Piemin leģionārus 3

Vakar Alūksnē notika leģionāriem veltīts piemiņas pasākums. Pretstatā galvaspilsētā virmojošajām kaislībām ap šo notikumu Alūksnes pasākums aizritēja klusi un mierīgi, klātesošajiem noliekot pie Mātes tēla ziedus un aizdedzot svecītes.

“Kāpēc tāds naids?” uzrunājot pasākuma dalībniekus, neizpratni pauda biedrības “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļas vadītājs Bruno Zvejnieks. Jautājuma pamatā ir nesenie notikumi ar Rīgā plānoto piemiņas pasākumu aizliegšanu. Kaut gan beigās tiem tomēr dota zaļā gaisma, B.Zvejnieks sprieda, ka tās prasības, ko savulaik uzstādījis ienaidnieks un kam latviešiem nācies pakļauties, nebūt nav rimušas, bet ar katru dienu tikai pieaug. “Latviešu karavīrs visos laikos bijis drosmīgs un varonīgs cīnītājs. Ļoti sarežģītos brīžos viņš neapjuka, bet cīnījās līdz pēdējai patronai, līdz pēdējam elpas vilcienam,” viņš saka. “Lai kāda pretestība būtu no bijušā ienaidnieka puses, arī tagad mēs cīnīsimies un iesim, un nāksim uz šejieni, kamēr vien būsim dzīvi.”
Iepazīstina ar vēstures stundās apgūtoŠajā sakarā B.Zvejnieks pateicās tiem pasākuma dalībniekiem, kas raduši iespēju atnākt, lai godinātu cīņās kritušos. “Nav svarīgi, kurā vietā mēs noliekam ziediņus, bet galvenais, lai tie būtu ar domu par mūsu varonīgajiem latviešu karavīriem,” viņš apgalvo. Sevišķi liels prieks esot par jauno paaudzi, ko šoreiz pārstāvēja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas audzēkņi. Viņi pasākumu kuplināja, daloties vēstures stundās gūtajās zināšanās un atgādinot par pagātnes notikumiem. “Otrā pasaules kara gados nacistiskās Vācijas okupācijas režīms veica latviešu mobilizāciju un iesaistīšanos savos militārajos formējumos. 1943.gada janvārī Ādolfs Hitlers atļāva un vienlaikus pavēlēja izveidot Latviešu brīvprātīgo leģionu. Pēc nacistiskās Vācijas kapitulācijas apmēram 25 tūkstoši latviešu karavīru nonāca Rietumu sabiedroto gūstā,” iepazīstināja ģimnāzijas skolniece Dace Marķitāne.Tieši kara gūstekņu nometnē Beļģijā bijušie latviešu karavīri nodibinājuši “Daugavas vanagu” organizāciju, lai labāk aizstāvētu savas intereses. Vēlāk šī organizācija nolēma, ka turpmāk 16.martu atzīmēs kā Latviešu leģiona piemiņas dienu, kurā atcerēsies frontē kritušos cīņu biedrus. 
Prezentē jaunu videofilmuPēc piemiņas pasākuma visi tika aicināti uz Alūksnes politiski represēto kluba “Sarma” veidotās videofilmas prezentāciju. Kluba vadītāja Dzidra Mazika atklāja, ka šoreiz filma veltīta 1941.gadam jeb notikumiem, kas “ievadīja visu to, kas notika ar mūsu tautu un arī pārējām Baltijas valstīm”. “Šajā diskā ir ļoti daudz no mūsu vēstures, no tiem visiem, kas šodien ir starp mums, no visa piedzīvotā un pārdzīvotā,” viņa sacīja, lūdzot ieklausīties videofilmā redzamo cilvēku likteņos, stāstos par izsūtījama brīdi, ceļu uz Sibīriju, apstākļiem, kādos tur nācies dzīvot, un veidu, kā notikusi atgriešanās mājās.

Komentāri 3

kāpēc nevar kādu piemiņas plākni parkā leģionāriem uzlikt ?????

pirms 10 gadiem, 2010.03.17 15:50

Vietējās ziņas