Patvaļa Lūkumieša ezerā 7

Mārkalnes pagasta Lūkumieša ezerā jau vairākus mēnešus notiek patvaļīga ūdens līmeņa regulēšana, jo jebkurš var brīvi piekļūt slūžām. To īpaši aktīvi izmanto atsevišķu ieinteresēto personu loks, bet Mārkalnes pagasta pārvalde, kas atbildīga par ezera apsaimniekošanu, tagad solās beidzot novērst patvaļīgās darbības.

Alūksnietis Raitis Salaks kopā ar domubiedriem savulaik piedalījās Lūkumieša dambja un slūžu būvniecībā. “Toreiz, 1976.gadā, mēs kopā ar biatlonistiem uztaisījām Lūkumieša aizsprostu, uzplūdinājām ezeru aptuveni par metru, lai tas neaizaugtu, jo ezerā ir bagātīgi zivju krājumi. Būvniecības darbi notika atbilstoši projektam. Šogad dambis ir izpostīts un patvaļīgi nolaists ezera ūdens līmenis. Lūkumieša ezerā ūdens līmenis paaugstinās tikai dabiski no nokrišņu daudzuma. Ja tagad neko nedarīs lietas labā, ziemā var izslāpt bagātīgie zivju krājumi un ar laiku ezers aizaugs. Tik patvaļīgi rīkoties nedrīkst,” saka R.Salaks.

Pazemina par 60 centimetriem

Viņš nogādājis Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Madonas sektora vecākajam inspektoram Imantam Hamanim projektu, pēc kura savulaik veica būvniecību. Tas paredzēja, ka Lūkumieša ezerā jāpaaugstina ūdens līmenis, lai radītu labvēlīgus apstākļus pīļu ligzdošanai un novērstu ezera aizaugšanu. I.Hamanis ir pārbaudījis ezeru, sastādījis pārbaudes aktu un apstiprina, ka Lūkumieša ezerā ir patvaļīgi mainīts ūdens līmenis, bet aizvari ir tehniski sliktā stāvoklī. Viņš šo problēmu ir jau aktualizējis ne tikai Mārkalnei, bet arī Alūksnes novada pašvaldībai. “Mārkalnes pagasts norāda, ka viņiem nav līdzekļu slūžu remontam, bet, lai tās salabotu, nevajag tūkstošus. Viedokļi ir dažādi: kādas ieinteresētās personas patvaļīgi paaugstina ūdens līmeni, citas – pazemina, kā rezultātā notiek pašdarbība un katrs dara, kā uzskata par pareizu. Lūkumietī augstākā pieļaujamā ūdens līmeņa atzīme ir 1,75 metri, bet tagad līmenis bija nolaists vismaz par 60 centimetriem,” stāsta I.Hamanis.

Vairāk lasiet laikraksta "Alūksnes Ziņas" 8.septembra numurā

Komentāri 7

mārkalnietis

Salaks ir lielākais Lūkumieša maliķis, pašam (salakam) netika licence tīkliem, nu murdus arī grūtāk ielikt.

pirms 10 gadiem, 2010.09.10 11:12

zive

Nabaga malujzvejnieki pa pļavām nelegālos murdus ielikt nevar redzat ūdens līmenis samazinājies.

pirms 10 gadiem, 2010.09.09 11:42

Lieciet nu mierā Salaku, bet painteresējieties kādi badmiras nolaida ūdens līmeni lai varētu ar slaucīšanu saslaucīt zivis.

pirms 10 gadiem, 2010.09.09 09:35

interesanti, par Salaka lielo interesi par lukumīša ezeru , neesmu redzējis vinu ar spini rokas zvejojot ,jo patstāvīgi makšķerēju ezerā , kā tad viņš ir informēts par zivju daudzumu ezerā,vienīgu ,ja vienīgi viņš nenodarbojas ar to nelegāli.......

pirms 10 gadiem, 2010.09.09 08:46

liellākais brakanjers ezerā ir pats Salaks , jo redz nevar ielikt murdus ūdens nolaists

pirms 10 gadiem, 2010.09.09 08:31

Vietējās ziņas