ārzemju īpašnieks no Kanādas ir mantojis lauksaimniecībā izmantojamu zemi,” precizē V.Čugunova.

Daudzi ir gatavi pārdot savu īpašumu

Ā.Ceļmillere uzskata, ka šobrīd ir zema maksa par meža īpašumu. Taču, ja tā būtu lielāka, cilvēki nevērtētu, kam pārdot – Latvijas pilsonim vai ārzemniekam. “Šobrīd neviens īpašumus nepērk. Tas ir brīnums, ja kāds pārdod mežu par ļoti niecīgu samaksu. Nav ne pieprasījuma, ne piedāvājuma, jo arī ārzemnieki nemaksās vairāk par vidējo cenu. Taču, ja viņi sadomātu maksāt pieklājīgāk, tad daudzi atdotu savu pēdējo īpašumu šajā ekonomiski grūtajā situācijā,” secina Ā.Ceļmillere. Viņa atzīst, ka labāk, protams, būtu nepārdot ārzemniekiem ne zemi, ne mežus. Taču grozījumi Imigrācijas likumā var pavērt iespējas īpašumu pārdošanai ārzemniekiem. Ziemeļaustrumu virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš atzīst, ka tā nav vēlama tendence. Taču viņš neuzskata, ka ārzemju īpašniekiem jau tagad pieder tik lielas mežu platības.

Nav precīzas informācijas par īpašniekiem

“Tiešā veidā ārzemniekiem vēl nav iespējas nopirkt mežu. Tieši tāpēc ir grūti konstatēt, kas viņiem pieder un kas ne. Valsts īpašumā ir vairāk nekā 50 procenti mežu. Ja uzskata, ka ārzemniekiem pieder vairāk nekā trešdaļa mežu, tad iznāk, ka privātīpašniekiem nepaliek gandrīz nekas. Taču tā nav taisnība,” spriež A.Krēsliņš.

Būdams Alūksnes novada domes deputāts, A.Krēsliņš ievērojis, ka domes sēdēs, atsakoties no pirmpirkuma tiesībām, tiek dota zaļā gaisma darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem, arī ar mežiem. “Pēdējā sēdē tika izskatīti 30 jautājumi saistībā ar nekustamo īpašumu pārdošanu. Domāju, ka vismaz 20 bija saistībā ar mežu. Tāpat tādi ir bijuši iepriekšējās domes sēdēs. Starp juridiskajām personām, kas tos pērk, diezgan daudz varētu būt ārzemnieki. Vai tādi ir arī starp fiziskajām personām, to ir grūti konstatēt, jo pirkumu var noformēt uz Latvijas pilsoņa vārda,” komentē A.Krēsliņš. Viņš secina, ka īpašumus un mežus pārdod arī šobrīd, kad to cenas nav augstas, ja ir vajadzīga nauda. Savukārt ārzemnieki tieši mežos ieguldītu naudu atzīst par labākajām investīcijām.

Komentāri 4

Mežu īpašnieks

Jā,zema cena ir mežiem,kas ir brutāli izstrādāti un skaidrs,ka vairāk par 300 ls/ha nevar maksāt.Kopti un ilgtspējīgi apsaimniekoti meži maksā vairāk,bet arī ne jau 2000 ls/ha....tauta te pārāk sadomājusies,ka nu tik kāds grūdīs iekšā lielo naudu par krūmiem...:)))

pirms 10 gadiem, 2010.07.13 13:28

andris

Kādas muļķības.Tās augstās cenas par mežu cenām zviedrijā.Vidēji varbūt par 20% līdz 100% lielākas .Jau 7 gadus strādāju Zviedrijā mežistrādē,un tādas cenas neesmu redzējis.Latvijā ir lētāks mežs jo pārdoti tiek izvaroti meži paņemts labākais,pārējais izvandīts.Zviedrijā pārdod sakoptus apstādītus mežus.Kā var salīdzināt zapiņu ar bmw.Tie kas raksta šādas lietas ir neatbildīgi cilvēki un izplata baumas.Arī kokmateriāls zviedrijā tagad ir aptuveni tādā pat cenā,tikai zviedri par to cenu pamanās arī sakopt mežus.Taisnība i kad latvijā mežs aug ātrāk,nekā skandināvijas ziemeļos,bet tur vienalga pamanās iegūt lielāku kubatūru,jo meži tiek saimnieciski izstrādāti.
Mums lielai daļai ka tik nogrizt nopirk vecu opelīti,pari gumijnieku,pārējo nodzert un krūmus pārdot.
Vienīgi lielie mežu saimnieki un valsts meži rūpējas par mežiem.

pirms 10 gadiem, 2010.03.26 09:19

ezis

nodokļu sloga palielināšanās, bezdarbs, iztikas līdzekļu trūkums - faktori, kas ietekmē cilvēkus uz soli pārdot savu īpašumu, un tad jau galvenais ir cena, kāda starpība kurš pircējs. bet skat arī pozitīvs moments - labi pašvaldībai, ja visa pagasta zeme pieder vienai personai: ietaupījums uz nodokļu paziņojumu nosūtīšanu:)

pirms 10 gadiem, 2010.03.26 09:05

Vietējās ziņas