Piepilda mūža sapni 1

Rīt, 30.maijā, pulksten 13.00 Gaujienas tautas namā notiks Harija Grāvja (85) grāmatas “Adzele – Gaujiena” prezentācija. Ar šo notikumu tiks atklāts pasākumu cikls “Gaujienai - 900”, kas savu kulmināciju piedzīvos nākamajā gadā. “Mans mūža sapnis,” - tā par savu veikumu grāmatas atvēršanas svētku priekšvakarā saka tās autors.

Strādādams Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā par vēstures skolotāju, H.Grāvis brīvo laiku veltījis novadpētniecībai. Savulaik viņa vadībā darbojies novadpētniecības pulciņš, kā arī iekārtots skolas muzejs. Darba gaitā savākti neskaitāmi vēsturiskie materiāli.Vēsturiskie materiāli kalpojuši par pamatu grāmatai, kurā pirmo reizi apkopota Gaujienas vēsture deviņu gadsimtu garumā.

Iepazīst vēsturi no jauna

Pats autors gan atzīst, ka pamatīgākais un grūtākais darbs sācies 2003.gadā, kad uzsākta grāmatas rakstīšana. “Par materiālu trūkumu sūdzēties nevarēja. Drīzāk par to pretrunīgumu,” piedzīvotajās grūtībās dalās Harijs Grāvis. Talkā aicināti Latvijā atzīti vēsturnieki, kas nav lieguši savu padomu, vāktas aculiecinieku liecības, neskaitāmas stundas pavadītas muzejos un arhīvos, līdz pagājušā gada sākumā grāmatas rakstīšanai pielikts punkts.

“Grāmatā ir apmēram 850 fotogrāfijas, kartes un citi attēli, tekstā minētas 3058 personas, no tām par 118 ir īsāks vai garāks apraksts. Rakstot grāmatu, izmantoti arhīvu fondu materiāli, grāmatas, avīžu raksti un citi dokumenti – kopā apmēram 279 vienības. Lielu palīdzību sniedza iedzīvotāji. Es uzklausīju apmēram 115 atmiņu stāstītājus,” autors grāmatā ieguldīto darbu pārvērš reālos skaitļos. Par vienu no darba lielākajām vērtībām viņš uzskata fotogrāfa Jāņa Egles darbus, kas uzņemti viņa darbības laikā Apē un Gaujienā pagājušā gadsimta pirmajā pusē.

Īpaša vieta atvēlēta H.Grāvja ilggadējai darbavietai, kā arī notikumiem, kuriem par aculiecinieku kļuvis viņš pats. “Padomju laikos vēsture tika grozīta, pielāgojoties valdošās varas iegribām. Rakstot grāmatu, šo posmu savā ziņā nācās iepazīt no jauna, jo pats uz savas ādas izjutu, cik nepatiesi tika interpretēti tā laika notikumi,” viņš saka.

Galvas tiesu pārāks par pārējiem
Ekskluzīvā kārtā ar tās manuskriptu jau iepazinušies cilvēki, kas lūgti sniegt savu vērtējumu par tā saturu. “Te gandrīz viss ir jauns, pirmreizējs,” savos iespaidos dalās Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, profesors, habilitētais vēstures doktors Andris Caune. “Mūsdienās jau vairākas Latvijas pašvaldības ir izdevušas grāmatas par savu pagastu un pilsētu vēsturi. Uzskatu, ka Harija Grāvja darbs ir daudz labākas raudzes un krietnu galvas tiesu pārāks par līdzīgām novadu vēstures grāmatām,” viņš saka.

“Ar šo darbu autors paplašinās zināšanas ne tikai novadu iedzīvotājos un skolēnos, bet jebkuram, kurš iepazīsies ar šo grāmatu,” uzskata Latvijas Nacionālo partizānu apvienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Stefans. Savukārt dzejniece Kornēlija Apškrūma pauž, ka grāmatai īpašu vērtību piešķir daudzie atmiņu stāstījumi. “Grāmata ir ne tikai unikāls vēsturiskais pētījums, tā rada arī dziļu līdzpārdzīvojumu Gaujienas un visu tur pieminēto cilvēku likteņstāstos,” viņa apgalvo.

Komentāri 1

Biruta

Vēlos uzzināt kur var nopirkt grāmatu un cik maksā?

pirms 10 gadiem, 2010.08.04 21:53

Vietējās ziņas