Peldētājus satrauc ūdens tīrība 3

Veselības inspekcija vairs nepārbauda peldvietas
Saulainais laiks tā vien vilina peldētājus ienirt ezera vai upes vēsajā ūdenī. Taču Alūksnes ezera peldvietā "Šūpalas" daudzus nepatīkami satraukuši zirga mati, kā tautā dēvē matoni. Turklāt ne tikai tievie un garie tārpi, kas pielīp miesai kā melni mati, bet to baltie kāpuri.

Zirga mati nav bīstami cilvēkiem
"Kad bijām ūdenī, mazie kāpuri piesūcās kājām. No bērnības atceros stāstus, ka tie iesūcas ķermenī un nonāk asinsvados. Iznākuši no ezera, kāpurus nevarēja gandrīz atraut. Ja tie paspētu iesūkties... Manuprāt, tie ir bīstami. Pirms daudziem gadiem Liepājas ezerā bija aizliegts peldēties tāpēc, ka tur savairojās zirga mati. Alūksnes ezerā līdz šim tos nebiju manījusi," stāsta alūksniete Lilita Ziņģe.

Veselības inspekcijas kontroles pārvaldes Vidzemes kontroles nodaļas vides veselības analītiķe Evita Zeiļuka informē, ka zirga mati jeb matonis nav cilvēkiem bīstami. Visbiežāk tas parazitē ūdens kukaiņos. Pieaudzis matonis dēj olas ūdenī, no kurām izšķiļas kāpuri, kurus apēd ūdens kukaiņi. Zirga mati no tiem izlien, kad ir pieauguši. Tikko izlīdis matonis ir balts, bet pakāpeniski kļūst tumšs.

"Tas tāpat kā mats var pielipt ķermenim peldoties un var radīt nepatiku, taču nekādas briesmas," uzsver E.Zeiļuka.

Sola palīdzību problēmu risināšanā
Tiesa, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem ūdens kvalitāti peldvietās inspekcija nepārbauda ne Alūksnes un Apes novados, ne arī citviet Latvijā. Vidzemes jūrmala ir tuvākā peldvieta, kur ūdens kvalitāti regulāri pārbauda.

E.Zeiļuka skaidro, ka sakarā ar smago ekonomisko situāciju valstī finansējums ir samazināts, tāpēc ūdens kvalitāti peldvietās vairs nepārbauda. Viņa atzīst, ka iepriekšējās vasarās veiktās pārbaudes liecina, ka mūsu novadu peldvietās ūdens kvalitāte bijusi laba. Protams, siltā laikā mikrobioloģiskais piesārņojums ir paaugstināts, taču tas nekad nav sasniedzis kritisku robežu.

"Ikviens var iesaistīties peldūdens kvalitātes pārbaudē. Veselības inspekcijas mājas lapā internetā ir atrodama anketa, kuru var nosūtīt vai arī sazināties ar speciālistiem. Mūsu pārziņā ir Alūksnes, Balvu, Gulbenes un Madonas bijušo rajonu teritorija, tāpēc var vērsties Gulbenē, Brīvības ielā 7a, nevis censties sazināties ar speciālistiem Valmierā vai Rīgā," norāda E.Zeiļuka.

Inspekcijā tiek apkopota iedzīvotāju iesūtītā informācija par ūdens kvalitāti un apkārtni peldvietās. Vides speciāliste uzsver, ka jābūt uzmanīgiem, ja kādā peldvietā parādās zilaļģes. Tās bijušas sastopamas Balvu un Ungura ezerā Cēsu pusē.

Veiks peldūdens un dzeramā ūdens analīzes
Pašvaldības aģentūras "Alja" direktors Māris Lietuvietis informē, ka ir paredzēts veikt ūdens kvalitātes analīzes ezera lielākajās peldvietās. To rezultāti varētu būt zināmi jūlija beigās.

"Ir vairākas problēmas, kuras šobrīd tiek risinātas. Turklāt šīs analīzes tiks veiktas par maksu, tomēr uzskatām - tās ir nepieciešamas gan atpūtnieku veselībai, gan zivju attīstībai atbilstošu apstākļu nodrošināšanai," uzsver M.Lietuvietis.

Drīzumā ir paredzēta arī Veselības inspekcijas dzeramā ūdens kvalitātes pārbaude Alūksnē.

"Iepriekšējos gados pārbaudes notika visos pagastos, bet tagad kontroli veicam tikai centrālajās ūdens apgādes sistēmās, kur diennakts vidējais ūdens patēriņš ir virs 100 kubikmetriem," stāsta E.Zeiļuka. Pēc pārbaudes laikrakstā tiks publicēta informācija par dzeramā ūdens kvalitāti.

Komentāri 3

Alūksnes "tīrība

ir aizliegta tēma gadsimstiem.

pirms 10 gadiem, 2010.07.08 17:04

aiboļits

Kad bijām ūdenī, mazie kāpuri piesūcās kājām. No bērnības atceros stāstus, ka tie iesūcas ķermenī un nonāk asinsvados. Iznākuši no ezera, kāpurus nevarēja gandrīz atraut. Ja tie paspētu iesūkties... Manuprāt, tie ir bīstami. Pirms daudziem gadiem Liepājas ezerā bija aizliegts peldēties tāpēc, ka tur savairojās zirga mati. Alūksnes ezerā līdz šim tos nebiju manījusi," stāsta alūksniete Lilita Ziņģe========================
Sevišķi bīstami ir tie zirga mati, kas salien d..sā.Tur tie sāk augt resnumā līdz pārplēš cilvēku uz pusēm. Pirms daudziem gadiem Liepājā tādi pārplēstie mētājās uz ielām dučiem. Arī pie Šūpalām jau pārītis esot manīti - gulējuši pakaļas gaisā saslējuši!

pirms 10 gadiem, 2010.07.02 13:49

alise

Nu pārbaudat to dzeramā ūdens kalitāti, tāpat atbilde būs viena - viss kārtībā. Man gan tagad vēl dati, kad Alūksnes ūdens ne nu dzeramais, ne peldvietās tuvu nebija normām, lai gan tautai tika teikts - viss kārtībā. Man 8 mēnešus kā tika nomainīta jauna santehnika, un ko domājat, ta sarūsējusi, ka atkal jālabo, jāmaina. Ūdens kāds bija drņķīgs, tāds ir. Nezinu, kas tiek atdzelžots?

pirms 10 gadiem, 2010.07.02 05:14

Vietējās ziņas