Latvijas robežsardze plāno sūtīt papildspēkus uz migrantu krīzes skarto Grieķiju

Turpinot dalību Eiropas Savienības (ES) robežapsardzības aģentūras "Frontex" misijā, Latvijas Valsts robežsardze (VRS) plāno sūtīt papildspēkus uz migrantu krīzes skarto Grieķiju, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja VRS priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts.  Viņš informēja, ka jau līdz šim Latvijas iesaiste "Frontex" robežapsardzības misijā Grieķijā ir bijusi ļoti ievērojama. "Latvijas vispār pēc iedzīvotāju un dienošo skaita ir pirmajās vietās starp valstīm, kas piedalās ES ārējās robežas uzraudzībā," norādīja VRS priekšnieks.

Viņš informēja, ka uz Grieķijas robežas no Latvijas savus dienesta pienākumus patlaban pilda 25 robežsargi un divi policisti, tur ir izvietots arī viens no trim Latvijas robežsardzes kuģiem, kuteris un divas kinologu komandas.


"Latvijas robežsargu profesionalitāte un pieredze "Frontex" mērogā tiek vērtēta visnotaļ augstu. Esmu dzirdējis arī ļoti pozitīvas atsauksmes par mūsu lidotājiem, ka Grieķijas robežsargi ļoti labprāt strādā kopā ar Latvijas un Lietuvas aviācijas pilotiem un helikopteru apkalpi, jo tā labi pārzina operacionālo rajonu," stāstīja Pujāts.

Ņemot vērā minēto, VRS plāno uz Grieķiju atbalsta sniegšanai migrācijas krīzē nosūtīt arī vienu no saviem helikopteriem, kad tam tiks pabeigts dzinēja kapitālais remonts, sacīja VRS priekšnieks, neprecizējot laiku, kad tas varētu notikt.

Viņš arī pastāstīja, ka no Grieķijas ir saņemts papildu pieprasījums par tehniskā resursa nosūtīšanu uz "Frontex" misiju un VRS ir piedāvājusi turp sūtīt savu mobilo novērošanas videokompleksu ar četrām amatpersonām. "Patlaban šis mūsu piedāvājums tiek izskatīts, domāju, ka tas visdrīzāk arī tiks akceptēts," norādīja Pujāts.

Tāpat Latvija esot saņēmusi pieprasījumu sauszemes robežas apsardzībai "Frontex" misijā nosūtīt divus ekspertus un vienu koordinācijas ekspertu. "Tas ir zināmā mērā pagodinājums, jo šādi koordinācijas eksperti [misijā] vispār ir tikai astoņi," norādīja VRS priekšnieks.


Kā ziņots, Latvijas nostāja ES ārējās robežas aizsardzībā ir nemainīga, un lūguma gadījumā valdība vērtēs iespēju pastiprināt valsts dalību robežas aizsardzībā, šonedēļ sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ņemot vērā Turcijas paziņojumu par savu robežu nenoslēgšanu cilvēkiem, kas vēlas doties uz Eiropu, kā rezultātā Grieķija sestdien bija spiesta novērst 4000 organizētu, masveidīgu un nelegālu robežas šķērsošanas gadījumu no Turcijas puses, Kariņš akcentēja, ka gadījumā, ja Grieķija lūgs ES dalībvalstīm pastiprinātu palīdzību robežas aizsardzībai, Latvija to izvērtēs.

Premjers akcentēja, ka Latvijas pozīcija ES ārējo robežu aizsardzības jautājumā paliek nemainīga, turklāt valsts jau tagad sniedz būtisku ieguldījumu "Frontex" robežapsardzības misijā.Arī  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) aģentūrai LETA norādīja, ka, ja Grieķija lūgs, tad, vienojoties ES, arī Latvija varētu palīdzēt ar resursiem robežas apsardzībā.

Kā ziņots, Grieķija apturējusi patvēruma piešķiršanas procedūras, lai nepieļautu, ka tūkstošiem migrantu šķērso tās robežu ar Turciju, kur prezidents Redžeps Tajips Erdoans sekmē migrantu virzīšanos ES robežas virzienā, lai vērstu spiedienu pret ES un panāktu, ka ES viņu atbalsta, Sīrijā saasinoties militārajai konfrontācijai Sīrijas armijas un tur izvietoto Turcijas bruņoto spēku starpā.

Turcija februāra beigās paziņoja, ka vairs neturēs slēgtu savu robežu cilvēkiem, kas vēlas doties uz Eiropu. Šādu lēmumu Ankara pieņēma pēc tam, kad Sīrijas aviācijas uzlidojumā Idlibas provincē tika nogalināti 33 Turcijas armijas karavīri.

Pasaules ziņas