Pārvēš māju Ziemas­svētkos 3

Adventes vainagu veidošana par neatņemamu pirmssvētku tradīciju kļuvusi arī Lailai Zakarītei no Jaunalūksnes pagasta Kolberģa.

Viņas veidotajos vainagos svecītes iededz gan draugi un radi, gan Jaunalūksnes pensionāru apvienības biedri, pulcējoties uz kopīgiem pasākumiem. Vienīgā atšķirība, ka Laila vainagu veidošanas prasmes nav apguvusi bērnībā, bet mūža otrajā pusē. “Manā bērnībā jau nekas tāds nebija. Par tādu adventi nemaz runāt nedrīkstēja, kur nu vēl svinēt,” viņa saka.

Kad pirmajos gados pēc Latvijas neatkarības atgūšanas administratīvajā ēkā izveidota floristu darbu izstāde, Laila atskārtusi savu patieso aicinājumu. “Tur bija tik skaisti, ka man likās: tas ir tas, kas man visu mūžu ir trūcis,” viņa atceras. Sekojuši dažādi floristikas kursi, kas ļāvuši apgūt pirmās iemaņas. Pateicoties tām, viņa tikusi pie darba Īrijā, kur pavadījusi astoņus gadus. Tieši tur atskārsta Ziemssvētku burvība un adventes laika nozīme to gaidīšanā. “Viņiem jau nav tādu adventes tradīciju kā mums Latvijā. Viņiem ir tikai Ziemassvētki. Pirms tiem nopērk gatavu pamatni, pieliek kaut kādus rotājumus un 15 minūtēs vainags ir gatavs,” stāsta Laila.
Ziemassvētki Īrijā bijis intensīvākais darba laiks, tāpēc visus šos astoņus gadus viņa pie īstu svētku svinēšanas nemaz nav tikusi. Pirmajā gadā pēc atgriešanās mājās Laila to kompensējusi ar krāšņu mājas izrietāšanu. “Biju tā noilgojusies pēc svētkiem, ka visu māju pārvērtu Ziemassvētkos,” viņa smejas. Tā kā rotājumu izgatavošana prasa arī atbilstošas finanses, Laila pēdējā laikā cenšas kļūt piezemētāka savā radošajā lidojumā.

Tas attiecas arī uz adventes vainagu gatavošanu. To veidošanā galvenā esot ideja. “Ja uzmet skatu un tev patīk tas, ko redzi, tad viss ir kārtībā,” Laila dod padomu. Viņasprāt, cilvēks bez labām domām skaistu adventes vainagu nemaz nespētu izveidot. Tajā ieliktās domas un emocijas atspoguļojas materiālu izvēlē un to izkārtojumā, tāpēc savā ziņā vainagu var uzskatīt par dvēseles spoguli.
Pirmās svecītes iedegšana Lailai simbolizē Ziemassvētku tuvošanos. “Protams, arī sniegs un tumšie vakari, bet, kad iededzu svecīti, tad tā pa īstam saprotu, ka sāksies nopietna gatavošanās svētkiem ar mājas uzpošanu un izrotāšanu, dāvanu iegādi, piparkūku cepšanu un citām Ziemassvētkiem raksturīgām lietām,” viņa saka.

Komentāri 3

Labākie draugi

Laila ir liels malacis! Paldies viņai par mūsu skaisto Adventes vainadziņu :)) Priecājamies! :)

pirms 10 gadiem, 2010.11.30 09:45

anna

Paldies cilvēkiem, kas gādā citiem prieku! Ir gan viena lieta, pie kā piedomā reti kurais - diemžēl adventes vainadziņi nav ugunsdroši... Nedod dievs, aizmirst iedegtas svecītes! Visi prieki vienā mirklī pārvērtīsies milzīgās bēdās. Varbūt lai tad ir par latu dārgāk, bet tomēr svecītes kādā drošā svečturītī vai paliktnītī.

pirms 10 gadiem, 2010.11.28 15:47

Luimneach

Priecīgus gaidīšanas svētkus ! Mums prieks par Tevi , Laila !

pirms 10 gadiem, 2010.11.28 15:24

Vietējās ziņas